Hirdetés

A vízummentességről is beszélt a román külügyminiszter amerikai hivatali kollégájával

külügy

Telefonon egyeztetett Oana Țoiu román külügyminiszter amerikai hivatali kollégájával, Marco Rubióval

Fotó: Facebook/Oana Țoiu

Oana Țoiu román külügyminiszter telefonos megbeszélést folytatott csütörtök este amerikai hivatali kollégájával, Marco Rubióval.

Krónika

2025. augusztus 01., 10:002025. augusztus 01., 10:00

A hivatalos tájékoztatás szerint a tárgyalás középpontjában a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség megerősítése és elmélyítése állt, illetve hangsúlyozták a kétoldalú együttműködés folytatásának fontosságát az olyan kiemelt területeken, mint a biztonság és védelem, az energia vagy az innovációba való befektetés. A román külügyminiszter kiválónak nevezte a két ország közötti NATO-n belüli és kétoldalú együttműködést, illetve hangsúlyozta, hogy

az amerikai katonák romániai jelenléte meghatározó módon hozzájárul Európa és az euroatlanti térség biztonságához.

Hirdetés

Felidézte a védelmi együttműködésben rejlő jelentős lehetőségeket is, rámutatva, hogy

a két ország elkezdte kiaknázni ezeket például a lőszergyártással vagy a nagy teljesítményű katonai radarokkal kapcsolatos projektek révén.

A közleményből az is kiderül, hogy a román diplomácia vezetője szeptemberben New Yorkba látogat, ahol folytatják a párbeszédet Nicușor Dan államfő jövő év eleji látogatásának előkészítéséről.

korábban írtuk

Romániának továbbra is prioritás az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba
Romániának továbbra is prioritás az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba

Ilie Bolojan a pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Romániának továbbra is fontos célkitűzése az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba.

Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint az egyeztetésen Oana Țoiu reményét fejezte ki, hogy az amerikai vízummentességi programba való felvételével Románia támogatni tudja majd a Trump-adminisztráció belbiztonsági célkitűzéseit. A tárcavezető megerősítette, hogy

a román hatóságok különös jelentőséget tulajdonítanak ennek a kérdésnek, és elkötelezettek az illetékes amerikai intézményekkel való szoros együttműködés mellett.

A román külügyminiszter üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás aláírását, hangsúlyozva annak jelentőségét a transzatlanti kapcsolatok stabilitása szempontjából.

korábban írtuk

Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból
Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból

Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna

A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Hirdetés
Hirdetés