Hirdetés

Kell egy kis áramszünet…

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Szombaton, március 27-én, 20.30-kor a világ minden táján lekapcsolják a villanyt egy órára – a Föld Órájára. A nemzetközi kezdeményezés célja felhívni a figyelmet a globális éghajlatváltozás veszélyeire, és energiatakarékosságra buzdítani az embereket. Az akcióhoz Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben, Nagyváradon, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Gyergyószentmiklóson is csatlakoznak.

Krónika

2010. március 26., 09:132010. március 26., 09:13

Villany helyett gyertyafény

Kolozsváron fiatal önkéntesek szerveznek programokat szombat estére. A helyi polgármesteri hivatalnál elérték, hogy többek között a Főtér és a Bocskai (Avram Iancu) tér is sötétbe boruljon az akció idejére. A világméretű kezdeményezéshez csatlakozó kolozsvári civil mozgalmak, a Zöld Erdély Egyesület, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség, valamint előbbi Biológia–Ökológia Szakosztálya felkérte a helyieket, kapcsoljanak ki minden elektronikus eszközt, és sétáljanak a Főtéren, ahol a résztvevők gyertyafényből megformálják a Föld Órájának „60”-as jelképét.

A kolozsvári rendezvényhez több kávézó is csatlakozik, a Bulgakov, Krajczár, Klausen, Insomnia és Atmosphera is gyertyafényes estére várja az érdeklődőket. A Maros Megyei Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője, Dănuţ Ştefănescu lapunknak elmondta: ők egyetértenek az akcióval, de nem szerveznek villanyoltást. „Este nem dolgozunk, tehát képmutatásnak tartjuk, hogy bemenjünk a székhelyre és felgyújtsuk, majd eloltsuk a villanyokat.”

Lapzártánkig a marosvásárhelyi önkormányzat még nem döntött arról, hogy eloltják-e szombat este a köztéri villanyokat. A dicsőszentmártoni polgármesteri hivatal részt vesz a nemzetközi akcióban, kikapcsolják a köztéri világítást, és eloltják a hivatal épületének a lámpáit. Péter Ferenc, Szováta város polgármestere érdeklődésünkre azt válaszolta, nem zárkózik el attól, hogy a fürdőváros is bekapcsolódjék az akcióba. A marosvásárhelyi Dimitrie Cantemir Egyetem tudományos diákkörének a tagjai bejelentették, hogy Vásárhelyen szórólapok útján népszerűsítik a nemzetközi akciót.

Globális fenntarthatósági mozgalom

A Föld Órája (Earth Hour) akció 2007-ben indult útjára Sydneyben, amikor 2,2 millió család és üzleti vállalkozás kapcsolta le a villanyokat egy órára.

Egy évvel később az esemény már globális fenntarthatósági mozgalommá vált, több mint 100 millió ember és 35 ország részvételével. 2008-ban elsötétült a Golden Gate híd San Franciscóban, a római Colosseum, illetve a Vár és a Lánchíd is Budapesten. 2009-ben ez a szám egymilliárdra ugrott.

Így vált a kezdeményezés három év alatt minden idők legátfogóbb környezetvédelmi kampányává. Románia 2009-ben csatlakozott a Természetvédelmi Világalap (WWF – World Wide Fund for Nature) nemzetközi akciójához.

Cserkészek gitárral

Nagyváradon az elmúlt évekhez hasonlóan több zöld szervezet közösen ünnepli meg a Föld Óráját. A Regionális Ökológiai Felügyelő Központ, az Ecotop Alapítvány, a Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és a Román Ökologista Párt megyei fiókja néhány ifjú cserkésszel együtt gyülekezik szombaton a színházépület előtti téren, ahol gyertyákkal a kézben, énekelve, gitározva várják az egyórás sötétség beálltát.

