Hirdetés

Padlógázzal nőtt tovább az üzemanyagok ára, a Versenytanács nem lát kartellezést a töltőállomások működtetői között

töltőállomás

Szerdán tovább nőtt az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon

Fotó: Rostás Szabolcs

Szerdán is folytatódott az iráni konfliktus kirobbanása által kiváltott dráguláshullám a romániai töltőállomásokon: a piacvezető Petrom a benzin literenkénti árát újabb 10 banival, a gázolajét pedig újabb 15 banival emelte meg. A többi kúton is hasonló trendeket figyelhetünk meg, és az ármonitor szerint szerdán reggel már nem volt olyan töltőállomás az országban, ahol 9 lej alatti áron lehetett volna gázolajat vásárolni, miközben előző nap még itt-ott akadt. A Versenytanács közben nem lát versenyellenes gyakorlatot, az energiaügyi miniszter a 2026-os állami költségvetés csütörtökön esedékes elfogadása utánra ígér döntést az esetleges fellépés ügyében.

Bálint Eszter

2026. március 18., 10:002026. március 18., 10:00

2026. március 18., 11:102026. március 18., 11:10

A szerda reggeli – az iráni konfliktus kirobbanása óta immár kilencedik – áremelés nyomán Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-töltőállomáson egy liter standard benzinért 8,71 lejt, egy liter standard gázolajért pedig 9,26 lejt kellett lepengetni.

Akadnak ugyanakkor olyan kutak, ahol a prémium benzinért már 9,52 lejt, a prémium gázolajért pedig 9,91 lejt is elkérnek.

Hirdetés

Vagyis a prémium kategóriában is folytatódott a drágulás, és egyre közelebb az elemzők által már az iráni konfliktus kirobbanását követően vészforgatókönyvben szereplő 10 lejes árszint.

Itt-ott az országban ugyanakkor lehetett olcsóbban is tankolni, mint a Petrom által gyakorolt árszint, a Peco-online.ro szerint ezúttal a standard benzin és a standard gázolaj ára is a Bákó megyei Ónfalván található Socar kútnál volt a legalacsonyabb, literenként 8,53, illetve 9,04 lejt kértek a vásárlóktól.

Vagyis az ármonitor azt mutatja, hogy immár a legolcsóbb kútnál is átlépte a 9 lejes lélektani határt a standard gázolaj ára, holott egy nappal korábban még 8,73 lejes árszintet is lehetett találni.

Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti,

  • Bukarestben 8,57, illetve 9,09;
  • Kolozsváron 8,56, illetve 9,09;
  • Temesváron 8,56, illetve 9,09;
  • Jászvásáron 8,57, illetve 9,09;
  • míg Konstancán 8,59, illetve 9,08 lej volt a legolcsóbb benzin, illetve gázolaj.

Így a márciusban eszközölt nyolc áremelés után a standard gázolaj literenként 98 banival, a standard benzin pedig 73 banival drágult.

Összességében az év eleje óta – beleértve a jövedéki adó emelését és egy sor drágítás – egy liter standard benzinért 1,45 lejjel, egy liter standard gázolajért pedig 1,79 lejjel kell többet lepengetnünk – számolta ki az Economedia.ro portál.

Egy 50 literes tankolás ma a gázolaj esetében 89,5 lejjel drágább, mint a tavalyi év utolsó napján. A benzin esetében pedig 72,5 lejjel kell magasabb árat fizetni.

korábban írtuk

Újabb látványos drágítás a töltőállomásokon – Az energiaügyi miniszter még mindig csak forgatókönyvekről beszél
Újabb látványos drágítás a töltőállomásokon – Az energiaügyi miniszter még mindig csak forgatókönyvekről beszél

Kedd kora reggel a legkiterjedtebb romániai töltőállomás-hálózattal rendelkező Petromnál is átlépte a 9 lejes lélektani határt a standard gázolaj literenkénti ára, miután a kútjaiknál gyakorolt árszint a dízel esetében 15 banival nőtt.

A Versenytanács nem lát kartellezést a töltőállomások működtetői között

Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke közben kedden arról beszélt, hogy az általa vezetett intézmény nem tárt fel versenyellenes gyakorlatokat az üzemanyag-piacon.

Idézet
Az árak emelkedtek, ami nagyon rossz, de ez a nemzetközi válságnak köszönhető. Romániában nem emelkedtek jobban, mint az Unió más országaiban, éppen ellenkezőleg, kevésbé nőttek”

– idézte Chirițoiu szavait a bukaresti sajtó.

