Hirdetés

Újfajta „normalitás” jellemzi majd a beinduló turizmust

Messze még a lazítás. Egyhamar nem népesül be turistákkal a brassói Tanácstér sem •  Fotó: Pixabay

Messze még a lazítás. Egyhamar nem népesül be turistákkal a brassói Tanácstér sem

Fotó: Pixabay

Nem számítanak arra a lapunk által megszólaltatott szakemberek, hogy május 15. után berobban a turizmus, egyelőre a jelek sem erre utalnak. Meglátásuk szerint leghamarabb július elejétől indulhat újra az idegenforgalom, és akkor is teljesen új szabályok mentén.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. április 30., 15:022020. április 30., 15:02

2020. április 30., 15:112020. április 30., 15:11

A kijárási korlátozások enyhítésének hírére igazi lazításon kezdett járni számos romániai család esze, sokan pedig már a tettek mezejére is léptek, és felvették a kapcsolatot egy utazási irodával vagy egy kiválasztott szállásadóval, és foglaltak is maguknak. Az illetékesek elmondása szerint nem ritka az sem, hogy már a szigorítások várható részleges feloldását követő május 15–17-ei hétvégére is foglaltak, abból kiindulva, hogy a szállodákat tulajdonképpen soha nem záratták be katonai rendelettel, így első perctől az utazni vágyók rendelkezésére állhatnak, az étkeztetés meg megoldható a szobában, rendeléssel, szobaszervizzel. 

Az ő elképzeléseiket viszont keresztbe húzhatja Ludovic Orban kormányfő hétfő esti bejelentése, miszerint a településen belül valóban szabad lesz a mozgás, de lehetnek korlátozások az utazások esetében.

Hirdetés

Sok még az ismeretlen

A hotelek mindenesetre készülnek arra, hogy a két hónapos szobafogság után sokan fognak útra kelni. Az már biztos, hogy szeretnének a lehető leginkább odafigyelni arra, hogy a vendégeik ne betegedjenek meg. Corina Martin, a Romániai Turisztikai Népszerűsítő Egyesületek Szövetségének elnöke a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta:

a szállodák már elő is készítették a fertőtlenítéshez szükséges eszközöket, és várják, hogy szobáik újra benépesüljenek turistákkal.

Jelezte egyúttal, a héten véglegesítik majd annak a részleteit, hogy milyen ütemben nyílhatnak meg a vendéglők és bárok is, elsőként a teraszokkal indítanának. „Május 16-a után elrajtol az idény, lassan-lassan kijutunk a tengerpartra is, valószínűleg távolságot kell tartani a napágyak között. Ezek az intézkedések még folyamatban vannak” – jelentette ki a szakember. Kitért ugyanakkor arra is, hogy egy felmérés szerint az utazni vágyók 95 százaléka nyilatkozott úgy, hogy idén belföldön fog utazni, és óvatosabbak lesznek a külföldi utakkal.

Júniustól tengerparti nyaralás?

Közben Dragoş Răducan, a Romániai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének első ügyvezető alelnöke a News.ro hírügynökségnek már arról beszélt, hogy

amennyiben nem lesz változtatás a korlátozásokat illetően, úgy június elsején a Fekete-tenger romániai partszakaszán található szállodák fogadhatják az első vendégeket.

Reméli ugyanakkor, hogy addigra már megnyílhatnak a vendéglők is, de ha nem, akkor ott a szobaszerviz – jegyezte meg. Hozzátette: keresik még a megoldást a turisták körében rendkívül népszerű all inclusive típusú ellátásra is – ebben is, mint más, a turizmust érintő kérdésekben figyelik azt is, hogy mit lépnek más országok.

Nem egyből durran be

Kevés a valószínűsége annak, hogy május 15. után nagy számban útra kelnek az emberek, újraindul a turizmus – jelentette ki a Krónika megkeresésére László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Ennek – tette hozzá – a technikai feltételei sem adottak, hiszen ha meg is nyílnak a szálláshelyek, a wellnessközpontok, az éttermek továbbra is zárva maradnak, ami nagyon korlátozza a turista lehetőségeit.

Idézet
Lesznek, akik a hosszas bezártság után mindenképp útra kelnek, lesznek bevállalósak, akik kihasználják a környék lehetőségeit, bejárják a turistaútvonalakat, de a többség ahhoz szokott, hogy mindent tálcán kap, ők nem valószínű, hogy vállalják a korlátozott kirándulást”

– véli László Endre. A szakértő szerint nem várható „robbanás”, az első hetekben még a tapogatózás lesz jellemző, elsősorban a kisebb szálláshelyek – panziók, kulcsosházak, menedékházak – számíthatnak forgalomra.

Alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez

Meglátása szerint az új helyzet nyertesei azok a vállalkozások lesznek, akik rugalmasan át tudnak állni, alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, hiszen a következő időszakban a biztonságra, a fertőzés megelőzésére kerül a hangsúly. „A turistának éreznie kell, hogy biztonságban van, már belépéskor fertőtlenítőszőnyeg fogadja, a konyha fokozott higiéniai körülmények között működik, folyamatosan fertőtlenítenek, figyelik a többi vendéget is, hogy ők is tartsák be a szabályokat” – részletezte László Endre. Leszögezte,

mindenképpen korlátozások lesznek a vendégfogadásban, a szabályokat a szállás­adónak és a turistának is be kell tartania, az a vállalkozás fog jól működni, amely mindezt „kézben tudja tartani”.

