
Beavatkozást ígér. Alexandru Nazare pénzügyminiszter szerint a kormánynak közbe kell lépnie az üzemanyagárak emelkedése miatt
Fotó: Facebook/Alexandru Nazare
Aggasztó az üzemanyagárak „látványos emelkedése”, a kormánynak intézkedéseket kell hoznia, „főleg tekintettel arra, hogy a gyártók és a forgalmazók jelenlegi készletei a múltban beszerzett készletek” – jelentette ki kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
2026. március 17., 11:312026. március 17., 11:31
2026. március 17., 14:152026. március 17., 14:15
A pénzügyminiszter biztosította a polgárokat, hogy a kormány beavatkozik az árak elszabadulása ellen, és elmondta, hogy
„Valóban látványos emelkedésekről van szó. Aggódunk a helyzet miatt, főleg amiatt, hogy a gyártók és a forgalmazók rendelkezésére álló készleteket a múltban vásárolták, és ezért minden ügynökségnek és intézménynek, amelynek feladata a helyzet figyelemmel kísérése és ellenőrzése az üzemanyag-piaci válság kontextusában, cselekednie kell. Ennek megfelelően elemzésünket, a pénzügyminisztérium elemzését továbbítottuk a kormánynak. Meggyőződésem, hogy a következő napokban döntés születik ebben a kérdésben” – hangsúlyozta a miniszter a News.ro szerint.
Nicușor Dan elnök hétfőn, a Cotroceni-palotában az OMV Petrom képviselőivel tartott találkozó után kijelentette, hogy
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos mértékben enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremeléseket nem lehet visszavonni.
A miniszterelnök elmondta, hogy a közel-keleti konfliktus és a kőolaj- és származékok ellátási láncának zavara „világszerte hatással bír, amelyet nem tudunk elkerülni”.
„Ahol rajtunk múlt, mint például a gázszektorban, intézkedéseket hoztunk annak érdekében, hogy ne legyen hatása, ez azt jelenti, hogy rendelkezünk elegendő hazai forrással, amely lehetővé teszi számunkra ezt, és adminisztratív intézkedéssel szabályozzuk az árat, amely nem lehet magasabb, mint a válság kezdete előtt érvényes volt” – mondta Ilie Bolojan.
Az energiaügyi minisztérium két adóügyi intézkedést javasol. Az első egy sürgősségi rendelet elfogadása a nyersolaj- és/vagy kőolajtermék-piac válsághelyzetének kihirdetéséről, valamint a válság ideje alatt a gazdaság és a lakosság védelmét szolgáló intézkedések bevezetéséről.
Ezen rendelet alapján maximális árat lehetne előírni a benzinre és a gázolajra, amelyet havi kormányhatározattal frissítenének.
A minisztérium által jelenleg javasolt felső határ 8,41 lej/liter a standard benzin esetében és 8,86 lej/liter a standard gázolaj esetében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kedden felszólította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy haladéktalanul hagyja jóvá a mezőgazdasági gázolaj jövedékiadó- és áfamentességére vonatkozó javaslatot. Keddi közleményében a PSD emlékeztetett, hogy a Florin Barbu mezőgazdasági miniszter utalványokkal segítené a gazdákat, amelyekkel hektáronként 78 liter adómentes áron gázolajat vásárolhatnának. A szociáldemokraták szerint az intézkedés nem terhelné meg a költségvetést, mert az összeget később egyébként is megkapnák a termelők a jelenlegi gázolaj-támogatási rendszer keretében. „Semmi sem indokolja tehát a döntés halogatását” –mutattak rá. A PSD szerint azért is fontos az intézkedés a gazdák számára, mert segítene nekik leküzdeni más kihívásokat, például a műtrágya drágulását. Minél tovább késik a döntéshozatal, annál nagyobb az élelmiszerárak növekedésének kockázata – szögezte le közleményében a párt.

Kedd kora reggel a legkiterjedtebb romániai töltőállomás-hálózattal rendelkező Petromnál is átlépte a 9 lejes lélektani határt a standard gázolaj literenkénti ára, miután a kútjaiknál gyakorolt árszint a dízel esetében 15 banival nőtt.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!