„Nem tárunk fel megállapodásokat vagy összehangolt magatartást a romániai vállalatok között, de figyelemmel kísérjük a helyzetet, és ha spekulációra utaló jelek merülnek fel, például valaki hiányt akar teremteni a piacon, hogy abból profitáljon, vagy ha olyan megállapodások jönnek létre a vállalatok között, amelyek az áraknak a környező országokban tapasztalt szint fölé történő emelkedéséhez vezetnek, akkor be fogunk avatkozni” – mondta a versenyhivatal vezetője.

korábban írtuk

Pénzügyminiszter: aggasztó az üzemanyagárak emelkedése, a kormány be fog avatkozni
Pénzügyminiszter: aggasztó az üzemanyagárak emelkedése, a kormány be fog avatkozni

Aggasztó az üzemanyagárak „látványos emelkedése”, a kormánynak intézkedéseket kell hoznia, „főleg tekintettel arra, hogy a gyártók és a forgalmazók jelenlegi készletei a múltban beszerzett készletek” – jelentette ki kedden Alexandru Nazare.

Kormányzati forgatókönyvek – Hamarosan döntés születhet?

A kormány szintjén pedig továbbra sincs egyetértés arról, hogy mit kell/lehet tenni az iráni konfliktus után kialakult, a lakosságnak egyre több nehézséget okozó helyzetben. Vannak ugyanis hangok, amelyek szerint hatósági fellépés, akár ideiglenes árplafon is jöhet, de Ilie Bolojan miniszterelnök ódzkodik az üzemanyagok árkorlátjától, véleménye szerint az intézkedés „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat.

A legfrissebb nyilatkozatok tükrében viszont úgy tűnik, hogy hamarosan valamilyen döntés születhet.

Bogdan Ivan energiaügyi miniszter legalábbis a Mediafax hírügynökség szerint kedden arról beszélt, hogy

a 2026-os állami költségvetés csütörtökön esedékes végszavazása után várhatóan döntés születik az üzemanyagárakkal kapcsolatos az intézkedésekről is.

A tárcavezető emlékeztetett: az energiaügyi minisztérium múlt csütörtökön előterjesztett egy jogszabálytervezetet, amely válsághelyzetet hirdetne ki az üzemanyagok területén. Ez több jogot biztosítana Romániának, mint államnak, hogy azonnal beavatkozzon, és biztosítsa, hogy ne legyenek mesterséges áremelkedések, mint ahogy azt is, hogy a hatóságok szükség esetén a hazai termelésből származó üzemanyag-exportot leállíthassák, éppen azért, hogy biztosítsák a belföldi piac szükségleteinek kielégítését, kivéve a NATO részéről érkező esetleges igényeket.

A koalíció és a kormány előtt van egy belső munkadokumentum, ami jelenleg elemzés alatt áll, és Ivan szerint arra várnak, hogy a 2026-os költségvetés elfogadása után a pénzügyminiszterrel és a miniszterelnökkel együtt döntést hozzanak azokról az intézkedésekről, amelyekre szükség lesz az üzemanyagárak emelkedésének korlátozása érdekében. „Ebben a tekintetben elvégeztük a munkánkat, a kormány elé terjesztettük, és jelenleg várjuk a választ” – mondta Ivan.

korábban írtuk

Bolojan: „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat az üzemanyagok árplafonja
Bolojan: „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat az üzemanyagok árplafonja

Ódzkodik az üzemanyagok árplafonjától Ilie Bolojan miniszterelnök, aki szerint az intézkedés „kedvezőtlen mellékhatásokkal” járhat. A kormányfő azzal vádolta a koalíciós partner PSD-t, hogy az AUR retorikáját alkalmazva bírálja a kormány tevékenységét.

Arra a kérdésre, hogy árplafonról lesz-e szó, Ivan azt válaszolta, hogy jelenleg több tényező is szerepet játszik.

