Hirdetés

Módosítások a villanyszámlák háza táján: havi számlázást, részletfizetési lehetőséget is tervez az energiaár-szabályozó hatóság

•  Fotó: Jakab Mónika

Fotó: Jakab Mónika

Egységes és elméletileg egyszerűsített villanyszámlát tesz kötelezővé egy közvitán lévő jogszabályjavaslat, amely egyúttal egy hónapban határozza meg a számlázási időszakot, és ha mégis egy számlán több hónapos fogyasztás ellenértéke jelenik meg, a szolgáltató köteles biztosítani a részletekben történő törlesztés lehetőségét. Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök érdeklődésünkre elmondta, számos új előírás az ársapka miatt a közeljövőben még nem lesz alkalmazható.

Bíró Blanka

2022. november 29., 08:082022. november 29., 08:08

Módosítja a villamosenergia-szolgáltatás szabályzatát az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). A tervezetet közvitára bocsátották, december közepéig várják a hozzászólásokat, a javaslatokat a szolgáltatóktól, a fogyasztók egyesületeitől, de magánszemélyektől is – fejtette ki a Krónika kérdésére Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke. Kérdésünkre rámutatott: a tervezet ugyan több elemet tartalmaz – így például bevezeti a dinamikus ár és az aktív fogyasztó fogalmát –, ám a szabályozott árak lehetetlenné teszik ezek gyakorlati alkalmazását. Ami viszont védi a fogyasztót, és megkönnyíti az életét, hogy egységes és elméletileg egyszerűsített villanyszámlát tesz kötelezővé,

ugyanakkor egy hónapban határozza meg a számlázási időszakot, ám ha mégis egy számlán több hónapos fogyasztás ellenértéke jelenik meg, a szolgáltató köteles biztosítani a részletekben törlesztés lehetőségét.

Hirdetés

Kompromisszumos, egyszerűsített számla

„Csapdahelyzet alakult ki, mert törvény írja elő, hogy a számlákat egyszerűsíteni kell, olyan formát kell kötelezővé tenni minden szolgáltató számára, hogy az könnyen érthető legyen minden fogyasztó számára. De ugyanakkor európai uniós irányelv írja elő a minimális követelményeket, hogy milyen elemeket, információkat kell tartalmaznia a számlának” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.

„A két elvárás között kell lavírozni úgy, hogy mindkettőt betartjuk, és közben egyiket se szegjük meg.

Az a kompromisszumos megoldás körvonalazódik, hogy a számla első oldalán szerepeljenek az alapinformációk, az irányelv szerinti többi elem, melyek nem annyira fontosak a fogyasztók egy részének, a második-harmadik oldalon jelenjen meg”

– ecsetelte a hatóság alelnöke.

A törvényben különben azért szorgalmazzák a számlák egyszerűsítését, mert felmerült, hogy azok a fogyasztó számára sok esetben értelmezhetetlenek. Így az átlagos ügyfél számára könnyen érthető, egységesített villamosenergia- és gázszámlázási formanyomtatványt kell bevezetni, amely tartalmazza ugyan a releváns információkat, de egyértelmű és pontos elemekkel könnyíti az eligazodást.

korábban írtuk

A parlament 2025 áprilisáig korlátozta a villamos energia és a földgáz fogyasztói árát
A parlament 2025 áprilisáig korlátozta a villamos energia és a földgáz fogyasztói árát

Módosításokkal elfogadta a bukaresti képviselőház szerdán a kormány augusztusban hozott „ársapka-rendeletét”, a következő három fűtési szezonra kiterjesztve a villamos energia és gáz fogyasztói árának középtávú hatósági korlátozását.

Havi számlázás és részletfizetés

A tervezetben ugyanakkor az is szerepel, hogy a végső fogyasztóknak egy hónapos számlázási időszakot kell szavatolniuk a szolgáltatóknak. A hatályos jogszabály ugyanis úgy rendelkezik, hogy a számlázási időszak nem lehet hosszabb 3 hónapnál, és azt a felek közötti szerződés határozza meg. A közvitára bocsátott dokumentumban arra is kitérnek, hogy ha a szolgáltató a szerződésben előírt vagy a hatályos rendelkezések szerint megállapított számlázási időszaknál hosszabb időtartamra állítja ki a számlát,

a fogyasztó kérésére köteles annak kifizetését legalább a számlázási időszakkal megegyező periódusra ütemezni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Nagy-Bege Zoltán elmondta, Nicolae Ciucă miniszterelnök megígérte, hogy ha a szolgáltató egyszerre többhavi fogyasztást számláz ki, köteles lesz a részletekben történő törlesztést a fogyasztó kérésére jóváhagyni, ám ez a rendelkezés végül kimaradt, amikor a parlament a múlt héten megszavazta a 119-es sürgősségi kormányrendeletet. Éppen ezért írták bele a szabályzatmódosításba, hiszen így is lehet erre kötelezni a szolgáltatókat.

A tapasztalatok szerint például a Hidroelectrica késik ugyan a számlák kiállításával, de egyszerre csak egy hónapra számláz, az Electrica Furnizarénál viszont előfordul, hogy három-négy havi fogyasztást is feltüntet egy számlán. Ugyanakkor a tervezetben pontosítják a számlázási panaszok megoldását olyan módon, hogy a fogyasztó ne legyen köteles kifizetni azt a számlát, amely miatt panaszt tett a szolgáltatónak, amíg azt meg nem oldják.
Dinamikus árképzés, aktív fogyasztó

A módosítások egy részét az európai uniós irányelv miatt kell bevezetni, ám kevés a valószínűsége, hogy amíg szabályozott árak vannak, ezeket a lehetőségeket bárki igénybe veszi,

mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Kifejtette, bevezetik ugyan a dinamikus ár és az aktív fogyasztó fogalmát, ezek korszerű európai mechanizmusok, „ki kell pipálni”, hogy tartalmazza a szabályozás, de az árplafon lehetetlenné teszi ezek alkalmazását. Ezt most meglépik,  abban reménykedve, hogy előbb-utóbb lesz lehetőség is, hogy a fogyasztók éljenek vele.

A dinamikus ár azt jelenti, hogy valamilyen szinten a piaci árfluktuációhoz kötik a fogyasztói árat, ha ezt az ügyfél kéri, viszont ez azt is eredményezheti, hogy bizonyos időszakban akár a mostani plafonált ár fölé is emelkedhetne a díjszabás, amit a jelenlegi helyzetben a törvény tilt,

taglalta a hatóság alelnöke.

Másrészt arra is vannak technikai megoldások, hogy a fogyasztók aktívan részt vegyenek az energiapiac alakításában. Amikor fogyasztásingadozások vannak, úgy is lehet szabályozni a piacot, hogy ha csökken a fogyasztás, leállítanak bizonyos termelőegységeket, ha nő, beindítják az addig tartalékoltakat. De ezt úgyis meg lehet elméletileg tenni, hogy bevonják a fogyasztókat, ha önként vállalják, hogy csökkentik a fogyasztást adott időszakban, akkor díjazzák őket.

korábban írtuk

Bírságol a hatóság a késve kiállított villanyszámlák miatt
Bírságol a hatóság a késve kiállított villanyszámlák miatt

Aggodalommal követik a fogyasztók az energiaár-szabályozással kapcsolatos fejleményeket, nehéz eligazodni a sürgősségi kormányrendeletek, a parlamentben zajló viták, és az egymást követő politikai nyilatkozatok sűrűjében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés