Hirdetés

Hitből született rímek: az Arrows of God rapduó küldetése

Arrows of God

Bence és Csabi esetében a hitbeli növekedés és a zenei érdeklődés párhuzamosan fejlődött

Fotó: Arrows of God Facebook-oldala

Különleges színt hoz az erdélyi zenei palettára a marosszentgyörgyi Arrows of God rapduó, amely nemcsak zenél, hanem hitet is közvetít. Dalaik személyes megtapasztalásokból születnek, céljuk pedig, hogy bátorítsák a keresztény közösséget és megszólítsák a hit útját keresőket is. A zenekar létrejöttéről, küldetéséről, terveiről a tagok, Adorjáni Károly Bence és Nagy Csaba László beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2026. május 09., 14:222026. május 09., 14:22

Igencsak érdekes zenei formáció tűnt fel nemrég az erdélyi színtéren: az Arrows of God nevű rapbandának az Úr(Jézus) katonáiként az a céljuk, hogy dalaikkal Istent dicsérjék és keresztény testvéreiket is bátorítsák és támogassák a hit útján. A marosszentgyörgyi duó története egy közös ifjúsági közegből indult, ahol nemcsak a hitük mélyült el, hanem egy meghatározó barátság is született. Adorjáni Károly Bence a Krónika érdeklődésére felidézte, hogy zenésztársával, Nagy Csaba Lászlóval ugyanabba az ifjúsági csoportba járnak, és megtérésük után egyre szorosabb kapcsolat alakult ki közöttük, amely idővel testvéri kötelékké erősödött.

Idézet
„Azt vettük észre, hogy ahogy haladunk a hitünkben, úgy erősödik a barátságunk is” – fogalmazott Bence.

Hozzátette, már a megtérésük előtt is közös pont volt az életükben a zene, különösen a rap műfaja. Mindketten sok hazai és külföldi előadót hallgattak, és már akkor próbálgatták a dalszövegírást: YouTube-on talált alapokra írtak szövegeket, inspirálódtak, kísérleteztek.

Hirdetés

Ez a két folyamat – a hitbeli növekedés és a zenei érdeklődés – párhuzamosan fejlődött. „Egy idő után már nemcsak külön-külön írogattunk, hanem közösen is elkezdtünk dalokon dolgozni” – mondta Bence. Az első komolyabb lépést egy nyári tábor jelentette, ahol előadták egyik saját dalukat.

A fogadtatás minden várakozásukat felülmúlta: számos pozitív visszajelzést kaptak, ami megerősítette őket abban, hogy érdemes továbbmenni ezen az úton.

A továbblépésben kulcsszerepet játszott Magyarosi Szilárd, az egyik ifivezetőjük, aki nemcsak bátorította őket, hanem szakmai támogatást is nyújtott. „Ő volt az, aki tényleg felkarolt minket. Segített abban, hogy a dalaink ne csak ötletek maradjanak, hanem teljes értékű, kidolgozott számokká váljanak” – emelte ki Bence. Szilárd részt vesz a hangszerelésben, a hanganyagok szerkesztésében is, így a fiúk olyan technikai háttérhez jutottak, amely nélkül nehezebben tudtak volna elindulni.

A zenekar neve, az Arrows of God (Isten nyilai) szintén beszédes, bár – ahogy Bence hangsúlyozta – nem egy túlbonyolított koncepció áll mögötte. „Egyrészt tetszett, ahogy hangzik, másrészt kifejezi azt, amit szeretnénk: elérni az emberek szívét. Hisszük, hogy sok minden hat az emberre, de szeretnénk, ha a mi dalainkon keresztül Isten is megszólítaná őket.” Ez a gondolat a zenéjükben is visszaköszön.

Bence szerint a dalok célja nemcsak az önkifejezés, hanem az is, hogy bátorítsák, építsék a hallgatókat, és akár segítséget nyújtsanak nehéz időszakokban.

„Amiket megélünk a hitéletünkben, belekerülnek a dalokba, és rajtunk keresztül Isten munkája is megmutatkozik” – fogalmazott. Csabi ehhez kapcsolódva kiemelte, hogy a dalaik alapja a személyes megtapasztalás. „Örömök, fájdalmak, küzdelmek – minden, ami az életünk része, megjelenik bennük” – mondta. A dalszerzés náluk tudatos lelki folyamat is: mielőtt elkezdenének írni, gyakran imádkoznak, kérve Istent, hogy adjon ihletet és vezesse a gondolataikat.

Arrows of God Galéria

Az Arrows of God rapduó újabb dal létrehozásán dolgozik

Fotó: Arrows of God Facebook-oldala

A zenekar jelenleg is aktív alkotói időszakban van. Csabi elmondta, hogy egy daluk már elkészült, amely egyelőre hanganyagként érhető el, de hamarosan videós formában is megjelenik. A felvétel egy szilveszteri koncerten készült, ahol először léptek fel közönség előtt. „Ez egy különleges élmény volt számunkra, és jó érzés, hogy ebből most egy vizuális anyag is készül” – tette hozzá. A jövőre nézve is vannak terveik: szeretnének a nyár folyamán újabb dalt kiadni. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az alkotás náluk nem egy erőltetett folyamat. „Van, amikor nagyon könnyen jönnek a sorok, máskor pedig várni kell. Nem akarjuk siettetni, mert hisszük, hogy minden dalnak megvan a maga ideje” – mondta Csabi.

Ami a közönséget illeti, a fiúk nem határoznak meg szűk célcsoportot. Csabi szerint a legfontosabb az, hogy őszintén adják tovább azt, ami bennük van.

