
Ebben a forróságban jó ha kéznél van egy legyező
Fotó: Haáz Vince
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
2026. június 25., 11:342026. június 25., 11:34
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tájékoztatása szerint csütörtökön a forróság terjed ki az ország nagy részére. A Bánságban, a Partiumban, Máramarosban, Olténiában, Munténiában, Dobrudzsában, Erdély nagy részén, valamint Moldva déli és keleti részén az évszakhoz képest rendkívül magas hőmérsékleti értékek várhatók.
A nappali csúcsok 30 és 35 fok között alakulnak, a legmagasabb értékek nyugaton és északnyugaton lesznek.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztás csütörtökön 12 és 21 óra között érvényes. Majd
egy sárga és egy narancssárga színű riasztás, amelyek az egész országra vonatkoznak.
Ez azt jelenti, hogy a hét utolsó munkanapján a hőhullám az összes régióra kiterjed. Olténiában, Munténiában, Dobrudzsában, Moldvában, a Bánság déli részén, valamint helyenként Erdélyben az évszakhoz képest rendkívül magas hőmérséklet várható, a 30–34 fokig kúszik föl a hőmérők higanyszála.
Eközben narancssárga hőségriasztás lesz érvényben Temes, Arad, Bihar, Szatmár, Máramaros, Szilágy, Kolozs, Fehér, Hunyad, Beszterce-Naszód és Maros megyében, ahol a nappali csúcshőmérséklet 33 és 37 fok között alakul.
A meteorológusok szerint június 25. és 29. között a hőhullám fokozódik az ország minden régiójában. Szombaton középső és déli régiókban, vasárnap pedig az egész országban hőség várható.
Bőven 30 Celsius-fok fölé kúszik a napokban a hőmérők higanyszála
Fotó: Bede Laura
Szombatról vasárnapra és vasárnapról hétfőre virradóra trópusi éjszakára számíthatunk, ami azt jelenti, hogy éjjel sem süllyed 20 fok alá a hőmérők higanyszála. Országos szinten az éjszakai minimumok 14 és 25 fok között alakulnak.
A meteorológiai szolgálat friss tájékoztatása szerint a hőhullám július első napjáig velünk marad.
Európa-szerte napok óta tombol a kánikula.
Az egészségügyi miniszter csütörtökre válságtanácskozást hívott össze az előrejelzések szerint a következő napokban tovább emelkedő hőmérséklet miatt – írja az MTI.
Egy 57 éves férfi az északnyugati Lombardia tartományban, Lodi város területén halt meg, miközben a tűző napon mezőgazdasági munkát végzett. A szintén lombardiai Garlasco temetőjében egy 56 éves férfi rosszul lett a melegben, és meghalt.
Az ország középső részén található Piacenzában egy 61 éves férfi a szőlőültetvényén, egy hajléktalan Nápoly utcáin lett rosszul és elhunyt. Padovában egy vízvezeték-szerelő egy utcai vezeték szerelése közben vesztette életét a hőség miatt.
A tetőzést vasárnap és hétfőn várják: a számítások szerint a legmelegebb Firenzében és a Pó-alföldön lesz 40 Celsius fok fölötti értékkel. Napról napra emelkedik a vörös kódú városok száma, ahol a legmagasabb hőségriasztás van érvényben. Csütörtökön tizenhét, pénteken tizennyolc lesz a számuk.
Franciaországban szerdán megdőlt az előző napi melegrekord, ezzel minden idők legmelegebb napja volt az országban a meteorológiai szolgálat, a Météo-France szerint, amely a példátlan és nehezen elviselhető hőhullám folytatódását jelzi előre.
Az országos hőmérsékleti mutató, amely a harminc referenciaállomáson mért hőmérsékletek átlaga, szerdán 30 Celsius fokra emelkedett a keddi 29,9 után.
A meteorológiai intézet szerint bár a hőhullám szerdán elérte csúcspontját, csütörtökön még mindig fullasztó meleg várható. A Météo-France szerda délután újabb 14 megyére terjesztette ki a legmagasabb szintű hőségriasztást, így a 96 megyéből jelenleg 72-ben van érvényben vörös riasztás, ami a lakosság háromnegyedét érinti, csütörtök este 10 óráig, amikor is az Atlanti-óceán partján tíz megyében csökkenhet a riasztási fokozat, viharok érkezésével.
Franciaországban is tombol a kánikula
Fotó: Balogh Levente
A Nyugatról érkező hűvösebb levegő azonban nehezen éri majd el az egész országot, és a kánikulai körülmények jellemzően a hétvégén is fennmaradnak, a maximumhőmérsékletek 40 és 42 Celsius fok között alakulnak a következő napokban is.
Szerdán tömegesen dőltek meg az idei melegrekordok, és több tucat településen az abszolút rekordok is.
Ez a negyedik alkalom az elmúlt 150 évben, és idén az első, hogy a francia fővárosban a hőmérő higanyszála 40 Celsius fok fölé emelkedett.
A rendkívüli hőségben az ország infrastruktúrája nehezen bírja a próbatételt: a breton Quimper közelében egy transzformátor meghibásodása miatt mintegy 120 ezer háztartás maradt áram nélkül kedden, s szerda este 15 ezer lakásban még mindig nem sikerült helyreállítani a szolgáltatást.
A brit meteorológiai intézet előzetes kora esti adatai szerint szerdán 36,1 Celsius-fokos hőmérsékleti maximumot mértek a dél-angliai Hampshire megye Gosport nevű városában. Ezzel fél évszázados júniusi rekord dőlt meg: az eddigi legmagasabb hőmérsékletet ebben a hónapban 1976. június 28-án mérték 35,6 fokkal.
A figyelmeztetés szerint csütörtökön és pénteken Anglia keleti térségeiben a hőség még erősödhet is: a prognózis nem zárja ki erre a két napra a 37–38 fokos hőmérsékleti maximumokat sem.
A hétvégén azonban egy atlanti időjárási front nyomán megszűnik a hőség és várhatóan tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet a mostani vörös riasztástól érintett dél-angliai térségben is.
Az országos vasúti infrastruktúrát működtető cég, a National Rail azt kérte szerdai felhívásában, hogy ha nem feltétlenül szükséges, senki ne utazzon vonattal a vörös riasztástól érintett országrészekbe vagy ezekből a térségekből máshová, mert a hőség fennakadásokat okozhat a forgalomban.
Londonban több metróvonalon jelentős késésekkel közlekedtek a szerelvények szerda este a hőség okozta műszaki gondok miatt.
Az új májusi melegrekordot a világhírű nyugat-londoni királyi botanikus kert, a Kew Gardens megfigyelőállomásán jegyezték fel: itt május 26-án 35,1 fokos országos hőmérsékleti maximumot mértek.
A korábbi legmagasabb májusi hőmérsékletet 1922. május 22-én rögzítették a műszerek 32,8 fokkal az észak-londoni Camden kerületben, majd 1944. május 29-én ugyanilyen hőmérsékletet mértek a délkelet-angliai Royal Tunbridge Wells kisvárosban és a londoni Regent's Parkban.
Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord a hét első két napján – közölte szerdán a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet).
A szolgálat jelentése szerint június 22-én 28,08 Celsius-fok, június 23-án 28,17 fok volt az átlaghőmérséklet. Az előző rekordot, 28,01 fokot tavaly június 30-án mérték.
A kiugró nappali és éjszakai meleg miatt az ilyenkor szokásoshoz képest mintegy 7 Celsius-fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet ezekben a napokban – hangsúlyozta az Aemet.
leginkább az ország északi régióiban, ahol ritkának számít a rendkívüli hőség.
Például a kantábriai Tamában kedden 43,7 Celsius-fokos történelmi csúcshőmérsékletet regisztráltak. A baszkföldi Bilbaóban mért 41,3 fok pedig nemcsak azért kirívó, mert júniusban sosem tapasztaltak még ilyen meleget, hanem mert a hőmérő két egymást követő napon is 40 fok feletti hőmérsékletet mutatott, amire 1947 óta 18 esetben volt példa az adatok szerint.
Az Aemet jelentésében kitért arra, hogy 1975 óta Spanyolországban 78 hőhullám volt, összesen 458 nappal. 1975 és 1984 között az éves átlag három kánikulai nap volt, míg a 2016-2025 közötti időszakban az átlag évi 22 napra emelkedett.
– hangsúlyozta a meteorológiai szolgálat.
Az időjárásjelentések szerint az Ibériai-félsziget nyugati részén szerdán már mérséklődni kezdett a hőség, amely csütörtökön a félsziget nyugati és középső részén jelentősebben, a Földközi-tenger térségében és a Baleár-szigeteken pedig enyhébben lesz érezhető.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!