Hirdetés

A PSD instant karmája helyett hatalomhoz ragaszkodó kormánypártok

PSD

Patthelyzet. A PSD sem esélyes jelenleg kormányalakításra, mint ahogy az RMDSZ által támogatott román jobbközép pártok sem

Fotó: Presidency.ro

Miközben némi csalódással konstatáljuk, hogy a kormánypártok hatalomhoz való ragaszkodása miatt a politikai válságot kirobbantó PSD talán megússza, hogy kormányozni kényszerülve vigye el a balhét mindenért, ezúton gratulálunk Nicușor „Nem kerülhet kormányközelbe Európa-ellenes párt” Dan államfőnek, hogy buzgó kormányalakítási igyekezete közepette sikeresen növelte a szélsőjobboldali AUR súlyát a romániai politikai palettán.

Balogh Levente

2026. június 26., 21:522026. június 26., 21:52

2026. június 26., 21:532026. június 26., 21:53

Jelen állás szerint úgy tűnik, a PSD által támogatott Veștea-projekt dicstelen bukása után Nicușor Dan államfő belátta: sem a pártokkal történő egyeztetés után, sem a rájuk oktrojált jelölt nem képes többségi támogatást szerezni a parlamentben, így aztán elfogadta a kisebbségi kormány lehetőségét.

Amely kicsit sárga, kicsit savanyú, és kicsi a mozgástere, hiszen külső támogatás tartja életben, de legalább teljes jogkörrel léphet hivatalba.

Hirdetés

Csak a jelek szerint nagyon nem akar összejönni.

Ami azt jelzi: a jelenlegi kormánypártok ragaszkodnak a hatalomhoz, és még korlátozott jogkörű ügyvivő kabinetként is szívesebben működnek, mint hogy átadják a hatalmat a PSD-nek. Pedig az nagyon is megérdemelné, hogy most a nyakába hulljon minden, amit közel két hónappal ezelőtt kavart, és most egyedül viselve a felelősséget kelljen megküzdenie mindazon nehézségekkel, amelyeket jórészt maga idézett elő.

Pedig egy darabig úgy tűnt: mivel az előző kormánykoalícióból kilépett, majd azt megbuktató szociáldemokratákkal már a PNL és az USR nem hajlandó együttműködni, mint ahogy ők sem támogatnának már egy PNL-USR-RMDSZ kisebbségi kormányt, nekik kell vállalniuk a kormányzást – ráadásul egyedül, kisebbségben, kitéve a PNL, az USR és az RMDSZ kénye-kedvének.

Mindezt úgy, hogy a kormánybuktatásig igazából a potyautasok kényelmes mindennapjait élték: úgy élvezhették a kormánytagság előnyeit, hogy – miután a népszerűtlen gazdasági intézkedések miatt lemondtak a miniszterelnöki tisztségről a PNL javára – közben teli szájjal adhatták elő a belső ellenzéki pártot, amely a valódi ellenzéknél is hangosabban ostorozza a kormány népnyúzó intézkedéseit.

Amelyeket egyébként ők maguk is megszavaztak.

A terv az volt, hogy a PSD által az állami pénzek megcsapolására használt állami cégek átalakításán ügyködő Ilie Bolojan miniszterelnök eltávolítása után egy másik liberális miniszterrel folytatódjon a kényelmes, kinn is vagyok, benn is vagyok állapot.

Miközben tovább csorognak a pártkasszába és a csókosokhoz az állami pénzek, majd a korábbi koalíciós megállapodás értelmében jövőre, amikorra a tervek szerint elkezdenek beérni a reformok eredményei, és növekedésnek indul a gazdaság, átveszi a kormányrudat, hogy learassa a babérokat a választások előtt – de a valóság a PNL és az USR képében közbeszólt.

Miután eldöntötték, hogy nem hajlandóak többé együttműködni vele, és az eddigi kormányalakítási próbálkozások elbuktak, úgy tűnt: a PSD-nek a tervezettnél korábban kell átvennie a gyeplőt, és neki kell a további népszerűtlen intézkedéseket meglépnie, ami egyértelműen tovább csökkenthette volna a párt amúgy sem túl magas támogatottságát.

Ráadásul – bár a kiszivárgott hírek szerint nem nagyon fűlt hozzá a foga – Sorin Grindeanu pártelnököt szánták miniszterelnöknek, így ő lett volna a kormányzás és a további szükséges gazdasági reformok arca.

Ha ez nem lett volna instant karma, akkor semmi sem.

Persze előfordulhat, hogy nem akkora elszántsággal mentek volna neki a saját túlélésüket évtizedek óta szolgáló rendszernek, mint Bolojan, de valamit mindenképpen lépniük kellett volna, ha nem akarják, hogy a hitelminősítők bóvliba vágják az országot.

A PNL-USR-RMDSZ trió azonban úgy döntött, hogy inkább kormányon maradna, így vagy úgy.

Ezért aztán Siegfried Mureșan liberális párti EP-képviselő személyében saját miniszterelnök-jelöltet állítottak, majd az USR javaslatára rotációs kormányzást követeltek, amely szerint előbb egy PNL-USR-RMDSZ kisebbségi kormány jött volna, amit áprilisban egy PSD-s kisebbségi kabinet váltana fel.

Ezzel ugyan lehet, hogy biztosítanák a bolojani út folytatását, de fennállt volna a veszélye, hogy csak még jobban leamortizálják magukat, miközben a PSD ellenzékben politizálva profitálhat a helyzetből, hogy nélküle nincs meg a kormánytöbbség, és akármikor kihátrálhat mögülük.

Az, hogy az USR az előre hozott választásokat lebegteti, nem azt jelenti, hogy annyira biztos benne, hogy jobb eredményt érne el, mint másfél éve,

inkább a PSD-re próbált nyomást gyakorolni vele, hogy menjen bele a PNL-USR-RMDSZ kormány külső támogatásába,

mivel a szociáldemokraták se jönnének ki jól egy idén megtartott parlamenti választásból – az csakis és kizárólag az AUR-nak kedvezne.

Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a PSD erre nem hajlandó.

Így aztán marad a patthelyzet és az ügyvivő kormány, amelynek nincs meg a jogköre számos, az ország szempontjából fontos reformintézkedés meghozatalára.

De legalább jól megmutatták a PSD-nek.

És hogy az RMDSZ miért állt be a PNL és az USR mellé, amikor eredetileg azt hangoztatta, hogy nem akar beavatkozni a román pártok közötti viszályba? Nos, egyszerű: a magyar szervezet is inkább a kormányzati szerepet preferálja, még akkor is, ha csak ügyvivői.

Mindeközben elmondható, Bolojan jelentős csatát nyert, de lehet, hogy győzelme mégis pürrhoszi.

Hiszen igaz ugyan, hogy Nicușor Dan államfő machinációi ellenére a Veștea-féle puccsot elhárítva megőrizte pártelnöki tisztségét, sőt megerősítette hatalmát azáltal, hogy hűséges embereiből alakította ki az új vezetést, de a párt gyengülhet, hiszen számos vezető politikus fordított hátat a Bolojan-irányvonalnak, ami a PNL-ből való kizárásukat vonta maga után.

Ha pedig úgy döntenek, hogy új pártot alapítanak, amely a PNL konkurenciája lesz, az számos szavazó elvesztését is jelentheti.

Az abszolút győztes ugyanakkor az AUR, amelynek ázsiója tovább nőtt,

miután az alakulatot eddig lelkesen szélsőségesező pártok egy része saját hatalmi számításai érdekében lelkesen tolja a politikai közép felé – miközben ugyanaz a szélsőjobboldali alakulat, amely eddig volt.

Olyan helyzet állt elő, hogy a politikai válság közepette nem az államfő által a PNL megkérdezése nélkül kormányalakításra felkért PNL-es politikus, Adrian Veștea vált főszereplővé, hanem George Simion, az AUR elnöke, hiszen a kommunikáció és a taktikázás szintjén is jól játszott, így arra terelődött a hangsúly, hogy rajta múlik a kormány és ezzel az ország sorsa, hiszen az AUR támogatása nélkül Veștea nem lehet kormányfő.

Simion konkrétan megmutatta, hogy az államfő és a fősodratú pártok által előidézett helyzetben ő a főnök, és ki is használta: gyakorlatilag végig szórakozott Veșteával és az elnökkel, hiszen azok abba a helyzetbe manőverezték magukat, hogy ultimátumot adhatott nekik.

