
A Vecker zenekar
Fotó: Facebook/Legszebb Erdélyi Magyar Dal
Erdély legszebb dalaitól volt hangos szombat este a kolozsvári Bulgakov kávéház, ahol kihirdették a pályázat idei nyerteseit. A 25 év alatti kategória első helyezettje a Pillantás című dal lett a marosvásárhelyi Vecker zenekartól, a 25 év felettiek között pedig a székelyudvarhelyi Simó Annamari és zenekara nyert a Hosszú évek óta című dallal.
2017. november 12., 16:512017. november 12., 16:51
2017. november 12., 16:512017. november 12., 16:51
Koncertekkel egybekötött gálaesten adták át szombat este a Legszebb Erdély Magyar Dal pályázat idei díjait. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete (EMKISZ) által harmadik alkalommal meghirdetett programon két kategóriában értékelték a zenekarok által beküldött ötven magyar dalt.
amelynek tagjai – Nemes Tibor, Máthé Péter, Pethő Csaba, Iszlai Tamás, Simó Péter, Szász Hunor – pop- és rockzenével mozgatták meg a közönséget. A 2011-ben alakult zenekar produkciójának értékelésekor André Ferenc zsűritag elmondta, még nem egészen érzi az együttes saját stílusát, kicsit több személyességet szeretne felfedezni zenéjükben.
Szintén a zsűri részéről Balázs Imre József úgy fogalmazott: a gálaest egyik legjobb hangja a Nemes Tiboré volt, produkciójuk nagyon messze fog eljutni. A zenekar a Nortyx Web&Music Stúdióban való felvétel elkészítését, a Double Rise Fesztiválon, a Paksi Amatőr Pop-Rock-Jazz fesztiválon (Öröm a zene tehetségkutató elődöntőjén), illetve a Szentgyörgy Napokon való fellépési lehetőséget nyert.
Ugyanebben a kategóriában díjazták a gyergyószentmiklósi Alteregó zenekart, amelynek a Nem számít című daluk a második helyezést érte el, a közönségszavazás nyertesei is ők lettek, illetve az együttes énekes-gitárosa, Fodor László Újfalusi Gábor Díjat kapott a kiemelkedő zenei tehetségéért. A zenekar koncertlehetőséget nyert többek közt az Erdélyi Gitártáborban, az Ars Hungarica Fesztiválon, a Double Rise Fesztiválon, a Vibe Fesztiválon.
A 25 év alatti kategória harmadik helyén a Metalon zenekar végzett a Szemben az árral című dalukkal. Az erdélyi rock együttes felléphet a Székelyföldi Peron Music Tehetségkutató Fesztiválon (Öröm a zene tehetségkutató elődöntőjén), az EMI Táborban és a Főtér fesztiválon.
Simó Annamari és zenekara
Fotó: Facebook/Legszebb Erdélyi Magyar Dal
Gábora–Máté Éva zsűritag szerint a dal és az együttes egyaránt megállná a helyét bármilyen színpadon, Magyarországon vagy akár nemzetközi szinten. A pop-rock műfajban játszó, 2016-ban alakult zenekar fellépési lehetőséget nyert Tusványoson, a Double Rise Fesztiválon, a Szabadság Feszten, a Szent Miklós Napokon, a Vibe Fesztiválon, a Szentgyörgy Napokon és az Öröm a Zene Tehetségkutató és-gondozó program döntőjébe, valamint stúdiófelvételt készíthet a Nortyx Web&Music Stúdióban és a Corvin Recording Studio-ban.
A második helyen a temesvári Még 5 Perc zenekar végzett Mit ér? című dalukkal. A 2010-ben alakult együttes szombat esti bemutatkozó koncertje elmaradt, mert nem tudtak teljes létszámban részt venni a gálán. A zenekar felléphet a Temesvári Magyar Napokon, a Paksi Amatőr Pop-Rock-Jazz fesztiválon és a Kultiválon, valamint felvételt készíthet az AProStudio-ban. A harmadik helyezett az Az volt a kérdés című dal lett, amelyet a marosvásárhelyi Ferencz Mari adott elő, Iszlai Tamás dobos kíséretében. A nyertesek koncertezhetnek a Mediawave fesztiválon, az Ars Hungarica Fesztiválon, a Sepsiszentgyörgyi Utcazene Fesztiválon, illetve a Szent Miklós Napokon.
A zsűri tagjai – André Ferenc slammer, Balázs Imre József irodalmár, Hary Judit operaénekes és Gábora-Máté Éva zenész – egy különdíjat is átnyújtottak László I. Attila részére, a Piskóta Panni című daláért. „A szerzemények értékelésekor a zene és a dalszöveg összhangjára figyeltünk, és azt gondolom, hogy az idei produkciókban nem volt olyan probléma, hogy ne talált volna a szöveg a zenével. A koncertek pedig még inkább meggyőztek arról, hogy jól döntöttünk” – mondta el lapunknak Balázs Imre József zsűritag.

Átadják a Legszebb Erdélyi Magyar Dal nevű pályázat idei díjait szombaton 18 órától a kolozsvári Bulgakov kávéházban.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
szóljon hozzá!