
Fotó: Rompres
Olasz hírforrások szerint az akcióban a rendőri erők mellett a bevándorlásügyi hatóság és a vasúti rendfenntartók is részt vettek, és összesen mintegy négyszáz személyt vettek őrizetbe. A razziák célpontjai elsősorban éjszakai lokálok voltak, amelyeket előszeretettel látogatnak a drogdílerek. Az őrizetbe vett személyek között román, albán, marokkói, görög és kínai állampolgárok is voltak.
Az akció során Róma legnagyobb nomádtáborában is ellenőrzést tartottak, itt mintegy félszáz illegális bevándorlót vettek őrizetbe. Az olasz főváros keleti részén fekvő táborban körülbelül 700 ember él, túlnyomórészt románok, szerbek és bosnyákok. Közülük mintegy félszázan nem tudták bemutatni személyazonossági okmányaikat, ezért bevitték őket a rendőrségre. Gianni Alemanno, Róma április végén megválasztott új polgármestere, volt neonáci politikus választási kampányában azt ígérte a rómaiaknak, hogy újra „otthon lesznek városukban”, s kiutasít mintegy „20 ezer betelepült külföldit és illegális bevándorlót”, aki szerinte „bűncselekményeket követett el, és mégis háborítatlanul él Rómában”. A Silvio Berlusconi vezette új jobbközép kormány várhatóan a jövő héten, szerdán fogadja el az illegális bevándorlás visszaszorítását célzó intézkedéscsomagját. A készülő kormányrendelet bűncselekménynek nyilvánítja, és 6 hónaptól 4 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtja az illegális bevándorlást. Az ítéletet legkésőbb a letartóztatástól számított 15 napon belül kell meghozni, és azonnali kiutasítással jár, ha a vádlottat bűnösnek találják. A kormány intézkedéscsomagja elsősorban a romániai romák ellen irányul, akiket különböző bűntettek elkövetésével vádolnak, amit a jobboldal alaposan ki is használt választási hadjáratában. Hivatalos adatok szerint hozzávetőlegesen 342 ezer román él Olaszországban, a katolikus Caritas segélyszervezet azonban 556 ezerre becsüli számukat, amely azóta ugrott meg, hogy Románia 2007. januárban csatlakozott az Európai Unióhoz.
Mint arról beszámoltunk, kedden Nápoly egyik külvárosában, Ponticelliben a felháborodott helyi lakosok felgyújtottak egy romatábort, miután tetten értek egy 16 éves cigánylányt, aki el akart rabolni egy csecsemőt. Az olasz rendőrség tegnap arra a következtetésre jutott, hogy a camorra, a maffia nápolyi ága áll az elsősorban romák lakta nomádtáborok elleni erőszakcselekmények mögött. „A camorra bujtja fel a lakosságot, hogy a rendőrségnek a felfordulással kelljen foglalkoznia, és a szervezett bűnözést hagyja békén” – állította egy helyi újságíró.
Közben csütörtökre virradóra Milánóban is románokra támadtak: Molotov-koktélt dobtak egy elhagyott üzlethelyiségre, amelyben már hónapok óta két román állampolgár élt. A támadásban senki sem sérült meg.
Szintén csütörtöki híradások szerint újabb, bűncselekménnyel gyanúsított román állampolgárokat vettek őrizetbe. Az Il Giornale című napilap szerint négy roma nemzetiségű személyt tartóztattak le Paviában, akik egy gyermeket akartak eladni. A rajtaütés során a gyermek anyját – egy 20 éves prostituáltat, aki ötszáz euróért adta el a csecsemőt –, a közvetítőt és a vásárló szülőket is őrizetbe vették. A nyomozás során a gyanúsítottaknál kilenc további gyermeket találtak, akik Romániából kerültek Olaszországba, és akiken szintén túl akartak adni.
A románok olaszországi bűncselekményei kapcsán megszólalt Leonard Orban, az Európai Unió többnyelvűségért felelős biztosa is, aki elismerte, hogy reális a probléma, ám leszögezte: a szankciókat csakis az EU alapelveinek tiszteletben tartásával tartja elfogadhatónak.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.