
Fotó: Biró István
2007. szeptember 05., 00:002007. szeptember 05., 00:00
derül ki az Országos Statisztikai Hivatal legfrissebb kimutatásából. A második harmadévben a GDP ugyan 5,6 százalékos gyarapodást mutatott, viszont ez elmarad az év első négy hónapjában regisztráltaktól, amikor is meghaladta a hat százalékot, közel 69 milliárd lejt téve ki. Emellett a fejlődés szerényebb, mint a 2006 azonos időszakában mért teljesítmény. A május és augusztus hónapok közötti időszakban Románia GDP-je közel 87 milliárd lej volt.
Félévre átszámolva ez 155,2 milliárd lejt jelent, ami a tavalyi év első hat hónapjához viszonyítva 5,8 százalékos ugrást jelent, viszont általánosságban véve az idei fejlődés gyengébb mint a 2006-os, amikor az említett összehasonlító mutató (2005-re számítva) 7 százalékos többletet jelzett.
A Országos Prognosztikai Intézet előrejelzése szerint Románia idén mintegy 6,5 százalékos gazdasági növekedést lesz képes produkálni.
A GDP enyhe visszaesésétől függetlenül a bérezés terén enyhe előrelépés figyelhető meg, a fejlődési tendencia pedig az eddig is sikeresnek kikiáltott ipari ágazatok esetében továbbra is fennmaradt. A kimutatások alapján az országos átlagbér júliusban elérte az 1040 lejt, ami valamivel több mint másfél százalékos növekedést jelent az előző hónaphoz képest, 2006 júliusához viszonyítva pedig 23,5 százalékos gyarapodást – állítja a statisztikai hivatal. A csúcsbérek (2000–2500 lejt meghaladók) esetében elég jelentős, több mint 15 százalékos visszaesést tapasztaltak. A legnagyobb fizetések, azaz a 3000 lej körüliek, még mindig a pénzügyi közvetítő szegmenst jellemzik. A másik oldalon a legkisebb bérek a fafeldolgozó iparban tevékenykedőknél figyelhetők meg, leszámítva a bútorkészítést, ahol az átlagbér eléri a 608 lejt. Az országos reálbér (amelyet a nettó átlagbér és a fogyasztó árak átlaga ad) júliusban közel másfél százalékkal nőtt, 2006 azonos időszakához képest pedig 18,8 százalékkal. A statisztikai hivatal elemzése szerint a bérek növekedése elsősorban a többletjuttatások (szabadságpénzek, prémiumok), fizetésemelések, bértárgyalások és a termelés fokozódásának tudható be. A legjelentősebb béremelések (16 százalék körüliek) a vegyipar egyes ágazataiban történtek.
Az ipari termelés 6,3 százalékkal nőtt az első hét hónapban a tavalyi megfelelő időszakhoz képest. Júliusban az ipari termelés 2,4 százalékkal csökkent júniushoz képest, de 7,1 százalékponttal meghaladta a tavaly júliusi szintet. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipar 8,1 százalékkal bővült tavaly júliushoz viszonyítva, a kitermelőipar viszont 2,9 százalékkal zsugorodott. Ehhez viszonyítva a hivatalos statisztikák szerint tavaly 7,1 százalékkal bővült a román ipari termelés.
A fejlesztési régiók közül a közép-romániai régió fejlődött a legerőteljesebben 2006-ban. A térség gazdasága 8,8 százalékkal bővült, elsősorban az ipar jó teljesítményének hatására. Tavaly a térség ipari termelése 12,5 százalékkal nőtt. A közép-romániai régió Románia területének 14,3 százaléka, hat erdélyi megyét (Brassó, Hargita, Kovászna, Maros, Szeben, Fehér) ölel fel. A régió legjobban fejlődő iparága tavaly az építőipar volt, 14 százalékkal bővült 2005-höz képest. A szakértők szerint a GDP visszaesése ellenére ez utóbbi ágazat idén is garantáltan fenntartja a látványos fejlődő tendenciát tekintettel a nagyszámú közérdekű építkezési projektre.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.