Hirdetés

Kevesebb oltást küld az AstraZeneca – Gheorghiță szerint a második dózisnál csökken a mellékhatások kockázata

•  Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A gyártási folyamattal kapcsolatos nehézségek miatt az AstraZeneca gyógyszergyártó következő két romániai szállítmányában az eredeti megállapodáshoz képest valamivel kevesebb oltóanyagot szállít – jelentette be a cég.

Balogh Levente

2021. február 23., 18:192021. február 23., 18:19

2021. február 23., 18:192021. február 23., 18:19

Kevesebb oltóanyagot szállít a közeljövőben az AstraZeneca gyógyszergyártó Romániának az előzetes megállapodásban szereplő mennyiséghez képest – közölte kedden a cég. A brit-svéd gyógyszergyártó, amely az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztette ki az oltóanyagot, a Mediafax hírügynökség által idézett közleményében emlékeztetett: eddig 300 000 vakcinát szállított le Romániának, és mindent megtesz annak érdekében, hogy az év első három hónapjában leszállítsa az előzetesen megígért 1,7 millió dózist.

Ugyanakkor a gyártási rendszer nehézségei és a folyamat bonyolultsága miatt változhat a szállítások intenzitása és a leszállított vakcinák mennyisége.

Hirdetés

Így lesz ez most is, a következő két szállítmány ugyanis kevesebb oltóanyagot tartalmaz majd, mint amennyi az előzetes megállapodásban szerepelt. A cég mindazonáltal azt ígéri, hogy a későbbi szállítmányokban, várhatóan március elején pótolják majd a most kieső mennyiséget. A gyógyszergyártó többek között azzal védekezik, hogy nincsenek készleteik raktáron sem, mivel az elkészülő vakcinákat azonnal ki is szállítják a megrendelőknek.

Az AstraZeneca oltóanyaga kapcsán a nemrég napvilágot látott brit tanulmányok azt mutatták ki, hogy nagyon magas fokú védettséget nyújt a koronavírus-fertőzés súlyosabb formái ellen, minimálisra csökkenti a kórházi kezelésre szoruló esetek számát.

Ez a vakcina is két részből áll, Romániában a második, emlékeztető oltás nyolc héttel követi az elsőt. Ugyanakkor a tesztelésre vonatkozó dokumentáció hiányossága miatt csak 55 éves kor alatt alkalmazzák.

Mint ismeretes, korábban a Pfizer gyógyszergyártó is az eredetileg rögzítettnél kevesebb vakcinát szállított az Európai Unió országaiba.

Biztató ígéretek

Ugyanakkor most a Pfizer azt ígéri, március közepétől heti 4-5 millióról heti 13 millióra növelik a leszállított oltások mennyiségét világszerte. Az EU-ban engedélyezett harmadik oltóanyag, a Moderna gyártói is azt mondják: áprilistól havi 20 millióról havi 40 millióra növelik a leszállított oltóanyag-dózisok mennyiségét. 

Egyébként hamarosan egy negyedik vakcina is hadrendbe állhat Romániában. Valeriu Gheorghiţă, a romániai oltási kampány koordinátora szerint áprilistól a Johnson & Johnson oltóanyagát is alkalmazhatják, ha az Európai Gyógyszerügynökség március közepén engedélyezi.

Kevés beoltott fertőződött meg

Egyébként kedden Valeriu Gheorghiță közölte, elenyészőnek tekinthető azok száma, akiknek a szervezetében az oltás beadása után mutatták ki a koronavírust. Mint mondta, 3969 olyan személy koronavírustesztje lett pozitív, aki az eredmény megkapásakor még csak az első oltást kapta meg, ez 0,44 százalékot jelent. Azon időszak átlaga, amely az oltás felvétele és a pozitív teszt között eltelt, 7 nap, vagyis a beoltott személyek szervezete addig vagy nem termelt elegendő antitestet, vagy még azelőtt fertőződött meg, hogy beoltották volna.

Ugyanakkor 446 olyan személy is van, akinek a szervezetében azt követően mutatták ki a vírust, hogy már a második oltást is megkapta.

A második oltás és a pozitív teszt között átlagosan négy nap telt el, miközben a kellő mértékű immunitás kialakulásához a második vakcina beadása után legalább hét nap szükséges.

A katonaorvos azt is elmondta, hogy Romániában jelenleg több mint 400 000 adagnyi oltóanyag van raktáron, kizárólag a Moderna oltóanyagából nincs készleten. A szerdai nap folyamán érkezik 79 000 belőle, ezt azonban csak emlékeztető oltásként használják majd fel.

Eddig egyébként több mint 819 000-en kapták meg az oltást, közülük több mint 589 000-en már a második vakcinát is felvették. A koordinátor elmondta, jelenleg több mint 600 000 személy rendelkezik oltási előjegyzéssel. Leszögezte: a járvány harmadik hullámát az oltásokkal kívánják megelőzni.

Az AstraZeneca második dózisa után csökken a mellékhatások gyakorisága

Valeriu Gheorghiţă úgy nyilatkozott kedden, hogy az AstraZeneca oltás első adagja után gyakoribbak a mellékhatások más oltásokhoz képest, viszont a második dózis után csökken ezek gyakorisága. A katonaorvost sajtótájékoztatón kérdezték meg az újságírók arról, mi a magyarázata, hogy az AstraZeneca oltásával immunizált személyek komolyabb mellékhatásokról számolnak be.

Gheorghiţă kifejtette: a magyarázat az AstraZeneca eltérő reaktogenitásában rejlik, ez ugyanis más típusú vakcina, vírusvektort használ.

A mellékhatások nem annyira súlyosságukban, mint inkább gyakoriságukban térnek el a másik két vakcinától. A második dózis beadása után viszont kisebb a mellékhatások gyakorisága, mint a hírvivő RNS elvén alapuló oltások esetében, ahol a második adag után gyakoribbak a mellékhatások.

A vírusvektort alkalmazó oltások esetében a szervezet egyaránt reagál az adenovírusra és a tüskefehérjére. Ez a magyarázata annak, hogy az első adag vakcinára gyakrabban észlelnek mellékhatást, a második adagra pedig jelentősen ritkábban – magyarázta a szakember, leszögezve, hogy nem szabad szem elől tévesztenünk az immunizálás után megtapasztalható előnyöket.

Amint arról beszámoltunk, A COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV) hétfőn este azt közölte, heves allergiás reakciót, anafilaxiás sokkot váltott ki a koronavírus elleni vakcina egy 46 éves nőnél, akit az egyik Olt megyei központban oltottak be. A CNCAV közleménye szerint a nő az AstraZeneca vakcinájának első dózisát kapta meg vasárnap, és 10 perc elteltével súlyos allergiás reakció, úgynevezett anafilaxiás sokk tüneteit produkálta.

A tájékoztatás értelmében a nőnek nem volt allergiával kapcsolatos ismert kórelőzménye. Az oltóközpont személyzete a helyszínen elsősegélyben részesítette, majd a slatinai kórházba szállították. Állapota jó, egy ideig még orvosi felügyelet alatt marad, de hamarosan kiengedik a kórházból.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
2026. június 22., hétfő

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi
2026. június 22., hétfő

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
2026. június 22., hétfő

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája

Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája
2026. június 22., hétfő

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem

A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem
Hirdetés
Hirdetés