Hirdetés

Kolumbusz szintje és az inspiráló egyedüllét – Lenyűgözte kolozsvári közönségét Fa Nándor szólóvitorlázó

A Spirit of Hungary fedélzetén •  Fotó: Wikipedia

A Spirit of Hungary fedélzetén

Fotó: Wikipedia

Fa Nándor számára a déli óceánokon való „igazi egyedüllét” inspiráló, és bár a szólóvitorlázás folyamatos életveszély, soha nem volt halálfélelme. Erdélyben mélységes, felemelő élmények érték, vissza fog jönni – ígérte kolozsvári közönségének az óceáni szólóvitorlázó.

Pap Melinda

2018. április 19., 15:362018. április 19., 15:36

2018. április 19., 15:432018. április 19., 15:43

„Ha akartam valamit csinálni, a gátlás sosem akadályozott” – kezdte már-már motivációs tréninggel felérő kolozsvári előadását Fa Nándor óceáni szólóvitorlázó, hajótervező és -építő, az első magyar, aki megkerülte a Földet. Az erdélyi magánkiránduláson lévő ismert sportember szerda este több mint két órán keresztül mesélte életének 30–50 évét a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem auláját zsúfolásig megtöltő közönségnek.

Az élménybeszámoló által teljesen elvarázsolt hallgatóság kérdései pedig nem akartak fogyatkozni, így az utazó megígérte: visszatér Erdélybe,

Hirdetés

ahol „mélységes hatások” érték. Pedig többet volt a Horn-fokon, mint itt, vallotta be, mindig csak oda utazott, ahol dolga volt.

Fa Nándor vitorlázó •  Fotó: Rédai Attila Galéria

Fa Nándor vitorlázó

Fotó: Rédai Attila

Illegálisan az óceánokon

„Én mindig az égtől, a természettől és az óceántól vártam választ a kérdéseimre” – osztotta meg motivációját a székesfehérvári születésű vitorlázó, akit bátyjainak gyerekkori verései késztettek arra, hogy „erős, ügyes, okos” legyen. Fizikailag állandóan edzette magát, volt birkózó, kajak-kenus, majd hajóépítő és vitorlázó lett.

„Ha nem volt kenulapát, nekiálltam és faragtam egyet” – idézte fel hajótervező és -építő karrierje kezdeteit Fa Nándor.

Első hajóját azt követően álmodta és építette meg, hogy Gál József barátjával eldöntötték, ők lesznek az első magyarok, akik körbevitorlázzák a Földet. Ebben az akkori kommunista hatóságok ellenállása sem akadályozta őket, akik sorra „lepattintották” vízumkérelmüket, illegálisan vágtak neki a háromévesre tervezett útnak, holott akkor a három hónaposnál hosszabb külföldi tartózkodás disszidálásnak számított. A legolcsóbb anyagokból készült kilencméteres vitorlásuk, a Szent Jupát „kis tökhéj” volt a feladathoz, céljuk eléréséhez a legnehezebb útvonalat választották. Végül

hazatéréskor a kétévesre sikeredett útnak nem börtön, hanem ünneplés lett a vége, az első élménybeszámolót a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) székházában tartották.

A verseny lett a cél

Az első út előrevetítette a többit is, mondta Fa Nándor. „Találkoztak” – rádión hallották – az első földkerülő verseny élmezőnyével, és eldöntötte: versenyezni fog. „Ez lett életem fő célja, semmi más nem érdekelt” – fogalmazott, majd elmesélte, hogyan építette meg újabb, hatvan láb hosszú Alba Regia nevű hajóját a feladathoz.

„Egész merész gondolat volt, nem tudtam, hogy fogom megvalósítani, de tudtam, hogy meg fogom” – fogalmazott.

•  Fotó: Wikipedia Galéria

Fotó: Wikipedia

Főleg, hogy senkinek nem volt biztos tudása arról, hogy egyik versenyhajó mitől jobb, mint a másik, magának kellett kikísérleteznie. „A tett halála az okoskodás, ez így igaz” – mondta a vitorlázó, akinek Sidney-ben a világ legnagyobb hajóépítő cégének tervezői azt tanácsolták, ha van egy víziója, valósítsa meg, ne gondolkodjon.

