
Irán arra szólít fel valamennyi államot, hogy ne avatkozzon be a február 28-án kirobbant háborúba
Fotó: United States Air Force
Politikai és jogi lépéseket helyezett kilátásba Teherán Romániával szemben annak nyomán, hogy Bukarest logisztikai támogatást hagyott jóvá az Egyesült Államoknak az Irán ellen folytatott katonai fellépés keretében. Irán arra figyelmezteti Romániát: ha rendelkezésre bocsátja a bázisait Amerika számára, az egyenértékű lenne a perzsa állam elleni katonai agresszióban való részvétellel.
2026. március 16., 15:142026. március 16., 15:14
2026. március 16., 16:342026. március 16., 16:34
Irán hétfőn arra figyelmeztette a bukaresti hatóságokat, hogy politikai és jogi lépésekkel fog válaszolni abban az esetben, ha az ország megengedi az Egyesült Államoknak, hogy a területén lévő bázisokat Irán elleni műveletekhez használja. Esmaeil Baghaei, az iráni külügyminisztérium szóvivője az Iran International tudósítása szerint kijelentette, Teherán arra szólít fel valamennyi államot, hogy ne avatkozzon be a február 28-án kirobbant háborúba.
Teherán Esmaeil Baghaei, az iráni külügyminisztérium szóvivője útján figyelmeztette Bukarestet
Fotó: Iráni külügyminisztérium
A külügyi illetékes hozzátette, hogy egy ilyen lépés a nemzetközi jog szempontjából elfogadhatatlan lenne, és nemzetközi felelősségre vonást vonna maga után Románia esetében. Irán korábban kilátásba helyezte , hogy európai városokat támad meg azokban az országokban, amelyek csatlakoznak az Egyesült Államok közel-keleti katonai műveleteihez. Esmail Baghaei nemrég arról beszélt: bármilyen Irán elleni lépést Teherán az agresszorokkal való együttműködésnek tekint, és háborús aktusnak minősít.
A tárca közölte, hogy Románia nem része a konfliktusnak, ugyanakkor elsődleges prioritása a feszültség csökkentését célzó diplomáciai erőfeszítés, amely mellett már a konfliktus első napjától fogva kiállt. A külügy emlékeztet, hogy a 2006-ban kötött kétoldalú megállapodás jogi keretet biztosít az Egyesült Államok számára arra, hogy folyamatos jelleggel katonai bázisokat használjon Romániában. „Románia több mint 10 éve ad otthont rakétavédelmi rendszereknek, amelyek az euroatlanti térségen kívülről érkező fenyegetések ellen irányulnak. Ezek a rendszerek szigorúan védelmi jellegűek, és kizárólag önvédelmi célokra szolgálnak, az ENSZ Alapokmányával összhangban” – üzente Iránnak a román külügyminisztérium.
Ugyanakkor a bukaresti tárca elítéli Iránnak az Öböl-térség államai elleni „teljesen indokolatlan támadásait”, ezzel összefüggésben pedig köszönetet mondott az Öböl-menti országoknak azért, hogy a területükön tartózkodó román állampolgárokat is megvédték. „Felszólítjuk Iránt, hogy hagyjon fel ezekkel a támadásokkal, amelyek emberéleteket sodornak veszélybe, és a biztonság, valamint a világgazdaság romlásához vezetnek” – közölte a románia külügyminisztériuma.

Jóváhagyta a román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdai ülésén azt az amerikai kérést, hogy az Irán elleni hadműveletek támogatására amerikai katonai gépeket és csapatokat telepítsenek a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi támaszpontra.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) amerikai légi utántöltő repülőgépek és egyéb hadi felszerelések ideiglenes romániai állomásoztatását hagyta jóvá március 11-ei ülésén. A nemzetbiztonsági ügyekben illetékes testület monitorozó berendezések és az Olt megyei Deveselun található amerikai ballisztikusrakéta-elhárító rendszer működésével kapcsolatos műholdas kommunikációs berendezések befogadásához is hozzájárult. Az amerikai haderő romániai jelenlétének ideiglenes bővítését – amely két ország közötti stratégiai partnerség alapján kerül sor – másnap a parlament is jóváhagyta.
Nicușor Dan államfő hangsúlyozta: kizárólag defenzív, fegyverzet nélküli, úgynevezett „non-kinetikus” hadi felszerelésekről van szó. Közlése szerint nem az iráni célpontok elleni támadásokban közvetlenül részt vevő bombázókat vagy vadászgépeket telepítenek romániai bázisokra, hanem légi utántöltő gépeket, vagyis úgynevezett „repülő benzinkutakat”. „Olyan hadi felszerelésekről van szó, amelyek növelik Románia biztonságát. Biztosíthatom tehát a románokat, hogy nincs okuk aggodalomra, országuk biztonságban van, sőt erősödik biztonsága” – hangoztatta az elnök azok megnyugtatása érdekében, akik szerint Románia is célponttá válhat az iráni hadsereg számára az amerikai katonai jelenlét növelése miatt.
Az Egyesült Államok legfeljebb 90 napra telepít katonai erőket és felszereléseket Romániába – közölték hivatalos források a CSAT szerdai ülése után. A tervek szerint Amerika mintegy 400-500 katonát küld a Fekete-tenger-parti Mihail Kogălniceanu-i és a közép-erdélyi Aranyosgyéresen működő légi bázisra. Ha a konfliktus elhúzódik, a jelenlétük meghosszabbításához újabb parlamenti jóváhagyásra lesz szükség. Az aranyosgyéresi támaszpontra megfigyelő és hírszerzési rendszerek – köztük drónok –, valamint olyan kiszolgáló berendezések kerülnének, amelyek nem helyezhetők el a Konstanca megyei bázison.

A parlament két házának szerda késő délutáni együttes ülésén elfogadták azt a határozattervezetet, amely lehetővé teszi amerikai katonai erők ideiglenes telepítését a Mihail Kogălniceanu-i támaszpontra.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!