
A győztes A csajod zenekar a díjesőben
Fotó: Siculus Fesztivál
Sajátos körülmények között, de igazi zenei élményekkel tűzdelve zajlott a hétvégén a székelyudvarhelyi Siculus Fesztivál, amelynek nagydíját A Csajod zenekar vihette haza Kolozsvárra.
2020. szeptember 07., 17:452020. szeptember 07., 17:45
2020. szeptember 07., 17:572020. szeptember 07., 17:57
A Csajod kolozsvári zenekar nyerte a Siculus nagydíját a vasárnap este zárult székelyudvarhelyi fesztiválon. A versenyprogram további díjazottjai: House of Pioneers (Sepsiszentgyörgy), Kvab (Csíkszereda), Oncsi (Kálmán Eszter Antónia, Marosvásárhely), Ede & The Barbers (Marosvásárhely). Fellepési lehetőséget nyert erdélyi fesztiválokon és városnapokon a szatmárnémeti Phoenix SM, a brassói Arzenál, a temesvári 8Light Minutes és a nagyváradi FACE X BRO.
A Hargita Megyei Tanács támogatásával, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében, illetve az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács (UIET) társzervezésében idén is a fesztiválhoz hangolt Márton Áron térre jöhetett a zenei verseny döntőjébe jutó 12 erdélyi zenekar, illetve az esti koncertek minden meghívott előadója.
Bartalis Izabella, a hagyományőrzési központ vezetője elmondta, bár három lehetséges változattal készült az intézmény a folyamatos korlátozások miatt, ezekből a lehető legjobb társítás valósulhatott meg:
Az intézményvezető elmondta, a zenei vetélkedő megtartása nemcsak azért fontos, hogy felkarolja a magyar nyelven előadó zenekarokat, hanem a közönség is megtapasztalhatja a legújabb zenei stílusokat és azt, hogy évről évre hogyan fejlődnek a zenekarok, ugyanis a szakmai zsűri pozitív kritikája megerősíti őket, a negatív kritika pedig építő jelleggel hangzik el.
Mivel Virányi Attila nagyváradi származású zenész, a Metropol együttes frontembere csak az előzsűrizésen vehetett részt, és ezúttal nem utazhatott Székelyudvarhelyre, helyette a zsűri tiszteletbeli elnöke, Boros Zoltán filmrendező, zeneszerző, televíziós szerkesztő értékelt a döntőn. Zilahi Csaba, a Kolozsvári Rádió zenei szerkesztője, az erdélyi gitártáborok egyik kezdeményezője és szervezője volt a zsűri elnöke, Fülöp Loránd, a 4S Street együttes szólógitárosa pedig a zsűri alelnöke.
Továbbá Balázs Imre József Kolozsváron élő, Székelyudvarhelyen született költő, irodalomkritikus, szerkesztő, irodalomtörténész, a Korunk főszerkesztő-helyettese, Orosz-Pál Levente, a Transilvanium zenekar frontembere, Koszorús Krisztina, a marosvásárhelyi Koszika & The HotShots zenekar énekese, André Ferenc, költő, slammer, a kolozsvári Helikon folyóirat szerkesztője értékelték a zenei verseny három napján fellépő zenekarokat.
Zilahi Csaba a díjak átadásakor elmondta, hogy a zsűri felülírta az 5 díj rendszerét, mivel
A fesztivál fődíját Biró Barna Botond, Hargita Megyei Tanács alelnöke adta át, aki megköszönve a szervezők munkáját, a megyei önkormányzat részéről biztosította az elkövetkező rendezvények támogatását.
Az ünnepi díjátadót követően egy kis megemlékezésre került sor: Szilágyi Gödri Ildikó, a Román Televízió Magyar Adásának riportere moderálásával
A megemlékező beszélgetés meghívottai Boros Zoltán, Sinka Ignác (az 1990. évi 5. Siculus Fesztivál szervezője), Józsa Attila (az 1990. évi fesztiválon díjat nyert Európa Hátsó Udvara elnevezésű zenekar szólógitárosa), Lőrincz Ildikó, a 2018-ban felélesztett Siculus Fesztivál kezdeményezője és szervezője, Bartalis Izabella, az idei fesztivált szervező intézmény vezetője és Nicuța Alin, a 4S Street frontembere voltak. A beszélgetést követően az idei Siculus-nagydíjas A Csajod zenekar több mint egy órás fellépésével zárult a fesztivál.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!