Hirdetés

Tovább galoppozik az üzemanyagok ára; akad, ahol a prémium gázolaj átlépte a 10 lejes lélektani küszöböt

üzemanyag

Az OMV kutakon csütörtökön meghaladta a 10 lejt a prémium gázolaj ára

Fotó: Rostás Szabolcs

Miközben tovább késik a hatósági fellépés az üzemanyagárak drasztikus emelkedésének megfékezése érdekében, a kőolaj világpiaci árának alakulását lekövetve, csütörtökön tovább drágult mind a benzin, mind a gázolaj a romániai töltőállomásokon. Akadnak kutak, ahol a prémium gázolaj átlépte a 10 lejes lélektani küszöböt. Közben Olaszország és Szlovákia is csatlakozott azon európai országokhoz, amelyek beavatkoznak az üzemanyagok árának alakulásába.

Bálint Eszter

2026. március 19., 08:332026. március 19., 08:33

2026. március 19., 10:412026. március 19., 10:41

A közel-keleti konfliktus kirobbanása óta csütörtökön már tizedszer drágult az üzemanyag a romániai töltőállomásokon: a legkiterjedtebb töltőállomás-hálózattal rendelkező Petrom – keddhez és szerdához hasonlóan – a benzin árát újabb 10 banival, a gázolajét pedig további 15 banival emelte.

Üzemanyagárak: mennyi az annyi?

A csütörtök reggeli áremelés nyomán Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-töltőállomáson egy liter standard benzinért 8,81 lejt, egy liter standard gázolajért pedig 9,41 lejt kellett lepengetni.

Hirdetés

Akadnak ugyanakkor olyan kutak, ahol a prémium benzinért már 9,62 lejt, a prémium gázolajért pedig 10,06 lejt is elkérnek. Ez az első alkalom, amikor 10 lej feletti értéket látunk a kutakon a gázolaj esetében, és ebben az ütemben a standard dízelnél sincs már olyan túl messze az elemzők által már az iráni konfliktus kirobbanását követően vészforgatókönyvben szereplő 10 lejes árszint.

Itt-ott az országban ugyanakkor lehetett olcsóbban is tankolni, mint a Petrom által gyakorolt árszint, a Peco-online.ro ármonitor szerint ezúttal a standard benzin és a standard gázolaj ára is a Dâmbovița megyei Lungulețu településen található RST kútnál volt a legalacsonyabb, literenként 8,58, illetve 9,07 lejt kértek a vásárlóktól. Vagyis a napi minimumok is tovább emelkedtek a szerdai 8,53, illetve 9,04 lejes szinthez mérten.

üzemanyag Galéria

Csütörtökön is tovább emelkedett az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon

Fotó: Haáz Vince

Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti,

  • Bukarestben 8,65, illetve 9,24;
  • Kolozsváron 8,64, illetve 9,25;
  • Temesváron 8,66, illetve 9,24;
  • Jászvásáron 8,67, illetve 9,24;
  • míg Konstancán 8,68, illetve 9,23 lej volt a legolcsóbb benzin, illetve gázolaj.

Így a márciusban kieszközölt tíz áremelés után a standard gázolaj literenként 1,13 banival, a standard benzin pedig 83 banival drágult.

Összességében az év eleje óta – beleértve a jövedéki adó emelését és egy sor drágítás – egy liter standard benzinért 1,55 lejjel, egy liter standard gázolajért pedig 1,94 lejjel kell többet lepengetnünk – számolta ki az Economedia.ro.

korábban írtuk

Padlógázzal nőtt tovább az üzemanyagok ára, a Versenytanács nem lát kartellezést a töltőállomások működtetői között
Padlógázzal nőtt tovább az üzemanyagok ára, a Versenytanács nem lát kartellezést a töltőállomások működtetői között

Szerdán is folytatódott az iráni konfliktus kirobbanása által kiváltott dráguláshullám a romániai töltőállomásokon: a piacvezető Petrom a benzin literenkénti árát újabb 10 banival, a gázolajét pedig újabb 15 banival emelte meg.

Tovább nőtt a kőolaj világpiaci ára is

A kőolaj ára csütörtökön, az ázsiai piacok nyitásakor hirtelen emelkedést mutatott a közel-keleti konfliktus eszkalálódása és a Perzsa-öböl térségében az energetikai infrastruktúra ellen elkövetett támadások miatt – írja a Mediafax hírügynökség.

A Brent nyersolaj ára 112,00 dollárra emelkedett, ami 4,27 százalékos növekedést jelent, míg a West Texas Intermediate nyersolaj ára 2,73 százalékkal nőtt, elérve a 98,95 dollárt, az OilPrice szerint.

A legutóbbi áremelkedésre azután került sor, hogy Irán megtámadta a közel-keleti energiainfrastruktúrát, megtorlásul a South Pars gázmező ellen korábban elkövetett támadásokért.

Katar megerősítette, hogy az iráni rakétatámadások „kiterjedt károkat” okoztak a Ras Laffan ipari komplexum környékén, amely a világ legnagyobb cseppfolyósított földgáz-létesítménye és a globális gázellátás egyik alapköve.

Eközben az Egyesült Arab Emírségek felfüggesztette a Habshan gázlétesítmény működését a rakétatámadások nyomán; a jelentések szerint a lelőtt rakéták maradványai más energetikai infrastruktúrákat is érintettek, többek között a Bab olajmezőt.

Szaúd-Arábia, Kuvait, Irak és Bahrein továbbra is célpontot jelentenek Irán számára, Szaúd-Arábia arról számolt be, hogy a légvédelem összesen 19 drónt semmisített meg a Keleti tartományban, valamint négy, Rijád felé indított rakétát.

A tengeri közlekedés továbbra is veszélyben maradt,

az Egyesült Királyság tengeri biztonsági ügynöksége arról számolt be, hogy az Ormuz-szoros keleti részén egy hajó kigyulladt, miután egy „ismeretlen lövedék” találta el.

„Ezek a koordinált támadások és a regionális energetikai létesítményekre korábban kiadott evakuálási figyelmeztetések felfedik Irán stratégiáját, amelynek célja a Perzsa-öböl energetikai gerincének megcélzása az árak emelése, és ezáltal az Egyesült Államok, Izrael és szövetségeseik megkárosítása érdekében” – foglalta össze gyorselemzésében a Mediafax.

korábban írtuk

Újabb látványos drágítás a töltőállomásokon – Az energiaügyi miniszter még mindig csak forgatókönyvekről beszél
Újabb látványos drágítás a töltőállomásokon – Az energiaügyi miniszter még mindig csak forgatókönyvekről beszél

Kedd kora reggel a legkiterjedtebb romániai töltőállomás-hálózattal rendelkező Petromnál is átlépte a 9 lejes lélektani határt a standard gázolaj literenkénti ára, miután a kútjaiknál gyakorolt árszint a dízel esetében 15 banival nőtt.

Több országban is intézkedéseket foganatosítanak

Közben újabb országok jelentették be, hogy a kialakult helyzetben fellépnek a lakosság és a vállalkozások védelmében.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerda este bejelentette az üzemanyagra kivetett jövedéki adók csökkentését, valamint a fuvarozókat segítő adójóváírást.

Meloni a RAI1 olasz közmédia esti tévéhíradójában jelentette be, hogy a kormány számára jelenleg elsőrendű feladatnak számít az üzemanyagárak csökkentése.

Ezt – mint ismertette – három intézkedéssel kívánják biztosítani:

  • literenként 25 euró centtel csökkentik az üzemanyagra kivetett jövedéki adót,
  • 28 százalékos adójóváírással támogatják a fuvarozókat megfékezve így a szállított termékek áremelkedését,
  • valamint szankciókkal büntetik az üzemanyagok árát érintő spekulációt.

Ezen kívül 130 millió euróval növelik év végéig a hátrányos helyzetű családok támogatását, amelyek élelmiszer mellett üzemanyag vásárláskor is használhatják majd a nekik biztosított kedvezményeket.

Az olasz kormány intézkedése egyelőre a következő két hónapra érvényes. Az árak ellenőrzésével a pénzügyőrséget bízták meg.

korábban írtuk

Pénzügyminiszter: aggasztó az üzemanyagárak emelkedése, a kormány be fog avatkozni
Pénzügyminiszter: aggasztó az üzemanyagárak emelkedése, a kormány be fog avatkozni

Aggasztó az üzemanyagárak „látványos emelkedése”, a kormánynak intézkedéseket kell hoznia, „főleg tekintettel arra, hogy a gyártók és a forgalmazók jelenlegi készletei a múltban beszerzett készletek” – jelentette ki kedden Alexandru Nazare.

Robert Fico miniszterelnök a pozsonyi kormány szerdai ülése után azt jelentette be, hogy ideiglenes korlátozásokat vezetnek be Szlovákiában az alkalmanként tankolható dízel üzemanyag mennyiségére, valamint kivitelére vonatkozóan, és különböző árszintet állapítanak meg a szlovákiai, illetve a külföldi gépkocsik számára.

Az erről szóló kormányhatározatot szerdán fogadta el a kabinet, az országban néhány héttel ezelőtt bevezetett kőolaj-szükséghelyzettel összefüggésben, illetve azokra a hivatalos közlésekre reagálva, amelyek szerint az ország északi régióiban ellátási gondok merültek fel a jelentős mértékű üzemanyag-vásárlási turizmus miatt, aminek hátterében a dízel üzemanyag szlovákiai, illetve lengyelországi ára közti különbség áll.

„Olyan helyzet állt elő, hogy Szlovákia északi részén több tucat benzinkút szó szerint kiszáradt, mert Lengyelországhoz képest az árak lényegesen alacsonyabbak. (…) Ez instabilitást eredményezett, és ezért hoztuk meg a korlátozásokra vonatkozó döntést, amely viszonylag extrém, de valószínűleg más megoldás nincs is ebben a helyzetben, amikor Zelenszkij úr ennyire segítségünkre van” – jelentette ki a határozat kapcsán Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.

Robert Fico bejelentette azt is, hogy a csütörtökön Brüsszelben kezdődő EU-csúcson nem készül megszavazni az Ukrajnát érintő határozatot, mivel abból valószínűleg kimarad a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatos problémák megoldását sürgető említés.

korábban írtuk

Bolojan: „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat az üzemanyagok árplafonja
Bolojan: „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat az üzemanyagok árplafonja

Ódzkodik az üzemanyagok árplafonjától Ilie Bolojan miniszterelnök, aki szerint az intézkedés „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat. A kormányfő azzal vádolta a koalíciós partner PSD-t, hogy az AUR retorikáját alkalmazva bírálja a kormány tevékenységét.

Szlovákiában a kormány még februárban vezetett be kőolaj-szükséghelyzetet,

miután januárban az ukrajnai háború összefüggésében leállt a szállítás a Barátság kőolajvezetéken, amelyet az ukrán fél azóta nem hajlandó újraindítani, bár a szállítás szlovák és magyar szakértők véleménye szerint műszaki szempontból lehetséges. A kőolaj-szükséghelyzet bevezetését követően az ország állami tartalékalapjából kezdték meg a pozsonyi kőolaj-finomító szükségleteinek ellátását.

A dízel üzemanyagra vonatkozó korlátozás sarokpontja, hogy bevezetését követően korlátozzák kivitelét az országból, illetve a benzinkutaknál a gépkocsik már csak az autó üzemanyagtartályába, és azon felül legfeljebb egy 10 literes tartályba tankolhatnak. Ezenkívül az alkalmankénti tankolás maximális mennyiségét 400 euró értékű árplafonhoz is kötik.

Az intézkedés értelmében a benzinkutakon a dízel esetében eltérő árszintet alkalmaznak a szlovákiai, illetve a külföldön regisztrált gépkocsik számára. Utóbbiak esetében a dízel árát az osztrák, a cseh és a lengyel árak aktuális átlagából számolják majd ki. A dízel üzemanyagra vonatkozó korlátozás a kormány közlése szerint azt követően lép érvénybe, hogy a határozat megjelenik a törvénytárban, vagyis valószínűleg már csütörtökön vagy pénteken, és egyelőre 30 napig lesz hatályos azzal, hogy a kabinet kilátásba helyezte az intézkedés meghosszabbításának lehetőségét.

Eközben a Mol és a Shell szlovéniai töltőállomásain ideiglenesen korlátozták a tankolható üzemanyag mennyiségét a megnövekedett kereslet miatt – közölték szerdán a vállalatok.

A Mol tájékoztatása szerint a magánszemélyek legfeljebb 30 liter, a jogi személyek és tehergépjárművek legfeljebb 200 liter üzemanyagot tankolhatnak. A vállalat az elmúlt két hétben tapasztalt rendkívüli keresletnövekedéssel indokolta a döntést, amelyet a készletezési célú vásárlás és a határ menti üzemanyag-turizmus is növelt. Közlésük szerint az intézkedés célja az ellátás biztonságának fenntartása és a hiány megelőzése. A Mol szerint a korlátozás megelőző jellegű, és azt szolgálja, hogy ne ismétlődjön meg a március 9-i logisztikai zavar, amikor a megnövekedett kereslet miatt nem tudták megfelelően ellátni a töltőállomásokat.

A Shell is korlátozást vezetett be: a kiskereskedelmi töltőállomásokon 100 literben maximálták az egy alkalommal tankolható mennyiséget, míg a tehergépjárművek számára fenntartott kutakon jelenleg nincs érvényben ilyen korlátozás.

A piacvezető Petrol egyelőre nem vezetett be hasonló intézkedést.

Mint ismeretes, a kormány március elején csökkentette az üzemanyagok jövedéki adóját, aminek hatására Szlovéniában egyes szomszédos országokhoz képest alacsonyabbak lettek az árak. A szlovén autós szövetség (AMZS) adatai szerint jelenleg a 95-ös benzin literenként 1,466 euróba, a dízel 1,528 euróba kerül. Bojan Kumer energiaügyi miniszter kedden közölte: a kormány újabb jövedékiadó-csökkentést tervez, ugyanakkor a következő héten így is üzemanyag-áremelkedés várható.

Amint arról korábban írtunk, az üzemanyagok árának berobbanása nyomán a térség más országai is léptek már: Szerbia adót csökkentett, Ausztria az áremelések gyakoriságát korlátozta, Magyarország pedig védett üzemanyagárat vezetett be, hogy mérsékelje a drágulás hatását.

A bukaresti hatóságok egyelőre a 2026-os állami költségvetés elfogadásával vannak elfoglalva, Bogdan Ivan energiaügyi miniszter napokban elhangzott ígérete szerint ezt követően készülnek dönteni az üzemanyag-piacon kialakult helyzet kapcsán. A költségvetés-tervezet vitája viszont elakadt szerdán a parlament költségvetési és pénzügyi bizottságában, miután a testület kétszer el elutasította a PSD szolidaritási csomagjába foglalt intézkedésekről szóló költségvetés-módosító indítványt.

korábban írtuk

Energiaár-sokk a térségben: a kormányok egymás után avatkoznak be az üzemanyagpiacon
Energiaár-sokk a térségben: a kormányok egymás után avatkoznak be az üzemanyagpiacon

A közel-keleti konfliktus nyomán megugró energiaárakra a térség több országa gyors intézkedésekkel reagált.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés