
2010. január 08., 09:552010. január 08., 09:55
Számtalan porcelán- és üvegtároló sorakozik Hágó Áron fiatal nagykárolyi patikus külön erre a célra készíttetett vitrinjeiben. A házi patikamúzeumot stílusosan az általa működtetett gyógyszertár egyik helyiségében rendezte be, mintegy emlékeztetőül, honnan indult és hová fejlődött a szakma. A gyűjtőszenvedéllyel megáldott gyógyszerész szerint a most használatos üvegek díszetlen tucatáruk. „A mai gyógyszerestégelyekhez viszonyítva a mára már »történelemi ereklyévé« vált, finoman megmunkált porcelán és üvegedények igazi mestermunkák” – fejtette ki Hágó Áron a Krónikának.
A régi tárolóeszközök nagy részét rendelésre alkották meg készítőik. A legtöbb edényen máig jól látható, melyik patika milyen szert tartott bennük. „A porcelánokra ráégették a címkét, az üvegekbe pedig belegravírozták a tudnivalókat” – részletezi a gyűjtő, akinek fali szekrényeiben több gyógyszerestégely-sorozat található – ezek darabjai ugyanabban a műhelyben készültek, ugyanazon gyógyszertár számára. Az ilyen egységes sorozatok komoly értékkel bírnak, ugyanis csak együtt, hiánytalanul szépek. A gyűjtő szerint növeli az üvegcsék értékét, ha megvan eredeti dugójuk, fedelük. Hágó házi tárlatának legnagyobb becsben őrzött darabja egy apró, dísztelen, 2 deciliteres üvegcse.
„Ez áll legközelebb a szívemhez. Nem is állítottam ki a vitrinbe, hanem biztos helyen őrzöm. Érdekessége, hogy ez az egyetlen általam ismert nagykárolyi jelzésű gyógyszeresüveg. Közel százesztendős, és egy idős helyi régiségkereskedőtől vásároltam, aki külön nekem tartogatta, mert nem szerette volna, ha elkerül a városból” – vázolta az üveg történetét Hágó. Ez az üvegcse úgynevezett hordozóeszköz volt, azaz ebben vitte haza a beteg a nagykárolyi Magyar Királyi Gyógyszertárban készített orvosságot.
A partiumi kisváros gyógyszerész-gyűjtője szerint manapság is gyártanak patikai tégelyeket, valamint egyébfajta tárolóedényeket, de a maiak minősége sokkal rosszabb a régiekénél. Véleménye szerint a cseh és német porcelánedények a legstílusosabban és legfinomabban megmunkált darabok. Ezek nagy része már több mint egy évszázada készült a nyugati mesterek műhelyeiben. „Sajnos manapság már nagyon kevés muzeális darabot találni pincében és padláson – az igazán értékeseket hamar felismerik az emberek, és kereskednek velük.
A gyűjteményem nagy részét régiségkereskedőktől vásároltam, vagy internetes árveréseken licitáltam rájuk” – számolt be a nagykárolyi patikus, aki szerint az igazán egyedi és ritka darabok megfizethetetlenek, hiszen már a kikiáltási áruk akkora, hogy csak kevesen tudnak alkudni rájuk. „Az igazán szép üvegek, tégelyek rendszerint hónapokig szerepelnek az aukciós honlapokon, mert eszméletlen összegeket kérnek értük” – mondta el Hágó, csak valóban figyelemre méltó darabokkal bővíti tárlatát, ezért sokszor hónapokig nem kerül új tárgy a régiek mellé.
Az orvosságos edénykék a régi gyógyszertárakban nemcsak mindennapi használati elemek voltak, hanem díszei is azok polcainak, mintegy az őket használó patikák státusszimbólumai. „Amellett, hogy régebben rendszerint ilyen tárolókban tartották a különböző alapanyagokat és készgyógyszereket, a kézzel készült edények jellemzően egy patika, patikus cégérei voltak” – tette hozzá Hágó, aki a folyadéktárolókon kívül szívesen gyűjt por- és kenőcstartó patikai eszközöket, továbbá a birtokában van egy 1920-ban gyártott gyógyszerészmérleg is.
„Régebben óarany, uránzöld és kék színű üvegeket gyártottak, ám ezekhez manapság már nehéz hozzáférni” – fejtette ki a gyógyszerész. A legtöbb darabon, még az egészen apró porcelántégelyeken is fel van tüntetve az azt használó gyógyszerész neve, valamint a patika, és a város, ahol forgalomban volt. Hágó gyűjteményének darabjai békebeli osztrák, magyar és hazai patikák polcait díszítették egykor, ma pedig kuriózumként őrködnek a nagykárolyi gyógyszertárban dolgozó szakemberek munkája felett.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.