A klaszter arra törekszik, hogy az átállásban segítse a turisztikai vállalkozásokat, tájékoztatókat küldenek, hogy honnan lehet megbízható ipari fertőtlenítőt, kézfertőtlenítőt, szőnyeget vásárolni, miként lehet a matracokat fertőtleníteni. Azzal szembesülnek, hogy a vállalkozók egy része pánikol, a csődtől retteg, nekik is próbálnak segíteni, hogy áthidalják ezt a nehéz időszakot, biztatják őket, hogy kérjék a rendelkezésre álló állami támogatásokat.

„Nincs helye a siránkozásnak. Fel kell készülni az ágazat újraindulására, alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez” – szögezte le László Endre. Az utazási irodát működtető vállalkozó ugyanakkor elmondta, a turisták részéről is megváltozott igényekkel, szokásokkal találkoznak. Az utazni vágyók egy része nagyon racionálisan kezeli a helyzetet, pontosan tudja, hogy az augusztus–szeptember időszakban mit szeretne, hova utazna, viszont előfordul, hogy teljesen elbizonytalanodnak, megrettennek a járványhelyzettől. Megtörténik, hogy átütemezik a kirándulást szeptemberre, majd még későbbi időpontot kérnek, nem akarnak repülővel utazni, mert ódzkodnak a zsúfolt repülőterektől, visszautasítják a nagy szállodát, inkább kisebb panzióban laknának. „Egyértelműen nagy változások lesznek az utazási trendekben” – összegezte László Endre.

Túl sok még a kérdőjel

Néhányan már kértek ajánlatot, de nem jellemző, hogy a következő időszakra már foglalnának kirándulást – jelentette ki hasonlóképpen kérdésünkre Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Hangsúlyozta, túl sok még a kérdőjel, a következő időszakban tisztázni kell, hogy miként lehet betartani a társadalmi távolságtartás szabályait, hány vendéget lehet elszállásolni egy hotelben. A vállalkozó szerint valószínűleg beindulnak a foglalások, hiszen a bezártság után lesz igény a kirándulásokra, ám meglátása szerint erre csak június végétől lehet számítani.

A többség inkább a belföldi úti célokat választja majd, mert az országban nagyobb biztonságban érzik magukat, de a nyár közepétől már a külföldi utazások is beindulhatnak.

Joós szerint ki kell várni, hogy a különböző országokban miként lazítanak a járványügyi korlátozásokon. A kéréseket elfogadják, ám azt tanácsolják az érdeklődőknek, hogy májusra, június elejére még ne foglaljanak. Becsléseik szerint június második felétől beindulhatnak az utazások, de ezeket sem lehet teljesen biztosra venni, akkor is lehetnek még megszorítások. Azoknak a foglalásait, akik eredetileg június 15-ig indultak volna, átütemezték, abban bíznak, hogy az újabb időpontok tarthatók, és nem lesz szükség további halasztásra.

Joós Ștefan rámutatott, „az új normalitás” szerint indulhat újra az ágazat a nyár közepétől. Egyeztetett a törökországi partnerükkel, ott már egyértelmű, hogy megváltoznak a szabályok, minden szállodában kevesebb vendéget fogadnak, hogy be tudják tartani az ajánlott távolságot, a vendéglőkben is átrendezik az asztalokat, a svédasztalos rendszert megszüntetik. Még nem tisztázott, hogy a légitársaságok bevezetnek-e új szabályokat. Ha egy repülőjárattal kevesebben utazhatnak, a szállodák kevesebb vendégeket fogadnak, átmenetileg kisebb lesz a kapacitás. A vállalkozó abban bízik, hogy jövő évtől visszaáll a turizmus a rendes kerékvágásba, bár szerinte most bonyolultabb a helyzet, mint a 2008-as gazdasági válság után, hiszen nemcsak a pénzhiány csökkenti a forgalmat, hanem a járványtól való félelem is.

Európai turistafolyosókról zajlik az egyeztetés

Az idegenforgalom egyike a koronavírus-járvány által leginkább sújtott ágazatoknak, ezért azt célzott intézkedésekkel kell támogatni – állapították meg az uniós tagállamok turizmusért felelős miniszterei hétfőn. A tanács soros horvát elnökségének nevében Gari Cappelli turizmusért felelős miniszter kijelentette: közös terv szükséges arra, hogy miként lehet a turizmust egészségügyi szempontokból biztonságosan újraindítani. Véleménye szerint jó megoldás lenne az ágazat megmentése érdekében, ha az európai tagállamok közötti forgalomban „turistafolyosók” nyílnának. „Az idegenforgalom az EU össztermelésének 10 százalékát teszi ki, és az állampolgárok 12 százalékának biztosít megélhetést. A múlt héten uniós szinten elfogadott helyreállítási alap egyik kedvezményezettje a turizmus lesz” – hangsúlyozta Cappelli. Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa úgy fogalmazott: „új Marshall-tervre van szükségünk, ami egy ambiciózus uniós költségvetésen alapszik”. Ebből tudnák szerinte úgy támogatni az ágazatot, hogy az minél gyorsabban és hatékonyabban épüljön fel.

Külföldi példák

Európa több országából is érkeznek a hírek a turizmus újraindításáról. Elisabeth Köstinger turizmusért is felelős osztrák miniszter tegnap bejelentette, hogy Ausztriában május 15-én kinyithatnak az éttermek, május 29-én pedig a szállodák, az uszodák és a szabadidős létesítmények (állatkertek, turisztikai látnivalók). A görögök közben új számolnak, hogy június 29-étől kezdődhet meg a szabad mozgás a turisták körében oly népszerű szigeteken, a számos romániai turistát csábító bolgár tengerparton pedig a legfrissebb hírek szerint július elsejétől indulhat a szezon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés