
A Spirit of Hungary fedélzetén
Fotó: Wikipedia
Fa Nándor számára a déli óceánokon való „igazi egyedüllét” inspiráló, és bár a szólóvitorlázás folyamatos életveszély, soha nem volt halálfélelme. Erdélyben mélységes, felemelő élmények érték, vissza fog jönni – ígérte kolozsvári közönségének az óceáni szólóvitorlázó.
2018. április 19., 15:362018. április 19., 15:36
2018. április 19., 15:432018. április 19., 15:43
„Ha akartam valamit csinálni, a gátlás sosem akadályozott” – kezdte már-már motivációs tréninggel felérő kolozsvári előadását Fa Nándor óceáni szólóvitorlázó, hajótervező és -építő, az első magyar, aki megkerülte a Földet. Az erdélyi magánkiránduláson lévő ismert sportember szerda este több mint két órán keresztül mesélte életének 30–50 évét a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem auláját zsúfolásig megtöltő közönségnek.
ahol „mélységes hatások” érték. Pedig többet volt a Horn-fokon, mint itt, vallotta be, mindig csak oda utazott, ahol dolga volt.
Fa Nándor vitorlázó
Fotó: Rédai Attila
„Én mindig az égtől, a természettől és az óceántól vártam választ a kérdéseimre” – osztotta meg motivációját a székesfehérvári születésű vitorlázó, akit bátyjainak gyerekkori verései késztettek arra, hogy „erős, ügyes, okos” legyen. Fizikailag állandóan edzette magát, volt birkózó, kajak-kenus, majd hajóépítő és vitorlázó lett.
Első hajóját azt követően álmodta és építette meg, hogy Gál József barátjával eldöntötték, ők lesznek az első magyarok, akik körbevitorlázzák a Földet. Ebben az akkori kommunista hatóságok ellenállása sem akadályozta őket, akik sorra „lepattintották” vízumkérelmüket, illegálisan vágtak neki a háromévesre tervezett útnak, holott akkor a három hónaposnál hosszabb külföldi tartózkodás disszidálásnak számított. A legolcsóbb anyagokból készült kilencméteres vitorlásuk, a Szent Jupát „kis tökhéj” volt a feladathoz, céljuk eléréséhez a legnehezebb útvonalat választották. Végül
Az első út előrevetítette a többit is, mondta Fa Nándor. „Találkoztak” – rádión hallották – az első földkerülő verseny élmezőnyével, és eldöntötte: versenyezni fog. „Ez lett életem fő célja, semmi más nem érdekelt” – fogalmazott, majd elmesélte, hogyan építette meg újabb, hatvan láb hosszú Alba Regia nevű hajóját a feladathoz.
Fotó: Wikipedia
Főleg, hogy senkinek nem volt biztos tudása arról, hogy egyik versenyhajó mitől jobb, mint a másik, magának kellett kikísérleteznie. „A tett halála az okoskodás, ez így igaz” – mondta a vitorlázó, akinek Sidney-ben a világ legnagyobb hajóépítő cégének tervezői azt tanácsolták, ha van egy víziója, valósítsa meg, ne gondolkodjon.
Bár kezdetben úgy tűnt, bőven van pénz a megvalósításra, végül a „high tech”-nek számító Alba Regia is olcsó anyagokból készült, ezért gyakran sérült. Három, Föld körüli és számos transzatlanti utat tett meg vele, és első földkerülő szóló vitorlásversenyén, a Vendée Globe-on ötödik helyezést ért el: ő lett az első nem francia, aki befejezte a versenyt.
Elkezdett az Antarktisz felé sodródni, de nem kért mentést, akkor ugyanis elveszítette volna a hajót és a versenyt.
Második, 1996-os versenyét számos nehézség után kénytelen volt feladni: előbb a daru ejtette le az új, Budapest nevű hajót, majd egy tankhajó ütközött neki, végül áram nélkül maradt. „Ez az egész pechsorozat nem ellenem, hanem értem volt” – jött rá utólag Fa Nándor, miután az élmezőnyt figyelve látta, hogy négy hajó elpusztult és egy vitorlázó meghalt.
„Azt tartottuk normálisnak, hogy az ember otthon éljen, ott kamatoztassa tudását” – mondta a sportember, aki az akkori nem biztonságos kikötőket látva kikötőtervezésbe fogott, és nemzetközi hírű cége sikereinek csak a 2008-as pénzügyi válság szabott határt. Ekkor ajánlotta fel egy amerikai karbongyártó cég, hogy a legmodernebb technikával építsen újabb hajót és térjen vissza az óceánra.
A cél az volt, hogy száz napon belül megkerülje a Földet, és 93 nap alatt sikerült megvalósítani, nyolcadik helyezettként ért célba. „Erős hívószó volt, hogy én, aki Kolumbusz szintjéről indultam, megismerjem azt, ami ma van” – mondta a hajóépítés rohamos fejlődésére, digitalizálására utalva.
Az óceánokra azért megy az ember, hogy magára maradjon a saját lelkével és azzal a felelősséggel, hogy döntéseket kell hoznia és elviselje azokat – mondta hallgatóságának Fa Nándor, aki szereti szélsőséges szituációkban „megélni önmagát”. A fizikai erőnlét mellett ilyenkor nagyon fontos a mentális erő.
„Az ember nem hagyja magát elszállni” – árulta el a receptet, és bár a szólóvitorlázás folyamatos életveszély, nem volt halálfélelme. A fizikai erőnlétről elmondta, a testet használni kell, hogy működjön, azonban ésszel.
Fa Nándor dedikál Kolozsváron
Fotó: Pap Melinda
A hallgatóság kérdéseire válaszolva a környezetszennyezésre, klímaváltozásra is kitért, kifejtve, az óceán érezhetően változik, egyre szélsőségesebb az időjárás, és csak remélni tudja, hogy a későbbi generációk megélhetik mindazokat az élményeket, melyeket ők. Ugyanakkor
Az élménybeszámoló után a közönség megvásárolhatta és dedikáltathatta a vitorlázó életpályáját bemutató, Magad, uram című könyvét.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!