
A gyerekek az Angyalnak írt levelükben családtagjaik számára is kértek karácsonyi ajándékot. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Karácsonyfát, legót, könyvet, kortársaik körében divatos számítógépes játékokat is kértek a lövétei kisdiákok idén az Angyaltól, ugyanakkor a kívánságlista összeállításakor a családtagjaikra is gondoltak. A gyerekek a Krónikának arról is beszéltek, mit jelent számukra a karácsony az ajándékokon túl.
2025. december 24., 07:592025. december 24., 07:59
Nemcsak saját maguknak, hanem családtagjaik számára is kértek ajándékot az Angyaltól a lövétei Székely Mózes Általános Iskola harmadik osztályos diákjai. Egyed Tünde tanítónő osztályát arról kérdeztük, mit kívántak idén karácsonyra, és az ajándékokon túl mit jelent számukra az ünnep. A Székelyudvarhelytől nem messze található településen élő gyerekek kívánságlistáján szerepelt focis album, basszusgitár, Merészkerék, karióka, plüsscica, legó, de telefon, iPad vagy a Roblox internetes játékhoz való kártya is. Ezenkívül akadt olyan kisdiák, aki számára a legnagyobb ajándék, hogy karácsonykor együtt van a család.
Szabolcs az Angyaltól egy basszusgitárt kért, hogy megtanulhasson rajta játszani. A családja falára szép díszeket szeretne, testvérének egy Barbie-felszerelést, anyukájának egy elegáns blúzt, apukájának pedig egy szép nadrágot.
Ábel idén karácsonyra egy nagyobb gyerekeknek való, műszaki jellegű legót, karácsonyfát és sok édességet kért, a családjának békét és nyugalmat, Zsófi mamának, Imi tatának és Gelinek sok kedvességét, valamint Zsófikának, az egyhetes kistestvérének „egy pici bodyt”. „A karácsony számomra azt jelenti, hogy mindenkivel kedves kell lenni azon az este. És Jézus születését ünnepeljük. Szerintem azon az estén valami történik a szívünkben én mindig azt érzem, egyszerűen megváltozom” – mondta a harmadikos diák.
Bence az Angyaltól egy focis albumot kért, hogy kiegészíthesse a gyűjteményét, amely már így is tele van kártyákkal. Mint mondja, azt szereti a karácsonyban, hogy együtt van a család, és elmennek a nagyszüleihez játszani, amíg jön az Angyal.
A lövétei harmadik osztályos diákok arról is meséltek a Krónikának, mit jelent számukra a karácsony az ajándékokon túl
Fotó: Egyed Tünde
Andrea idén egy plüsscicát kért karácsonyra, mert szereti a macskákat, valamint három könyvet, hiszen szívesen olvas. Anyukájának új kávéfőzőt szeretne, mert a régi már elavult, apukájának pedig bármit, mert nem tudja, mi hiányzik neki. Andrea számára a karácsony az adventi készülődés örömét jelenti: minden vasárnap közelebb kerülnek Jézus születéséhez. Szenteste pedig nagymamájához mennek, és mire hazaérnek, várja őket a karácsonyfa és az ajándékok az egész családnak.
Hanna az Angyaltól egy telefont kért, mert az osztályban mindenkinek van, anyukájának egy edénykészletet, apukájának bármit, Jankának egy plüssmacit, a kistestvérének pedig egy bodyt.
Ágnes egy animációs rajzfilmből, a K-Pop Demon Huntersből kért párnát, pokrócot, bögrét és plüsst, mert kedvenc rajzfilméről van szó. Anyukájának egy fazekat szeretne adni, mert az előző véletlenül eltörött, ami miatt édesanyja nagyon szomorú volt, testvérének, Botondnak Roblox-kártyát, „mert már a Mikulástól is kérte, de az valamiért kihagyta”, apukájának pedig egy meglepetést. „Azt jelenti nekem a karácsony, hogy boldogok vagyunk, a család együtt van, és szeretjük egymást. Megyünk misére és a családdal megnézünk egy rajzfilmet” – mesélte a lövétei kisdiák.
Kristóf idén egy Merészkerék társasjátékot és egy Game Boyt kért az Angyaltól, anyukájának egy csomag kávét, apukájának egy dzsekit, testvérének pedig temperát. Mint mesélte, a Merészkerék szerinte nagyon szórakoztató, a kávét pedig azért kéri, mert csak Németországban lehet beszerezni. Kristóf számára a karácsony azt jelenti, hogy a család együtt van, „szeretetet érzünk, közösen nézünk filmet, várjuk, hogy megérkezzen a karácsonyfa, majd mi díszítjük fel, és utána újra filmezünk, miközben megérkeznek az ajándékok”.
A gyerekek legnagyobb öröme a karácsonyban, hogy együtt lehet a család
Fotó: Haáz Vince
Anna a kistestvérének egy plüsst kért, mert a sajátját mindig elviszi, anyukájának egy karácsonyi blúzt, apukájának pedig egy pulóvert és egy nadrágot. Számára a karácsony legfontosabb része, hogy együtt lehet a családjával, és sokat játszhatnak együtt.
Kitti egy mágneses táblát szeretne az Angyaltól, hogy tudjon rajta írni. Szüleinek praktikus ajándékokat kért: anyukájának egy szőnyeget, mert a régi elszakadt a konyhában, apukájának nadrágot és pulóvert, a nagytesójának egy párnát, a kistestvérének pedig egy autót, aminek ki lehet nyitni az ajtaját.
Gréta számára a karácsony a szeretetet és a boldogságot jelenti, ezt tükrözi a kívánsága is. „Én idén azt kérem, hogy az egész családom legyen együtt. Nem csak karácsonykor, hanem örökre. Semmi mást!” – mondta a harmadikos kislány.
István egy iskolai kariókát (filctoll) kért, ami belefér a tolltartójába, mert a mostaniban csak világos és sötét zöld, világos és sötét kék, szürke, barna és fekete színek vannak. Testvérének egy nagyon élethű újszülött babát szeretne, mert az unokatestvére is ezt kérte. Apukájának telefont, anyukájának pedig melegítőt kért, mert a régiek elromlottak. István számára is a karácsony a családdal töltött időt jelenti:
Zsófia a családjára gondolt először, amikor kívánságlistáját írta az Angyalnak. Mint mondta, anyukájának egy porszívót, apukájának egy szerszámkészletet, testvérének, Izának egy macit, Tamásnak egy kocsit, magának pedig egy iPadet kért, de mint mondta, karácsonykor a legfontosabb, „hogy együtt legyen a család, és az arcokon öröm látszódjon”.
Bence Márton az Angyaltól anyukája számára egy egy bundás kabátot kért, hogy „a hidegben nehogy megfagyjon”, apukájának pedig egy doboz pipalöttyöt és egy kulcstartót, mert mint mondta, édesapja „sokat pipázik és gyakran elveszíti a kulcsát”. A karácsonyt pedig azért várja, mert vakáció is van, sokat játszhat, és együtt van a család.
Zoltán egy pár Roblox-kártyát kért, mert már a barátainak is van, és gyümölcsöt, mert finom és egészséges. A kistestvérének Barbie-babát, apukájának és anyukájának „legjobb apa és anya” párnát, valamint egy kariókát kért. „A karácsony azt jelenti, az ajándékokon kívül, hogy együtt vagyunk a családdal, és várjuk az Angyalt, hátha meghozza, amit kértünk, és szükséges is valamennyire. Van, amikor összegyűlünk és feldíszítjük a karácsonyfát, de a legtöbbször káposztát eszünk” – mondta a lövétei kisfiú.

A karácsony a családi együttlétek ideje, ám a fiatalok számára gyakran árnyaltabb a kép. Pszichológus, lelkipásztor és fiatalok tapasztalatai alapján közelítjük meg, miként élik meg a családi kötelékeket a távolság és az önállósodás kihívásai mellett.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
szóljon hozzá!