Hirdetés
Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

2024. július 11., 11:312024. július 11., 11:31

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a megélhetési környezetvédők minden lehetséges módon bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Egy 19 éves jászvásári illetőségű lány szörnyű halála tartja lázban a román kormánypártok képviselőit: a Bucsecs-hegységben kiránduló fiatal nőt a napokban medve marcangolta halálra. Az összesített adatok szerint az elmúlt öt esztendőben 14 személy esett medvetámadások áldozatául, és másfél száz esetben okozott emberi sérülést a nagyvad.

A puszta adatok rémisztő képet festenek a romániai politikai osztály magatehetetlenségéről, ami gyakorlatilag 2016-ban kezdődött a technokrata kormány környezetvédelmi miniszterének, Cristiana Pasca Palmernek az önkényes döntésével, amellyel megtiltotta a medvevadászatot, és leállította a minden év március 15-ig kötelezően kiadásra kerülő prevenciós medvekvótákat a vadászegyesületek számára.

Az ultraliberális miniszter asszony önkényes döntése megkerülhetetlen tabuként él tovább, a különféle színezetű kormányok azóta sem tudtak mit kezdeni a ,,medvekérdéssel”.

Az elmúlt években sokféle találgatás kelt lábra arról, hogy Romániát ,,medverezervátummá” alakító egykori európai uniós mezőgazdasági biztos, Dacian Cioloș technokrata kormánya titkos háttéralkut kötött Brüsszellel, hogy nálunk lehessen megőrizni Európa ,,érintetlen” medvepopulációját. Habár ezt többen is cáfolták, annyi bizonyos, hogy a Palmer-féle rendelet megjelenésével egy időben nagyon felerősödtek a hangadó környezetvédelmi szervezetek – WWF, ACDB, Milvus, és mások – uniós forrásból finanszírozott medveféltő kampányai, amelyek kivétel nélkül az ember és a medve békés egymás mellett élését propagálták, mintha csak a migránsok elfogadásáról beszélnének.

Ahogy nyolc évvel ezelőtt a technokrata kormány kivette a medvék populációszabályozását a vadászegyesületek kezéből, vadgazdálkodási szakemberek azonnal megkongatták a vészharangot, és jelezték, hogy hamarosan életveszélyes lesz az erdőben barangolni, kirándulni. Figyelmeztetésükre a politikum nem reagált, és minden évben közelharcot kellett folytatni azért, hogy legalább az emberre veszélyes medvéket ki lehessen lőni. Eközben országszerte több olyan vadász és erdész ellen indítottak büntetőeljárást, aki jogos önvédelemből durrantott a medvére.

A helyi polgármesteri hivatalok fennhatósága alatt életre hívott akciócsoportok nem tudják kezelni az elszaporodott medveállomány kártételét:

nem vadgazdálkodást, hanem a sintérek munkáját bízták rájuk, ami nem oldja meg a problémát. Másrészt a vadászokat nem lehet érdekeltté tenni egy olyan feladat ellátásban, amiről eleve hozzá nem értő emberek döntenek.

A probléma orvoslását legjobban dr. Benke József, a Zetelaka és Társai Vadász- és Horgásztársulat elnöke fogalmazta meg: ,,A szakszerűen megszervezett és folytatott vadászat aktív természetvédelem is. A medveállományt vadászattal kell szabályozni, és fontos, hogy az ebből származó hasznot a vadásztársaságok visszaforgassák a vadvédelemre és a vadgazda egyéb kiadásaira. Csak így növelhető a lakosság toleranciája a nagyragadozókkal szemben, a vadgazdák pedig motiváltak abban, hogy megvédjék a nagyragadozókat. Az erdők pompás vadját, a barnamedvét tartalmas vadgazdálkodás keretében lehet megóvni, és a túlszaporulatot olyan vadászokkal tudjuk értékesíteni, akik hajlandók magas árat fizetnie e becses vadért. Követeljük, hogy a medvét ne használják politikai célokra!”

A legismertebb romániai magyar vadgazdálkodási szakember állásfoglalása a járható utat mutatja.

Az igazi áttörést azonban a ,,méregzöldek” szájától félő politikusok nem merik felvállalni. Helyette alibiket keresnek, pótmegoldásokat ajánlanak, és egy-egy emberi áldozat tragédiáját meglovagolva fényezik magukat az őszi választási kampányra készülve.

Egyértelmű, hogy messze állunk a medvék populációszabályozását jelentő szakszerű vadgazdálkodás elfogadásától, erre sajnos továbbra sincs politikai akarat Romániában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia képtelen megvédeni a polgárait

Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.

Balogh Levente

Balogh Levente

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?

Egy botrány sohasem jön jól, de az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség számára most még az átlagosnál is károsabb, hogy Demeter Andrásnak trágár kifejezések és a román nemzeti érdekkel kapcsolatos kijelentések kapcsán le kellett mondania.

Páva Adorján

Páva Adorján

Bukarest újabb abszurdja: bukott pártból magyarellenes kormányfőt?

A választók kitessékelték a demokrácia ajtaján, ám a rendszer ünnepélyesen visszavezeti őt a hátsó bejáraton – egyenesen a díszterembe, a miniszterelnöki székbe.

Balogh Levente

Balogh Levente

Az egyre fogyó bizalom és az előre hozott választások

Hát ez nagyon megérte – vonhatjuk le nem kevés iróniával a következtetést a Szociáldemokrata Párt kormánybuktató kalandja után a legfrissebb felmérések fényében.

Hirdetés