„Ami engem érdekel, az az, hogy az üzemanyag ára ne emelkedjen ellátási hiány, szűkösség vagy egyéb okok miatt. Ez a kérdés megoldódott, mert sikerült ezt elérnem. Annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb mértékben korlátozzuk az áremelkedés hatásait, mivel máris olyan globális hatással állunk szemben, amelyet mi Romániából nem tudunk ellenőrizni, és a tendencia a közel-keleti konfliktus eszkalálódásával párhuzamosan folyamatosan emelkedik, javasoltunk egy szabályozási keretet, amelynek alapján a kormány – a költségvetési korlátok függvényében, attól függően, hogy hogyan tud ezekkel a forgatókönyvekkel dolgozni – döntést fog hozni. Arról van szó, hogy egy másik növekedési mechanizmust javasoltunk, ez egy rugalmas vita, amelyet a legkomolyabban akkor fogunk megvitatni, miután a költségvetést elfogadták” – fejtette ki az energiaügyi miniszter.

A végső döntésre várva

Bogdan Ivan jelezte egyúttal, hogy a koalícióban – politikai hovatartozástól függetlenül – elvi döntés született arról, hogy be kell avatkozni, ha a nemzetközi helyzet romlik.

„A végső döntést, amint az megszületik, Románia miniszterelnöke és pénzügyminisztere fogja közölni. (…) Fontos megbeszéléseket folytatok más szomszédos államokkal, a Nemzetközi Energiaügynökség elnökével, hogy tisztázzuk, hogyan tudja Románia a következő hónapokban, a következő évben is biztosítani a folyamatos ellátást, beleértve a nyersolajat és a kőolajtermékeket is, annak érdekében, hogy elegendő mennyiség legyen a piacon. És ezt is teszem. A következő időszakban, miután a költségvetés átmegy, meg vagyok győződve arról, hogy a román miniszterelnök, miután ezek a lehetőségek az asztalán lesznek, miután megkapja az összes, a költségvetéssel kapcsolatos információt, arról, hogy az állam mennyit engedhet meg magának az ezekkel a számokkal való játékban, amikor naponta frissítve kapja meg azokat az adatokat, amelyeket én az energiaügyi minisztériummal készítek, nemzetközi konzultációt követően, az árakra, mennyiségekre és a nemzetközi fejleményekre vonatkozó előrejelzések alapján, akkor meg tudja hozni ezt a döntést.

Idézet
De addig is a koalíció szintjén egy elv érvényesül, amely szerint nyilvánvaló, hogy szeretnénk, ha az állam beavatkozna, amikor az szükséges”

– ecsetelte a helyzet állását az energiaügyi miniszter.

korábban írtuk

Energiaár-sokk a térségben: a kormányok egymás után avatkoznak be az üzemanyagpiacon
Energiaár-sokk a térségben: a kormányok egymás után avatkoznak be az üzemanyagpiacon

A közel-keleti konfliktus nyomán megugró energiaárakra a térség több országa gyors intézkedésekkel reagált.

A tárcavezető a Mediafax szerint beszélt ugyanakkor arról is, hogy már nagyon határozott és fontos döntéseket hoztak meg, amelyek biztosítják, hogy egy éven át – bármi is történjék – nem emelkedik a háztartási fogyasztók számára a földgáz ára, és a kőolajtermékek piacán is vannak olyan lehetőségek, amelyek a kormány asztalán fekszenek, és Ivan meg van győződve arról, hogy amint elfogadják a költségvetést, a miniszterelnök be fogja jelenteni a végleges intézkedéseket.

Idézet
Jelenleg, ha megnézzük az árakat, már látható egy 100–106 dollár/hordó körüli tendencia, ami azt jelzi, hogy már elérte a csúcsot. A Nemzetközi Energiaügynökség 400 millió hordóval töltötte fel a piacot az ár stabilizálása érdekében. Ez világszinten is rekordmennyiség.

Ha visszatekintünk 2022-re, az ukrajnai katonai konfliktus nyomán akkor 180 millió hordót bocsátottak a piacra. És most, véleményem szerint, további intézkedések következnek, amelyek a lehető legnagyobb mértékben megfékezik a világpiaci áremelkedést. Nem akarok számokat mondani, amíg nem látjuk a nemzetközi árakat. Nem hiszem, hogy van olyan energiaügyi miniszter a világon, aki meg tudná mondani, hogyan fog alakulni a konfliktus a Közel-Keleten, hány hajó fog áthaladni az Hormuzi-szoroson. De amit nagyon világosan el akarok mondani, az a következő: elegendő kőolajtermékünk van. Arra törekszünk, hogy a következő időszakban is elegendő kőolajtermékünk legyen” – ígérte Bogdan Ivan.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
Hirdetés
Hirdetés