Az államfő viszont legalább annyiban megmentette a helyzetet és ezzel némileg a saját renoméját is, hogy nem volt hajlandó elismerni: az AUR nem szélsőséges párt.

Ezzel ugyanakkor Simionéknak is szívességet tett, hiszen ürügyet adott nekik arra, hogy ne támogassák a kormányt, így nem kell a saját választótáboruk felé magyarázkodniuk, miért mentek bele a rendszerpártok támogatásába, ha egyszer a rendszer leváltásával kampányoltak.

Persze Simion vélhetően szándékosan szabott olyan feltételt, amelyről sejtette, hogy az elnök még nagyobb arcvesztés nélkül nem teljesíthet, ezért nem is teljesíti, hiszen az AUR célja most nem a paktumok révén történő kormányzati szereplés, hanem az előre hozott választás kicsikarása, miután a felmérések azt mutatják, hogy neki áll a zászló.

A baj ugyanakkor már megtörtént: miután néhány éve az USR kiengedte a karanténból az addig egyöntetűen vállalhatatlannak tekintett AUR-t, és közösen buktatott vele kormányt, most ugyanezt megtette a PSD is, majd pedig az államfő húzása nyomán a PSD ismét, valamint Veștea, illetve a PNL Veștea és a PSD-vel való újabb koalíciókötés mellett felsorakozó tagjai is a szélsőjobboldali pártnak gazsuláltak.

Mindez pedig hozzájárul ahhoz, hogy az AUR egyre inkább olyan pártként tűnjön fel, amellyel nyugodtan koalíciót köthet bárki.

A mostani eset is megmutatja: a romániai politikum – és a társadalom – nagyobbik része semmi kivetni valót nem lát a soviniszta megnyilvánulásokban, csupán a nyugati elvárások miatt tesznek úgy, mintha valóban elítélendőnek tartanák őket.

Sőt igazából a hazafiság jelének tekintik, ha az AUR a kormány támogatása mellett dönt – mint azt megtudhattuk Veștea kijelölt miniszterelnök keresetlen szavaiból. Mint ahogy a PSD vezető politikusainak megnyilatkozásaiból is leszűrhető volt, hogy valójában nem bánnák, ha „összeaurozódnának”, még úgy sem, hogy egyébként ugyanarra a szavazóbázisra hajtanak, és a versenyben most éppen az AUR áll jobban.

Már csak ezért is nagy elégtétel lenne, ha a szociáldemokratákat tényleg utolérné az instant karma.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem csoda, ha félrenyeljük: miért lett luxuscikk a sör Erdélyben?

Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.

Nem csoda, ha félrenyeljük: miért lett luxuscikk a sör Erdélyben?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!
2026. június 23., kedd

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Na és hol marad a becsületes Románia?
2026. június 21., vasárnap

Gondolatok apák napján

Egy nemzet jövője a gyermekeken, a szülőanyákon-édesanyákon múlik. És az édesapákon.

Gondolatok apák napján
Gondolatok apák napján
2026. június 21., vasárnap

Gondolatok apák napján

Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!
Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!
2026. június 21., vasárnap

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

2026. június 19., péntek

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?
2026. június 17., szerda

Győzelem vagy halál? Gondolatok a labdarúgó-világbajnokságról

Javában zajlik a foci-világbajnokság. Meglehet, a fanatikus futballrajongók sem kelnek fel valamikor éjjeli, hajnali órában megnézni félálomban egy-egy meccset, legfeljebb az estieket követik. A legalkalmasabb reggelente megnézni az összefoglalókat.

Győzelem vagy halál? Gondolatok a labdarúgó-világbajnokságról
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

A hatalom logikája felülírta a lojalitást
A hatalom logikája felülírta a lojalitást
2026. június 14., vasárnap

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

2026. június 05., péntek

Románia képtelen megvédeni a polgárait

Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.

Románia képtelen megvédeni a polgárait
Románia képtelen megvédeni a polgárait
2026. június 05., péntek

Románia képtelen megvédeni a polgárait

2026. május 29., péntek

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?

Egy botrány sohasem jön jól, de az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség számára most még az átlagosnál is károsabb, hogy Demeter Andrásnak trágár kifejezések és a román nemzeti érdekkel kapcsolatos kijelentések kapcsán le kellett mondania.

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?
Hirdetés
Hirdetés