Bár kezdetben úgy tűnt, bőven van pénz a megvalósításra, végül a „high tech”-nek számító Alba Regia is olcsó anyagokból készült, ezért gyakran sérült. Három, Föld körüli és számos transzatlanti utat tett meg vele, és első földkerülő szóló vitorlásversenyén, a Vendée Globe-on ötödik helyezést ért el: ő lett az első nem francia, aki befejezte a versenyt.

Annak ellenére sem adta fel, mesélte, hogy miután ütközött egy bálnával, mindkét kormánya használhatatlanná vált, és meg kellett tanulnia, hogyan lehet csak vitorlákkal kormányozni.

Elkezdett az Antarktisz felé sodródni, de nem kért mentést, akkor ugyanis elveszítette volna a hajót és a versenyt.

Második, 1996-os versenyét számos nehézség után kénytelen volt feladni: előbb a daru ejtette le az új, Budapest nevű hajót, majd egy tankhajó ütközött neki, végül áram nélkül maradt. „Ez az egész pechsorozat nem ellenem, hanem értem volt” – jött rá utólag Fa Nándor, miután az élmezőnyt figyelve látta, hogy négy hajó elpusztult és egy vitorlázó meghalt.

A kudarcélmény ráébresztette: belefáradt a 12 év óceánjárásba, majd családjával úgy döntött, hazaköltözik és „normális, szárazföldi életet” él.

„Azt tartottuk normálisnak, hogy az ember otthon éljen, ott kamatoztassa tudását” – mondta a sportember, aki az akkori nem biztonságos kikötőket látva kikötőtervezésbe fogott, és nemzetközi hírű cége sikereinek csak a 2008-as pénzügyi válság szabott határt. Ekkor ajánlotta fel egy amerikai karbongyártó cég, hogy a legmodernebb technikával építsen újabb hajót és térjen vissza az óceánra.

Az akkor 63 éves Fa Nándor bevallása szerint a Spirit of Hungary fedélzetén már nem akart nyerni, hiszen „már az is orcátlanság volt, hogy elindult” a sokkal fiatalabb mezőnyben.

A cél az volt, hogy száz napon belül megkerülje a Földet, és 93 nap alatt sikerült megvalósítani, nyolcadik helyezettként ért célba. „Erős hívószó volt, hogy én, aki Kolumbusz szintjéről indultam, megismerjem azt, ami ma van” – mondta a hajóépítés rohamos fejlődésére, digitalizálására utalva.

„Az ember nem hagyja magát elszállni”

Az óceánokra azért megy az ember, hogy magára maradjon a saját lelkével és azzal a felelősséggel, hogy döntéseket kell hoznia és elviselje azokat – mondta hallgatóságának Fa Nándor, aki szereti szélsőséges szituációkban „megélni önmagát”. A fizikai erőnlét mellett ilyenkor nagyon fontos a mentális erő.

„Ahhoz, hogy hosszú távon túlélje valaki a nagyon komoly fizikai és lelki terhet, egyfajta gondolati fegyelem kell” – mesélte, de fontos a mozdulati fegyelem is, hisz egyetlen téves mozdulat az ember életébe kerülhet.

„Az ember nem hagyja magát elszállni” – árulta el a receptet, és bár a szólóvitorlázás folyamatos életveszély, nem volt halálfélelme. A fizikai erőnlétről elmondta, a testet használni kell, hogy működjön, azonban ésszel.

Fa Nándor dedikál Kolozsváron •  Fotó: Pap Melinda Galéria

Fa Nándor dedikál Kolozsváron

Fotó: Pap Melinda

A hallgatóság kérdéseire válaszolva a környezetszennyezésre, klímaváltozásra is kitért, kifejtve, az óceán érezhetően változik, egyre szélsőségesebb az időjárás, és csak remélni tudja, hogy a későbbi generációk megélhetik mindazokat az élményeket, melyeket ők. Ugyanakkor

„dermesztő élmény” látni, milyen hatalmas flották halásszák az óceánokat, valósággal „letarolva” annak rohamosan fogyó élővilágát.

Az élménybeszámoló után a közönség megvásárolhatta és dedikáltathatta a vitorlázó életpályáját bemutató, Magad, uram című könyvét.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés