Hirdetés

Újabb elbocsátások a közszférában

Az év végéig további 74 ezer közalkalmazottat bocsátanak el, miután már 27 ezer posztot megszüntettek, míg a 2011-es év folyamán 15 ezer személy kerül utcára a közszférából – áll egyebek mellett a kormány által a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) küldött szándéknyilatkozat végső formájában.

Hírösszefoglaló

2010. szeptember 10., 10:062010. szeptember 10., 10:06

A Mediafax hírügynökség birtokába jutott dokumentum értelmében jövőre is érvényben marad a nyugdíjak befagyasztásáról szóló rendelet, 2011-ben sem lesz 13. fizetés a közszférában, mint ahogy prémiumokat, üdülési támogatást sem adhatnak a közintézmények. A kormány vállalta továbbá, hogy jövőre megszünteti a hőenergia állami szubvencióját.

„A kedvezőtlen gazdasági körülmények ellenére az első fél évre kitűzött államháztartási hiánycélt tartani tudtuk, főként a kiadások szigorú ellenőrzésének és a 27 ezer közalkalmazott leépítésének köszönhetően. A 2010 hátralevő időszakára a pénzügyi korrekcióra irányuló erőfeszítéseink során a nemrég elfogadott intézkedéscsomagra alapozunk” – áll a Románia és a Nemzetközi Valutaalap közötti készenlétihitel-megállapodást kiegészítő szándéknyilatkozatban.

A pénzügyi kiigazítást célzó intézkedéscsomag része a 24 százalékos általános forgalmi adó, a közalkalmazottak 25 százalékos bércsökkentése, a szociális juttatások 15 százalékos csökkentése, az elbocsátások folytatása 74 ezer közalkalmazott leépítése révén. „Minthogy 2011 végéig még legalább 15 ezer közalkalmazottat elbocsátunk, az intézkedések lehetővé tesznek egy enyhe béremelést a jövő év folyamán a közszférában, mivel így is elérjük, hogy a személyzeti kiadások ne haladják meg a 39 milliárd lejt (beleértve minden pótlékot és kiegészítést, de a katonák társadalombiztosítási járulékán kívül)” – mutat rá a dokumentum.

Szigorú bérezési törvény

A kormány ugyanakkor azt is vállalja, hogy az egységes bérezési törvénybe kevesebb pótlékot foglalnak bele, a közalkalmazottak bérét összekötik a magánszférában dolgozókéval, és figyelembe veszik a felelősséget, valamint a végzettséget.

„Az új törvény révén a bérezési rendszer egyszerűsödik, a fizetések nagysága a munkahelyen vállalt felelősségtől és a végzettségtől függ majd leginkább. Az új bérezési rendszert a magánszférában biztosított fizetések függvényében határozzák meg, hogy a közszférában adott fizetések nagyjából igazodjanak a munkaerőpiac körülményeihez” – derül ki a szándéknyilatkozat technikai mellékletéből, amelyben az egységes bérezési törvény külön fejezetet képez, és a „feltételek” címszó alatt jelenik meg. A dokumentum szerint a törvény a személyzeti összkiadások keretében 30 százalékra korlátozza a fizetésen kívüli kiadások arányát, korlátozzák az alkalmazottaknak biztosított pótlékokat, az „ösztönző prémiumokat” pedig pótlékként kezelik. A kormány arról is ígéretet tett az IMF-nek, hogy nem terjeszti a parlament elé a módosított bérezési törvényt, amíg a nemzetközi pénzintézet és az Európai Bizottság nem bólint rá arra. A módosításokat október végéig szeretnék elfogadni.

Amint beszámoltunk, a IMF-fel kötött megállapodást kiegészítő szándéknyilatkozatot szerdán fogadta el a kormány. Traian Băsescu államfő is aláírta a dokumentumot, majd megküldte a parlamentnek. A dokumentum előírásairól az IMF szakértőinek július 26-a és augusztus 4-e közötti látogatása során állapodtak meg. Akkor a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége azért látogatott Bukarestbe, hogy felmérje, miként teljesítette Románia a kölcsön hatodik, több mint 900 millió eurós részletének kiutalásához szükséges feltételeket. Románia összesen körülbelül 20 milliárd eurós hitelmegállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, az Európai Unióval és más nemzetközi pénzintézetekkel.

Băsescu újabb hitelt akar

Eközben Traian Băsescu államfő csütörtökön a közszolgálati rádió adásában elmondta: 2011-ben Romániának többre lesz szüksége, mint 5,7 milliárd euróra, amekkora hiányban megállapodott a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Úgy vélte, jó lenne közép- vagy hosszú lejáratú hitelt felvenni. „Újabb hitelért kell folyamodnunk a hiány fedezésére, mert ki kell fizetnünk a hitellel járó kamatokat. Bármely gazdasági elemzés kimutatja: Románia az állami költségvetés bevételeinek körülbelül 5 százalékát fizeti kamatra, ami elfogadható, ha sikerül tartanunk ezt a szintet. Közép- és hosszú lejáratú kölcsönöket kell felvennünk, nem rövid lejáratúakat, 30 napra, 60 napra vagy 6 hónapra. 1,4 milliárd eurót is törlesztenünk kell a hitelezőknek. Nem egy olyan összeg, amit Románia nem tudna törleszteni, ezért a legnagyobb problémánk a hiány finanszírozása” – véli az államfő.

Traian Băsescu a Nemzetközi Valutaalapot, az Európai Uniót vagy a szabad piacot jelölte meg válaszként, amikor arról kérdezték, honnan vesz fel Románia kölcsönt 2011-ben. „A legelőnyösebb az lenne, ha a hitelt az Európai Unión keresztül vennénk fel, mert jóval alacsonyabbak a kamatok. A Valutaalap többé nem engedi meg, hogy a deficitet fedezzük, ezért ha tőlük kérünk kölcsön, az Románia valutatartalékait erősíti. De szükség van az IMF-megállapodásra a hitelesség miatt, és hogy ne a szabad piacról kényszerüljünk pénzt felvenni. Láthatják, hogy a bankok nagyon rövid időre, nagyon magas kamatot kérnek.

Romániának arra lenne szüksége, hogy középtávra vegye fel az 5,7 milliárdot, ne kelljen azt azonnal törlesztenie, hanem előbb álljon talpra, érjen el 4-5 százalékos növekedést, és csak utána kezdje a törlesztést. De ez nem csak rajtunk múlik, partnereinknek is egyet kell érteniük a finanszírozás módjával. Ha nem sikerül, a szabad piacról veszünk fel hitelt, magas kamattal. De a Valutaalappal elvileg nem finanszírozási megállapodást kötnénk, hanem elővigyázatossági megállapodást” – részletezte elképzeléseit az államfő.

Ugyanakkor ismételten bírálta a politikumot. Mint mondta, régebben figyelmeztetett az elkövetett hibákra. „Sajnálattal mondom, hogy ide jutottunk, de nem vethetik a szememre, hogy nem közöltem ezt nyilvánosan: vigyázat, túl sok az, amit a nyugdíjakkal műveltek. Meg lehet nézni az államfői hivatal honlapján az elemzést, amelyben megmondtuk, mi lesz. Nem én, hanem a szakértői csoportom. Felelőtlen dolgok történtek, amelyeket most fizetünk meg. Nem szeretem, hogy nekem kell minderről beszélnem, nem az én stílusom, de most kellemetlen dolgokat kell mondanom, mert más nem mondja” – hangoztatta Traian Băsescu.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés