2009. május 08., 10:292009. május 08., 10:29
Amint arról beszámoltunk, februárban és márciusban a Boc-kabinet hat minisztere ígért a Székelyföldnek hathatós állami támogatást. A tárcavezetők Csíkszeredában, majd Sepsiszentgyörgyön is bőkezű segítséget ajánlottak a helyi projektek kivitelezésére. Borboly Csaba szerint a Vasile Blaga által vezetett fejlesztési minisztérium tartotta be leginkább az ígéreteket, a Monica Iacob Ridzi által irányított sport- és ifjúsági tárcával is folyamatosan egyeztetnek, van kilátás sportcsarnokok átadására, és a turizmus terén is bíznak az elhangzott ígéretek megtartásában.
Hargita megye a fejlesztési minisztériumtól kap több pénzt, mint az ország többi térsége, így a községi és megyei utak felújítására és a községi vízvezetékrendszerek kiépítésére fordíthatnak nagyobb összeget. Az ezeket a fejlesztéseket szabályozó 7-es és 577-es kormányrendelet alapján Hargita megye összesen közel 8 millió lejt kap. „Az egészségügy, az oktatás és a közlekedés terén azonban semmi előrelépés nem történt” – összegzett lapunknak Borboly. A székelyföldi önkormányzati elöljárók ezért az államelnök segítségét kérik, nézzen utána és sürgesse az elhangzott ígéretek betartását.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei közgyűlés elnöke hasonlóképpen fogalmazott, mint mondta, az ígéretek egy részét sikerült csak behajtani. A Vasile Blaga által kilátásba helyezett pénzek nagy része megérkezett vagy útban van. A községi utak javítására 16,2 millió lejes keretet különítettek el, ebből 7,5 millió már lehívható. Vízbevezetésre és csatornázásra öszszesen 9 millió lejt kapott Háromszék. Blaga hat sportterem építésére ígért pénzt, de egyelőre csak a kommandói és a szentkatolnai valósul meg, ezeket, igaz, még Borbély László korábbi tárcavezető hagyta jóvá. A kézdivásárhelyi jégkorongpálya befödéséről még tárgyalnak, és ANL-s lakások építésére sem kötöttek ebben az évben szerződést.
Az oktatási tárca márciusban kifizette az elvégzett munkálatokért felhalmozott tartozásokat, de újabb beruházásokra nem adott pénzt. A turisztikai minisztérium több millió lejt ígért, majd Kovászna városának 750 ezer lejt utalt egy turisztikai információs központ létrehozására. Az egészségügyi miniszter összesen 3 millió eurót ígért, egyet a sepsiszentgyörgyi kórház, kettőt a kovásznai szívkórház korszerűsítésére. Ebből eddig 200 ezer eurót kaptak, hogy Sepsiszentgyörgyön folytassák az évek óta megkezdett munkálatokat. „Radu Berceanu közlekedési miniszter ígéreteiből semmi sem valósult meg” – tájékoztatott Tamás Sándor.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is a közlekedési minisztériumnál érdeklődött, hogy mikorra ütemezik be az országutak megígért felújítását, hogy azokhoz az időpontokhoz tudják igazítani a helyi javításokat is. A polgármester ezen a héten kapta meg a minisztérium válaszát, e szerint a 12-es számú, Brassó–Sepsiszentgyörgy–Csíkszereda–Maroshévíz út javítását május végén elkezdik.
Elküldték a kivitelező elérhetőségeit, hogy a polgármester vele egyeztessen az úthoz tartozó, a városban levő Olt híd felújításáról. A 13E Előpatak felé vezető útra csak 500 ezer lej van, ebből idén csak a megvalósíthatósági tanulmányt készítik el. A beígért terelőút terveire a minisztérium is pályázni fog. A polgármester elégedetlen, de abban bízik, hogy a sportminiszter betartja az ígéretét, és a hónap végén átadja a városnak a sportcsarnokot és a hozzá tartozó bázist.
Antal Árpád kifejtette: „Ez a kormány folyamatosan a decentralizációról beszél, de eddig még semmi nem valósult meg, az önkormányzatok nem kapták meg a kórházakat, a sporttelepeket, a rendőrséget és az ANL-lakásokat”. Az elöljáró szerint a decentralizációt olyan minisztériumi alkalmazottaknak kellene végrehajtaniuk, akik ezzel saját állásukat számolnák fel, ezért késleltetik a folyamatot.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.