
Zarándokok a Mária-úton. Akadnak, akik már a csíksomlyói búcsúba való zarándoklat előtt, a nagyhéten is sokat gyalogoltak a jelzések mentén
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
Hamarosan teljesen elkészül a Mária-út Máriapócstól Csíksomlyóig vezető félezer kilométeres szakaszának kijelzése, előkészítése – mondta el a Krónika megkeresésére Péterfi Attila Csongor, a Romániai Mária Út Egyesület vezetője, akitől megtudtuk, hogy már sokan elindultak gyalogszerrel a csíksomlyói pünkösdi búcsúba. De nemcsak a csíksomlyói búcsú zarándokai találnak rá a Mária-útra, hiszen az év más időszakaiban is sokan követik a jelzéseket.
2026. május 05., 08:032026. május 05., 08:03
Magyarországról és a Vajdaságból is sokan zarándokolnak gyalogszerrel a Mária-úton a pünkösdkor, május 23-24-én tartandó csíksomlyói búcsúba. Számos zarándokcsoport halad a Mária Út Egyesület által kijelölt útvonalakon, erdőn-mezőn keresztül. A magyarországi Máriapócstól Csíksomlyóig vezető, félezer kilométeres szakasz fejlesztését önkéntesek segítségével végzi és nemsokára befejezi a Romániai Mária Út Egyesület.
Erdőn-mezőn át vezet Erdélyben a Mária-út
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
A csíkszeredai Péterfi Attila Csongor közgazdász, mérnök, az egyesület vezetője megkeresésünkre elmondta, azt tapasztalják, hogy
Zarándokok megállóhelye
Fotó: Mária Út Egyesület Románia
Az egyesület pár nappal ezelőtti nyilvántartása szerint úton van már:
Az önkéntesek a hidegebb időben sem pihentek, jelzésekkel látták el a Mária-utat
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
„Hamarosan át akarjuk adni a Máriapócs és Csíksomlyó közötti szakaszt, amelynek még mindig folyamatban van a festése és előkészítése. Jó látni, hogy mennyire lelkesek az önkénteseink. Összesen több mint 100 aktív önkéntesünk dolgozik ennek a szakasznak az előkészítésén, és 300 körüli azoknak a száma, akik segítik a munkát. Csak a tavaly 100 új önkéntes tag jelentkezett” – mondta el megkeresésünkre az egyesület vezetője.
Nemcsak a csíksomlyói búcsúba tartók veszik igénybe a Mária-utat, voltak, akik a nagyhéten is zarándokoltak
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
Azt tervezik, hogy ebben az évben még több zarándoklat indul el a Mária-úton, és több, az úthoz kapcsolódó, új programot szerveznek. Péterfi Attila azt is elmondta, hogy nemcsak a Máriapócstól Csíksomlyóig tartó 500 kilométeres szakaszról van szó, hiszen ez az út tulajdonképpen Gyimesig tart, de a Brassótól Csíksomlyóig tartó szakaszon is dolgoznak – ugyanakkor a Via Transilvanica túraútvonallal közös szakasz a Mária-út székelyföldi szakasza, úgyhogy várhatóan népszerű lesz ez az út. „Elég mozgalmasak a mindennapjaink, és örülünk, hogy sokan választják a Mária-utat akár pünkösdre is. De nemcsak, hiszen hétvégéken is rengetegen haladnak a Mária-úton, május elsején, és máskor is, például Hargita Megye Tanácsának munkatársai a nagyhéten zarándokoltak az úton. Munkaközösségeket is szívesen látunk” – fejtette ki Péterfi Attila.
Zarándokok. Vannak, akik már április közepén elindultak a csíksomlyói búcsúba
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
nyugodtan forduljanak hozzánk bizalommal, akár határon innen, akár határon túlról kapcsolódnak a Mária-úthoz” – fejtette ki Péterfi Attila.
Amint a Mária Út Egyesület Románia közleményében szerepel: „hálát adunk minden úton lévőért, minden kimondott imáért, minden csendben hordozott szándékért. Hisszük, hogy végül mindannyian ugyanoda érkezünk: egy örömteli, egymást erősítő találkozásba, ahol a hit, a közösség és a szeretet egyesít bennünket”.
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
Az út lehetőséget ad a lelki elmélyülésre, a közösségi élményekre és a természet szépségének megtapasztalására. A Mária-út összeköti Máriazellt, Budapestet, Máriapócsot, Csíksomlyót, ugyanakkor létezik a Częstochowa – Esztergom – Budapest – Međugorje szakasz is, tehát az út az egész Kárpát-medencére kiterjed.
Zarándokok a Mária-úton
Fotó: Mária Út Egyesület Románia
A Márton Áron-emlékévben május 23-án Márton Áron maratont szervez a Romániai Mária Út Egyesület. Akik csatlakozni szeretnének, itt találhatnak bővebb információkat. A maratonnak is az a mottója, ami a 130 évvel ezelőtt született Márton Áron püspök jelmondata volt: „Non recuso laborem” – nem futamodom meg a munkától.
Vannak szakaszok, ahol a Mária-út egybeesik a Via Transilvanica túraúttal
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook
Önkéntesek segítenek a Mária-út jelzéseinek elkészítésében
Fotó: Romániai Mária Út Egyesület/Facebook

Immár hagyománnyá vált, hogy rengeteg zarándok érkezik gyalogosan a csíksomlyói pünkösdi búcsúba. Sokan közülük a Mária-úton haladnak, amely erdőn-mezőn keresztül vezet.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
1 hozzászólás