Hirdetés

„Visszafordultam, élek”

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Tulit Zsombor neve azért csenghet ismerősen, mert a sajtó időről időre hírt ad arról, hogy a világ legmagasabb csúcsai közül éppen melyiket hódította meg a „Székelyek a magasban” expedíciósorozat egyik kezdeményezője és kivitelezője. A fiatal hegymászó most éppen a Himalájába készül.

Bíró Blanka

Bíró Blanka

2008. szeptember 02., 00:002008. szeptember 02., 00:00

A hegymászóhoz tankönyvhegyeken keresztül vezet az út. Tulit Zsombor a T3 kiadó és nyomda egyik tulajdonosa – a sepsiszentgyörgyi vállalkozás közel 15 esztendővel ezelőtt alakult, azóta piacvezető a romániai magyar tankönyvkiadásban, évente több mint 60 ezer kötetet ad ki, saját országos tankönyvterjesztő hálózatot működtet.

Cél: a „big seven” meghódítása

Tulit Zsombor neve mégsem ezért cseng ismerősen, hanem azért, mert minden évben legalább egyszer hírt adunk arról, hogy éppen melyik hegycsúcsot hódította meg a „Székelyek a magasban” expedíciósorozat egyik kezdeményezője és kivitelezője. A szervező Alpin Sport Egyesület tagjai már maguk mögött tudhatják a hét kontinens legmagasabb csúcsai közül négyet: Európa, Afrika, Észak-Amerika és Dél-Amerika legmagasabb pontjára már feljutottak. A végső cél a hegymászók által „big-seven”-nek nevezett hét legmagasabb csúcs meghódítása. Tulit Zsombor úgy fogalmazott, azt próbálják bizonyítani, hogy egészséges hétköznapi ember is képes magashegyi mászásra, nemcsak neves sportolók. Tulit Zsombor a T3 kiadó székházába hív, amikor javasolom, hogy saját környezetében beszélgessünk. Könyvhegyek, halmok között jutok fennebb és fennebb a tetőtérben berendezett irodába. Jó magasan ülünk le, de oda is felszáll a frissen nyomtatott könyvek jellegzetes illata, felhallatszik a gépek csattogása. A nyár végi melegben a manzárdszoba falait hegycsúcsok havas képe díszíti, naptárakon, plakátokon, fotókon tündökölnek a hegyek.

Nincsenek vakmerő öreg hegymászók

Zsombor nemrég tért haza a svájci Matterhornról, a csúcsot nem sikerült meghódítania, mint ahogy hét évvel ezelőtt sem. A „Székelyek a magasban” mozgalomnak vannak nagy és kisebb expedíciói, az utóbbiak tulajdonképpen felkészülések. Zsombor azért ment a Matterhornra, hogy akklimatizálódjék, mielőtt elmegy a Himalájába. Hét évvel ezelőtt Szász Mihállyal már nekivágtak, a fiatal hegymászó pedig mosolyogva emlékszik, hogy már akkor azt írta hosszas unszolás után a svájci emlékkönyvbe: okos vagyok, visszafordultam, élek. Majd elmondja, hogy a hegymászók nagy igazsága: vannak vakmerő hegymászók, vannak öreg hegymászók, de vakmerő és öreg hegymászók nincsenek. „Valahányszor elmegyek itthonról, mindig az a fontos, hogy a társaimmal együtt épen, egészségesen hazaérjünk. Az eszünk mindig a helyén van” – mondja komolyan. Majd elmagyarázza, hogy a kelet-európai hegymászók különböznek a többiektől, náluk mindig van pótkesztyű és pótelem. A kelet-európai expedíciók jellegzetes vonása, hogy sok pénzt és energiát ölnek abba, hogy eljussanak valahova, és szinte elfogadhatatlan, hogy ne próbálják meg legalább, hogy feljussanak a csúcsra. A többiek reggel kijönnek a sátorból és megállapítják, ez a nap nem alkalmas a csúcstámadásra, majd a következő és az azt követő sem. Negyedik nap összepakolnak és hazamennek, azzal, hogy majd egy év múlva visszatérnek. A kelet-európaiaknál ilyen nincs, ők zord körülményekre is fel vannak készülve. Ha elfújja a szél a kesztyűt, van egy másik. Ha hideg van, előkerül a pótnadrág. Összekapirgálják a pénzt az expedícióra, hiszen akkor csak az az egy pillanatuk van.

Tankönyvlicit Alaszkából

Sorjáznak az emlékek, minden hegymászás más miatt különleges. A Mont Blanc azért is, mert onnan hangzott el az első élő rádiós bejelentkezés, körülbelül annyi: fenn vagyunk a csúcson, nem látunk semmit, mert köd van. A legnagyobb megpróbáltatás a Pamír hegységben a Lenin-csúcs: szombaton indultak, pénteken érkezett meg az engedély, Kirgizisztánban nem lehetett hegymászó számára hasznos élelmet kapni, csak olyant, ami nehéz és nincs semmi tápértéke. A csúcsról lefele megmentették valakinek az életét. Alaszkában négy hetet töltöttek a jégen, húzták a szánt két hétig egy irányba, majd két hétig viszsza, és közben megmászták a McKinleyt. Zsombor azt meséli, megszokta a kiadó-nyomda vezetés és a hegymászás közötti kettősséget: volt már olyan tankönyvlicit a tanügyminisztériumban, amit Alaszkából műholdas telefonon intézett. A cég menedzsmentje már olyan, hogy nyugodtan el lehet menni akár két hónapra is a hegyekbe. Nem csak a hegymászásban, a mindennapi életben is ott vannak a kihívások, az akadályok, a különbség annyi, hogy a hegyen gyakran másodperc töredéke alatt kell dönteni, míg az íróasztalnál több változat is számításba jöhet. Elmeséli, hogy két expedíció között, amikor éppen nincs felkészülés, kedvtelésből szalad, biciklizik, úszik. Egy színházi előadás szünetében valaki megkérdezte, hogy ha úgyis megy Budapestre, nem áll meg útközben Aradon leszaladni egy félmaratont? Megtette szórakozásból. Amikor azonban expedícióra készül, mint ahogy most a Himalájára, akkor húszkilós, megtöltött hátizsákkal szalad a Sepsiszentgyörgytől több kilométer távolságra fekvő Sugásfürdőre és vissza. Álma, hogy a „Székelyek a magasban” programmal bárki, aki nagyon akarja, feljuthasson egy hegycsúcsra. „Például megkérdezném tőled: Blanka, van kedved elmenni a Mont Blancra? Ha ez fontos neked, hajlandó vagy mozogni, felkészülni, szívesen elviszlek. Féléves felkészülés után összeáll egy kezdő csapat, elmegyünk egy könynyebb szintű csúcsra, majd három hét múlva a Mont Blancra. Ezzel olyan álma teljesülhet valakinek, amit egyedül nem tudott volna megvalósítani, és amiről talán nem is remélte, hogy valaha sikerülni fog. Az ember mindig magasabbra vágyik, és el is juthat oda.” n Bíró Blanka

A világ legmagasabb csúcsain

Tulit Zsombor ebben a hónapban indul Tibetbe, a Himalájába, meghódítani a 8035 méter magas Shishapangma-csúcsot. A hegymászó korábban már a világ hét legmagasabb hegycsúcsa közül négyre feljutott. Öt évvel ezelőtt a kirgizisztáni Pamír-hegységben a szintén sepsiszentgyörgyi Szász Mihállyal együtt új országos és európai rekordot döntöttek meg, amikor megmászták a 6150 méteres csúcsot, 2004-ben pedig az alaszkai, 6094 méter magas McKinley csúcsára jutottak fel. Ez év januárjában Tulit Zsombor többedmagával mászta meg a Chilével határos, nyugat-argentínai, 6962 méteres Aconcaguát, az Andok-Kordillerák legmagasabb csúcsát.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés