
Fotó: Wonderfulromania.ro
A hosszan szunnyadó vulkánok szén-dioxid-kiáramlására jellemző mennyiséget mértek a Csomád-hegységben. A térségben első alkalommal, modern eszközökkel végzett részletes kutatás eredményeiről Kis Boglárka-Mercédesz, a kutatócsoport tagja számolt be a Krónikának.
2017. június 21., 17:002017. június 21., 17:00
2017. június 21., 17:022017. június 21., 17:02
A Kárpát-medence legfiatalabb vulkánjának területén, a székelyföldi Csomádon számszerűsítette a szén-dioxid kiáramlását a MTA–ELTE Vulkanológiai kutatócsoport legújabb tanulmányában, amely a Journal of Volcanology and Geothermal Research folyóiratban jelent meg.
A mérések szerint évente minimálisan 8700 tonna szén-dioxid jön a talajon keresztül a felszínre, amely mennyiség
A kutatócsoport két, vulkáni gázokra specializált munkatársa, Kis Boglárka Mercédesz és Ionescu Artúr, az Apor lányok feredője népszerű turista célpontján és Lázárfalva mellett mérte nagy felbontásban a talajon keresztül kiáramló gáz mennyiségét, ami alapján térképen is ábrázolható volt a kiáramlás mennyiségi eloszlása.
„A kutatást már 2015-ben elkezdtük, először gázmintákat vettünk, hogy megállapítsuk a gázok összetételét és izotóparányát, a szén-dioxidot pedig tavaly, pár hónapon keresztül mértük, és utána feldolgoztuk az adatokat. Az említetteken kívül további 22 helyen mértük még a gáz kiáramlását, amiből becsülni lehetett a mélyből feljövő és felszínre jutó szén-dioxid éves mennyiségét. A gázok izotóp összetétele arra utal, hogy
– mondta el lapunk megkeresésére Kis Boglárka Mercédesz. Hozzátette, egyelőre még nem tudják megmondani, hogy kitörhet-e a vulkán, ennek előjelei vannak: a vulkán működésében megfigyelhető szeizmikus tevékenységek vagy még intenzívebb gázkiáramlás. „Földtani időben bármikor újra aktiválódhat a vulkán, hogyha kap egy friss magmautánpótlást a mélyből. Harangi Szabolcs, a kutatócsoport vezetője és a kollegáim már bebizonyították kőzettani szempontból is, hogy volt a vulkán életében hosszabb, több tízezer éves szünet a kitörések között. A Csomád-vulkán 32 ezer éve tört ki utoljára, ez geológiai időben nem számít távolinak, és
– részletezte a kutató. Az MTA–ELTE vulkanológiai kutatócsoportjának korábbi vizsgálati eredményei alapján a földkéregben van még olvadéktartalmú magma, ami lehetőséget ad arra, hogy a jövőben akár még folytatódhasson a vulkáni működés.
A Kárpát-medence vulkáni területein ez volt az első ilyen, modern eszközökkel végzett gázkiáramlás-mérés. „Egy tölcsérszerű, körülbelül 40 centiméteres, zártkamrának nevezett eszközzel végeztük a mérést. Ezt félig befedtük talajjal, hogy minél jobban elzárjuk a levegőtől, és a szerkezetet hozzákapcsoltuk egy műszerhez, amely a szén-dioxid- és metándetektorának köszönhetően megméri, hogy mennyi gáz jön fel a talajból. Egy olyan speciális tölcsért is hozzá tudunk csatolni ehhez a műszerhez, amely a forrásvizeknél méri a buborékok gázmennyiségét” – részletezte a kutató.
Kis Boglárka Mercédesz
A Csomád környezetében számos helyen vannak a vulkáni területeken megszokott mofetták, azaz olyan helyszínek, ahol erős szén-dioxid-kiáramlás történik. A legismertebb helyek az Apor lányok feredője, a Büdös-barlang és a Buffogó-láp. A mofettákat sok helyen használják gyógyászati célokra. Ugyanakkor fontos tudni, hogy
A levegőnél nagyobb sűrűsége miatt a felszíni mélyedésekben vagy barlangokban halmozódhat fel, ahol kiszorítva a levegőt olyan koncentrációt ér el, ami gyors halálhoz vezet. Erre utalnak e térségben az olyan elnevezések, mint a Gyilkos-barlang vagy a Madártemető.
„Ez a fajta szén-dioxid-mennyiség már most károkat okozhat a turistáknak, illetve a lakosság figyelmét sem hívják fel kellőképpen a veszélyre. A Csomád-vulkán esetleges kitörése pedig bizonyára nagy károkat okozna, mert lakóterület közelében van. Viszont ez függ a vulkánkitörés mértékétől, típusától, amit nem lehet előre tudni” – hívta fel a figyelmet a geológus.
A további kutatások arra irányulnak, hogy a szén-dioxid kémiai összetétele alapján pontosítani lehessen a mélybeli magmával való kapcsolatukat, továbbá a havi rendszerességgel végzett mérések alapján információt lehessen kapni a kiáramlás éves időbeli eloszlásáról, a földrengésekkel való esetleges kapcsolatról.
ahol ötméterenként veszünk talajmintát. Nagyon alapos vizsgálatot végzünk, hogy minél jobban lefedjük a területet, és minél jobban sikerüljön a statisztikai adatfeldolgozás. Azt is ki akarjuk deríteni, hogy van-e valamilyen összefüggés a vreanceai szeizmikus tevékenység és a Csomád-vulkán között” – fejtette ki a terveket Kis Boglárka Mercédesz.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!