2008. december 17., 08:272008. december 17., 08:27
Miközben az Azomureş nemrég még jelentős műtrágyatételeket szállított a szomszédos országba, mióta a gazdasági válság Közép-Kelet-Európába is megérkezett, onnan sem kapunk megrendelést” – érvelt Ioan Sideriaş szakszervezeti vezető. Maria Dăndărău szakszervezeti alelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kormánynak határozott stratégiát kell kidolgoznia a mezőgazdaság megmentésére, és fel kell lépnie a nem lojális konkurencia ellen. „Ukrajnából az utóbbi időben masszív műtrágyaszállítmányok érkeznek Romániába. Az onnan jövő áru igen olcsó, ám gyenge minőségű. Viszont olyan körülmények között, hogy a gazdák nem kapnak semmilyen állami segítséget, nyilvánvalóan az olcsóbb árut választják” – hívta fel a jelenlevők figyelmét Maria Dăndărău.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a marosvásárhelyi vegyi kombinát vezetősége december elsejétől 2600 dolgozót kényszerszabadságra küldött, és mindaddig, ameddig áll a termelés, valamennyien csupán fizetésük 75 százalékát kapják. Mintegy ötszáz személy jelenleg is dolgozik, ők az őrséget biztosítják, illetve adminisztratív és karbantartó munkálatokat végeznek. A kényszerszabadság az előzetes bejelentések szerint január 12-éig tart. A tegnapi találkozón azonban többször is elhangzott a kérdés, hogy mi lesz ezután. Ugyanis, amennyiben a javasolt kormányzati intézkedés nem valósul meg, egyelőre nem biztos, hogy egyáltalán érdemes lesz beindítani a termelést.
A Bárczi Győző alprefektus vezette tanácskozáson – ahol egyébként a kombinát tulajdonosi köre, vezetősége nem képviseltette magát – kiderült, hogy a vállalat raktáraiban körülbelül 170 ezer tonna műtrágya halmozódott fel, és a konstancai kikötőben levő lerakatai is tele vannak.
A társadalmi párbeszédbe bekapcsolódott több állami intézmény képviselője is. Többen pedig abbéli véleményüknek adtak hangot, hogy a kombinát vezetőségének engednie kellene a műtrágya árából. Miközben Maria Dăndărău szakszervezeti vezető szerint ez nem lehetséges, a vállalat vezetősége nemrég olyan határozatot hozott, hogy bárkinek azonnal eladnak bármekkora mennyiséget a raktáron levő műtrágyából, ha a termelési kiadásokat minimálisan meghaladó árat kínálja a termékért.
A megbeszélésen ugyanakkor arról is hosszasan szó esett, hogy milyen szociális következményekkel jár a kombinát termelésének leállítása. Mint elhangzott, a legnagyobb gondban azok a családok vannak, ahol a férj és a feleség is az Azomureş alkalmazottja. A munkaközösség átlagéletkora egyébként 45 év, sok az ötven év fölötti dolgozó, akik ha munka nélkül maradnak, a közeljövőben nem biztos, hogy állást találnak. Sokak – a dolgozók 70 százaléka – életét keseríti továbbá az is, hogy biztos keresetük reményében korábban hitelt vettek fel a különböző pénzintézetektől, a jelenlegi körülmények pedig egyre nehezebbé teszik az összegek törlesztését.
A vegyi üzem leállása miatt továbbá jelentős bevételkieséssel számolnak a Maros megyei állami intézmények is. A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökséghez – amikor teljes kapacitással folyik a termelés a kombinátban – havonta csaknem 73 ezer lej folyik be az Azomureştől. A Maros Megyei Nyugdíjpénztár havi bevételkiesése decemberben 1,2 millió lej, az egészségbiztosító pénztáré 478 ezer lej. Ezenkívül a termeléskiesés igen érzékenyen érinti a vasút áruszállító ágazatát is, amelynek havonta 1,6 millió eurót szokott átutalni a kombinát. Ugyancsak jelentős kieséseket jelent a leállás a Romgaz, valamint az Electrica földgáz-, illetve villanyáram-szolgáltatók számára (havonta 19, illetve 1,6 milló euró). A vegyi üzemben, amikor termel, az átlagfizetés nettó 950 lej. A bérek mérséklődése, esetleges elmaradása Marosvásárhely kereskedelmi és szolgáltató hálózatát is érzékenyen érinti.
A tanácskozáson nem esett szó arról a sokak által hangoztatott véleményről, miszerint a városnak nemcsak kára, hanem haszna is származik abból, hogy december elsejétől nem termel a vegyi üzem, azóta ugyanis „kitisztult Marosvásárhely légtere”. Mihaela Patraulea tüdőgyógyász szakorvos szerint az utóbbi hetekben sokkal jobban érzik magukat a tüdőbetegek, az asztmában szenvedők, mint korábban. A tanácskozáson jelen volt a Maros Megyei Egészségügyi Hatóság aligazgatója, Konrád Judit főorvos. Kérdésünkre, hogy létezik-e kimutatás a vegyi üzem egészségkárosító hatásáról, elmondta, a friss adatok nem állnak a rendelkezésére. Mint tájékoztatott, legutóbb tíz évvel ezelőtt végeztek egy összetettebb felmérést ebben témakörben. Az akkori eredmények pedig arra mutattak rá, hogy a kombinát környékén élők esetében több volt a légúti megbetegedés, mint a távolabbi negyedekben élők körében.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.