
Fotó: Veres Nándor
Hétfőn kezdődik a koronavírus elleni oltási kampány harmadik, a lakosság egészére kiterjedő szakasza, amelyben mindazok jelentkezhetnek a vakcinára, akik nem tartoznak az első két fázisban jogosult csoportok egyikébe sem.
2021. március 15., 08:012021. március 15., 08:01
2021. március 15., 08:042021. március 15., 08:04
A hétfői napon csupán a regisztráció kezdődik el, a jelentkezők a kormányzati regisztrációs platformon vagy a 0214-144425-ös telefonszámon keresztül regisztrálhatnak.
A várólisták 9 órától kezdődően nyílnak meg, de a nyitás – vélhetően a torlódás, és ezáltal a platform leállásának megelőzése végett – nem egyszerre történik, hanem szakaszosan.
• 9:00–11:00 óra között Fehér, Arad, Argeș, Bákó, Bihar, Beszterce-Naszód, Botoșani, Brăila, Brassó, Buzău, Călărași, Krassó-Szörény, Kolozs, Konstanca és Kovászna megyében;
• 11:00–13:00 óra között Dâmbovița, Dolj, Galac, Giurgiu, Gorj, Hargita, Hunyad, Ialomița, Iași, Máramaros, Mehedinți, Maros, Neamț, Olt, Prahova megyében;
• 13:00–15:00 óra között Szilágy, Szatmár, Szeben, Suceava, Teleorman, Temes, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov megyében, valamint Bukarestben.
Az oltási kampányt koordináló bizottság ugyanakkor közleményében jelezte, hogy előfordulhatnak olyan időszakok, amikor az applikáció akadozni fog, mert a szakemberek karbantartási munkálatokat végeznek.
Valeriu Gheorghiţă, az oltási kampány koordinátora közölte: azok közül, akik most regisztrálnak, sokan vélhetően várólistára kerülnek majd, hiszen számos oltópontban nincsenek szabad helyek.
A feliratkozást követően a rendszer SMS-t és e-mailt küld arról, nagyjából milyen időszakban kerülhet sorra – például három hét múlva –, majd ha felszabadul egy hely, arról szintén értesítést kap.

Miközben február 23-án még világszinten a 6. helyen állt Románia abban a rangsorban, ami azt vizsgálja, hogy a lakosságarányosan hányan kapták meg a koronavírus elleni oltás második adagját is, a legfrissebb ranglistán már alig 17.
Mivel ugyanis a második szakaszba tartozó 65 év fölöttiek, krónikus betegek és kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók közül sokan még mindig nem jelentkeztek, ők mostantól is prioritást élveznek. Vagyis ha egy listán felszabadul egy hely, akkor először az ezen kategóriákba tartozókat értesítik, és csak ezt követően azokat, akik a harmadik körben jogosultak oltásra.
Gheorghiţă azt is közölte, hogy lehetőség nyílik a 16 és 18 év közötti korosztály beoltására is, de csakis azon oltópontokban, ahol a Pfizer vakcinájával oltanak, ugyanis ez az egyetlen, amelyet ezen a korosztályon is teszteltek.

Romániában március 15-étől megnyitják a hadsereg oltóközpontjait a koronavírus elleni vakcinára jogosult civilek előtt is – közölte pénteken Nicolae Ciucă védelmi miniszter.
Mint ismert, az oltási kampány december 27-én kezdődött első körében az egészségügyi dolgozókat oltották be, a január 15-én indult második szakaszban pedig a 65 év fölöttieket, a krónikus betegeket, a fogyatékkal élőket, valamint a kulcsfontosságú ágazatok dolgozói, illetve fokozott fertőzésveszélynek kitett foglalkoztatási csoportok tagjai – a közigazgatásban, energiaszektorban, nemzetvédelemben, közszállításban, távközlésben, oktatásban, szállítmányozásban, élelmezésben, vízműveknél, hulladékgazdálkodásban, temetkezési vállalatoknál és a sajtóban dolgozók – kapják meg a vakcinát. A most induló harmadik szakaszban viszont már bárki regisztrálhat az oltásra.
A kormány célja az, hogy szeptember végére legalább 10,4 millióan megkapják az oltást, ami lehetőséget teremthet a nyájimmunitás kialakulására és a normális élethez való visszatérésre.

Nem állítja le a bukaresti kormány az oltást az AstraZeneca vakcinájával, mindössze az olaszországi esetek nyomán „karanténba helyezett” valamivel több, mint 4000 adagot nem adják be az oltásra regisztráltaknak.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!