
Itt tényleg van tumultus. Mamaia a legfelkapottabb tengerparti üdülőhely, sokan választják
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
A szezonon kívülre és Románia bizonyos régióira korlátozná a Románia Fejlődéséért Koalíció (CDR) az üdülési csekkek használatát – a Krónikának nyilatkozó székelyföldi szakember nem ért egyet a kezdeményezéssel, egyenesen diszkriminatívnak tartja azt.
2019. június 03., 08:312019. június 03., 08:31
2019. június 03., 08:462019. június 03., 08:46
Az üdülési csekkek rendszerének módosítását javasolja a Románia Fejlődéséért Koalíció (CDR), amelynek tagjai – köztük turizmusban érdekelt vállalkozók – úgy vélik, hogy
emiatt pedig nőnek az árak, és távol maradnak a külföldi vendégek.
„A tengerpart és a Duna-delta turizmusának így nincs meg az esélye a fenntartható fejlődésre, ez csak akkor lenne biztosított, ha az idény kilenc hónapig tartana, ezt pedig sok külföldi turistával lehet megvalósítani, a hazaiakkal kombinálva. Én másképp csináltam volna. Szezonon kívül érvényes utalványokat adtam volna. Ha csak két-három hónap az idény, nem tudod megengedni magadnak, hogy egy stabil csapatod legyen, hogy beruházz a szakmai felkészítésükbe, az emberek jönnek-mennek, napszámosokkal és egyetemistákkal kell dolgozni” – érvelt az elképzelés mellett Dragoş Anastasiu, a Romániai Utazási Irodák Egyesületének (ANAT) alelnöke, aki tagja a koalíció idegenforgalommal foglalkozó munkacsoportjának. Mint rámutatott, a kilenc hónapos idényt úgy lehetne megvalósítani, ha nem csupán a napozásra és fürdőzésre összpontosítanának, hanem lennének más programok is, mint például lovaglás, zenei események, edzőtáborok.
Hasonlóképpen a rendszer javítását sürgeti Florin Jianu, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMM) elnöke, aki szintén tagja a CDR idegenforgalmi szakosztályának. Mint hangsúlyozta, az üdülési csekkek valóban lendületet adtak a romániai idegenforgalomnak, azonban a rendszer módosításra szorul, mivel
„Ezért ezt a közpolitikát javítani kell, mivel azt tapasztaljuk, hogy az utalványok egyes régiókra összpontosulnak, és nem oda, amit mi ökoturizmusként fejleszteni akartunk. Ugyanakkor csak csúcsszezonban használják ezeket” – mondta Jianu.
Rossz megközelítésnek tartja viszont László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke a Románia Fejlődéséért Koalíció felvetését. Mint a Krónika megkeresésére elmondta,
„Ez a javaslat egy vicc, nem is indokolt, hiszen a hazai turisztikai vállalkozók egy része kiszorulna így a programból. Az indoklás sem helytálló, nem lehet a hazai turistákat hibáztatni, hogy a külföldiek »kiszorulnak«, hiszen külföldről minimális vendég érkezik szervezetten az országba” – részletezte László Endre. Szerinte legfeljebb a diaszpórában élők kapnak nehezebben megfelelő szállást és időpontot, de ők nem szervezett csoportokban, hanem egyénileg, nosztalgiázni járnak vissza a román tengerpartra.
László Endre rámutatott, csúcsidényben valóban magas a szálláshelyek kihasználtsága, de azért mindig lehet utolsó percben is foglalni.
– osztotta meg tapasztalatait a turisztikai szakember.
Kiemelte továbbá: jelenleg éppen az a gond, hogy az állami költségvetés csúszása miatt idén is késve kapják a közalkalmazottak az üdülési csekkeket. Ezekben a napokban adták ki az első utalványokat, ezzel éppen a kedvezményezettek kerülnek hátrányba, hiszen az előfoglalási kedvezmények periódusa véget ért, a legkeresettebb időszakokban a legjobb helyek már foglaltak, de így is van még rengeteg alternatíva, más ajánlat.
A szakember szerint
Van olyan lehetőség, hogy előleget fizetnek be, és utólag az utalvánnyal visszakapják a pénzüket, de kevesen élnek ezzel. A tavaly is késtek a voucherek, vannak akik még nem használták fel, május végén, júniusban jár le ezek érvényessége. „Azt érzékeljük, hogy most patthelyzet van, a tavalyi utalványok lejárnak, az ideieket még nem kapták meg” – fogalmazott László Endre.
Az előrejelzések szerint különben idén többen kapnak üdülési csekket, 300 millió eurós forgalomra számítanak. A klaszter elnöke szerint az idei utalványok inkább az őszi forgalmat pörgetik majd fel, hiszen a csekkek nem fedezik a főszezonban egy ötnapos tengerparti üdülés árát, viszont kora ősszel egy szovátai vagy bálványosi hétvége simán belefér az összegbe. László Endre úgy véli, megalapozatlan, hogy a hazai turisták kiszorítják a külföldieket, hiszen Nyugat-Európában eltérőek a foglalási szokások, idén már 2020-ra kötik a szerződéseket. „Ritka az eset, hogy egy külföldi ma foglal, és holnap érkezik. Idejében foglalnak, biztos, hogy nem előzik meg őket az üdülőcsekkre váró hazai közalkalmazottak” – összegzett László Endre.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!