„Nem azon gondolkodunk, hogy kikhez szóljunk, hanem azon, hogy amit kaptunk, azt átadjuk.” Tapasztalataik szerint dalaik egyszerre szólítják meg a hívőket és azokat is, akik még keresik a hit útját. Volt olyan visszajelzés is, hogy valaki vizsga előtt hallgatta a számaikat, és erőt merített belőlük.

Bence úgy látja, fontos, hogy ne csak a megtérés pillanata jelenjen meg a keresztény zenében, hanem a mindennapi hitélet is. „Sok dal hív megtérésre, de kevesebb szól arról, hogyan éljük meg a hitünket a hétköznapokban. Mi ebben is szeretnénk megszólalni” – mondta. Szerinte egy rapdal ugyanúgy hordozhat mély üzenetet, mint egy istentisztelet, és ugyanúgy képes megszólítani különböző élethelyzetben lévő embereket.

A jövőt illetően mindketten hangsúlyozzák: a zenére elsősorban szolgálatként tekintenek. „Figyelünk arra, hogy merre vezet minket az Úr. Ha azt látjuk, hogy ebben kell továbbmenni, akkor komolyabban foglalkozunk vele, ha pedig más irányba vezet, azt is elfogadjuk” – fogalmazott Csabi. Bence ehhez hozzátette: fontos számukra, hogy ne erőltetetten, hanem hitelesen és a saját élethelyzetükhöz igazodva alkossanak.

A visszajelzések eddig kifejezetten biztatóak. Különösen sokat jelent számukra, amikor ismeretlen hallgatóktól kapnak üzeneteket, akik valamilyen módon kapcsolódni tudtak a dalaikhoz.

Idézet
„Ezek megerősítenek abban, hogy van értelme annak, amit csinálunk” – mondta Bence.

A zenekar tagjai jelenleg eltérő élethelyzetben vannak, ami a közös munkát is formálja. Bence Marosszentgyörgyről származik, de egyetemi tanulmányai miatt Budapesten él, így évente néhány alkalommal tud hazalátogatni, főként a szünetek idején. Hosszabb távon azonban visszatérést tervez Erdélybe. Csabi ezzel szemben továbbra is Marosszentgyörgyön él, jelenleg érettségire készül, és a jövőben Marosvásárhelyen szeretne továbbtanulni.
Mindezek ellenére közös céljuk változatlan: hitelesen megszólalni, és zenéjükön keresztül olyan üzenetet közvetíteni, amely túlmutat önmagukon, és mások számára is kapaszkodót, bátorítást jelenthet.

korábban írtuk

Tájoló – ifjúsági zenekar, amely Isten felé mutat
Tájoló – ifjúsági zenekar, amely Isten felé mutat

Keresztény üzenetet hordozó dalokat dolgoz fel saját stílusban a Tájoló, amely a Kolozsvár-Felsővárosi Református Egyházközség ifjúsági zenekaraként jött létre 2023-ban. A kezdeményezésről, a fellépésekről Lukács Róbert Zoltán zenekarvezető beszélt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Tiszavirágzás a Maroson: megkezdődött a kérészek tánca – VIDEÓ

Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.

Tiszavirágzás a Maroson: megkezdődött a kérészek tánca – VIDEÓ
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Kedvenc nyaralásos fotód most nyereményt ér!

A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!

Kedvenc nyaralásos fotód most nyereményt ér!
2026. június 06., szombat

Helikopter és hangverseny: művészeti eseménnyé vált a korszerűsítési munkálat Nagyszebenben

Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.

Helikopter és hangverseny: művészeti eseménnyé vált a korszerűsítési munkálat Nagyszebenben
2026. június 05., péntek

Elítélte a holland bíróság a dák aranykincsek tolvajait

A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.

Elítélte a holland bíróság a dák aranykincsek tolvajait
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Utazó- és olvasóközönség: digitális könyvtár böngészhető a tömegközlekedési eszközökön

Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.

Utazó- és olvasóközönség: digitális könyvtár böngészhető a tömegközlekedési eszközökön
2026. június 04., csütörtök

Orvvadászat gyanúja merült fel a sportvadász egyesület vezetője ellen

Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.

Orvvadászat gyanúja merült fel a sportvadász egyesület vezetője ellen
2026. június 02., kedd

Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyekhez jutni, felelnie kell tetteiért

Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.

Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyekhez jutni, felelnie kell tetteiért
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

Elindult a McKinley meghódítására a petrozsényi hegymászó

Adrian Ahrițculesei hegymászó hétfőn elindult Alaszkába, ahol az észak-amerikai kontinens legmagasabb csúcsát a 6194 méteres McKinley-hegyet (Denali) tervezi megmászni az úgynevezett Hét hegycsúcs kihívás keretében.

Elindult a McKinley meghódítására a petrozsényi hegymászó
2026. június 01., hétfő

Saját medencéjét nyitotta meg a gyermekek előtt egy kis község polgármestere

Ritkán hallani olyan kezdeményezésekről, amelyek egyszerűségük ellenére képesek változást hozni egy közösség életében. Borsaújfaluban egy ilyen példa hívta fel magára a figyelmet: a polgármester saját medencéjét bocsátotta a gyerekek rendelkezésére.

Saját medencéjét nyitotta meg a gyermekek előtt egy kis község polgármestere
2026. május 31., vasárnap

Érik a ropogós cseresznye: leves, gombóc, Fekete-erdő torta alapanyaga is lehet

Május végén elárasztják az erdélyi piacokat a különböző cseresznyefajták, az igazi nyár közeledtét jelzik a fényes, bordó, piros vagy sárgás szemek.

Érik a ropogós cseresznye: leves, gombóc, Fekete-erdő torta alapanyaga is lehet
Hirdetés
Hirdetés