A színház fényei biztosan kialszanak majd – tudtuk meg Lucian Silaghi főigazgatótól, az általa vezetett intézmény ugyanis minden évben részt vesz a villanyoltási akcióban. Rajtuk kívül egyelőre semmilyen intézmény nem jelzett vissza a zöldeknek, akik számos helyre elküldték felhívásukat. A váradi városháza sajtóosztálya azt tudatta lapunkkal, hogy idén sem vesznek részt az akcióban. Sorin Pop, a szatmárnémeti önkormányzat közvilágítási részlegének vezetője lapunk kérdésére elmondta, idén első alkalommal vesznek részt a Föld Órája programban, néhány műemlék épület díszkivilágítását, valamint a központi sétálóutca fényeit kapcsolják le szombat este.

Ezenkívül lekapcsolják a főtéri római katolikus székesegyház, a központi görög katolikus templom, a zárdatemplom és az egyik külvárosi római katolikus templom fényeit. „Inkább szimbolikus üzenete van ennek az akciónak, mint gazdasági haszna, ugyanis öszszesen megközelítőleg 20 kilowattnyi villamos energiát takarítunk meg” – tette hozzá Pop.

A Székelyföld is bekapcsolódik a mozgalomba

A csíkszeredai polgármesteri hivatal közleménye szerint szombaton 20.30 és 21.30 között szünetel a városi közvilágítás. „Kapcsold ki és kapcsolódj ki!” szlogennel szól a fiatalokhoz az Udvarhelyi Fiatal Fórum és a Europe Direct Információs Iroda a Föld Órája alkalmából, szombaton este a Kossuth utcai Tea Pubban fél kilenc és fél tíz között gyertyafény mellett lehet majd teázni, sörözni. Az Udvarhelyi Kávézó udvarára is várják a mozgalomhoz csatlakozókat, hogy doboljanak együtt a résztvevők a Föld Óráján, majd hatalmas tábortűz és egy jazzkoncert biztosítja az est hangulatát.

A székelyudvarhelyi polgámesteri hivatal nem tett közzé városszintű felhívást a Föld Órája kapcsán, Csendőr Zsuzsanna, a hivatal környezetvédelmi felelőse elmondta, úgy tudnának részt venni a nemzetközi eseményen, ha a közvilágítást lekapcsolnák egy órára, de közbiztonsági okokból nem teszik. Sepsiszentgyörgyön fáklyás bulival ünneplik a Föld Óráját. Az „Ecou” ifjúsági szervezet a központi parkban szervezi meg az egyórás fáklyás ünnepséget, és élő zenével szórakoztatják a jelenlevőket. Tavaly Sepsiszentgyörgy az első tíz romániai város között volt, amelyek hivatalosan részt vettek a Föld Órája mozgalomban, és egy órára a közvilágítást is kikapcsolták.

Antal Árpád polgármester elmondta, idén is felkarolják a kezdeményezést, szombaton este fél kilenc és fél tíz között kikapcsolják a közvilágítást. A polgármester felkérte a lakosságot és az intézményeket, csatlakozzanak az akcióhoz. Idén Gyergyószentmiklós is részese lesz a kezdeményezésnek, Mezei János polgármester felhívásban fordult a lakossághoz. Kéri, hogy szombaton 20.30 és 21.30 között a villanyok eloltásával fejezzék ki elkötelezettségüket a klímavédelem és a környezettudatosság iránt.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Hőségriadó: így reagál a testünk a 35, 40 és 45 fokos extrém melegre

Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.

Hőségriadó: így reagál a testünk a 35, 40 és 45 fokos extrém melegre
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

„Házpesztra”, avagy új utazási trend, ami ráadásul pénztárcabarát

Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.

„Házpesztra”, avagy új utazási trend, ami ráadásul pénztárcabarát
2026. június 27., szombat

Nem csak a hőség visel meg: ezért szoronganak sokan nyáron

A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.

Nem csak a hőség visel meg: ezért szoronganak sokan nyáron
2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
Hirdetés