
Egekben az árfolyam, miután a lej a politikai válság árnyékában gyengült a főbb devizákhoz képest
Fotó: Borbély Fanni
Miután az elmúlt négy napon történelmi csúcsról történelmi csúcsra hágott a lej-euró árfolyam, csütörtökön megszakadt a sorozat. Ugyan csak egy hajszállnyival, mindössze 0,0027 lejjel, de a szerdai 5,2688 lejről 5,2661 lejre csökkent a Román Nemzeti Bank (BNR) által kiközölt referencia-árfolyam.
2026. május 07., 14:032026. május 07., 14:03
2026. május 07., 14:392026. május 07., 14:39
Az árfolyam a délelőtti órákban is 5,26 lej/euró körül mozgott a bankközi piacon, hasonlóan az előző naphoz.
Történik mindez a politikai válság árnyékában, amelynek végkimenete nehezen megjósolható, így a piacok bizalmatlanok, a lejre pedig folyamatos nyomán nehezedik. Kedden, vagyis a bizalmi indítvány elfogadásának napján – mint ismeretes – a jegybank 5,2180 lej/eurós referencia-árfolyamot közölt ki, ami szintén történelmi csúcsot jelentett az egy nappal korábbi rekorddöntés után.
A román fizetőeszköz az amerikai dollárhoz képest is erősödött, utóbbi árfolyama 0,19 banival (0,04 százalékkal) 4,4727 lejre csökkent az előző napi 4,4746 lejről.
A svájci frankhoz képest viszont gyengült a lej, ennek árfolyama 0,89 banival (0,16 százalékkal) 5,7429 lejről 5,7518 lejre nőtt.
Az arany grammonkénti ára a szerdai 676,0740 lejről 680,6943 lejre emelkedett csütörtökön.
– jelentette ki csütörtökön Dan Suciu, a Román Nemzeti Bank szóvivője.
„Ez egy instabil időszak, amit a piacok is érzékelnek, ez egy zavaros időszak. A piacok sok választ várnak a romániai politikai és pénzügyi helyzetre vonatkozóan. A következő időszakban valószínűleg árfolyam-ingadozásokat fogunk látni, vélhetően mindkét irányba, de amíg nincsenek egyértelmű válaszaink Románia politikai és pénzügyi stabilitását illetően, a feszültségek továbbra is fennmaradhatnak. Ez egy olyan helyzet, amin keresztülmegyünk,
– fejtette ki Dan Suciu egy szakmai eseményen az Agerpres szerint.

Szerdán is folytatódott a román deviza értékvesztése: a Román Nemzeti Bank (BNR) újabb történelmi csúcsot jelentő 5,2688 lej/eurós referencia-árfolyamot közölt ki.
Az újságírók azt kérdezték tőle, hogy elképzelhető-e, hogy az árfolyam 6 lej/euró szintre emelkedjen.
„Mi nem adunk meg számokat, sem szinteket. Meg kell találnunk az adott helyzetre vonatkozó optimális megoldást, figyelembe véve minden rendelkezésünkre álló erőforrást és minden korlátot, amelyek között működünk, azokat, amelyek – mint mondtam – a kormányzással és a pénzügyi stabilitással kapcsolatos kérdés megválaszolásához kapcsolódnak. Engedjék meg, hogy ne tegyek további megjegyzéseket, ez egy olyan helyzet, amelyben minden szót a piacok értelmezhetnek, így végül is mindannyian ugyanabban a csónakban evezünk, és mindannyian a lehető legészszerűbb árfolyamot szeretnénk” – szögezte le a jegybanki szóvivő.
A Commerzbank legfrissebb elemzése is úgy fogalmaz, hogy a lej-euró árfolyam volatilitásának hirtelen megnövekedése mögött egyértelműen a belpolitikai válság áll. A német bank devizastratégái az Economedia.ro gazdasági szakportál által csütörtökön idézett elemzésükben kiemelik, hogy a lej egyre nagyobb nyomás alatt áll, miközben a befektetők mérlegelik a bukaresti kormányzati válság egyre mélyülő következményeit.
– húzza alá a Commerzbank elemzése, megjegyezve, az a tény, hogy a lej-euró árfolyam napközben ingadozik, egyértelműen jelzi a piac nyugtalanságát.
Az elemzők rámutatnak: a lej mindig is Közép- és Kelet-Európa egyik legstabilabb valutája volt, de a jelenlegi politikai patthelyzet próbára teszi ezt a hírnevet. A stratégák a koalíciós tárgyalások kudarcát és az előre hozott választások kockázatát jelölik meg a volatilitás fő okaiként.
A Commerzbank elemzése szerint egy hiteles kormány megalakulásáig az árfolyam továbbra is hajlamos lesz a hirtelen kilengésekre.
A bank azt tanácsolja ügyfeleinek, hogy szorosan kövessék a politikai fejleményeket,
Egy ilyen lépés további nyomást gyakorolna a lejre, és növelné az állam hitelfelvételi költségeit – szögezik le az elemzők.
Mint ismeretes, a kamat most épp a nemzetközi konjunktúrának köszönhetően csökkenésnek indult, ám a Profit.ro elemzése is aláhúzta, hogy a kamatok jelentősebb csökkenését és stabilizálódását csak a belpolitikai válság megoldása hozhatja el.

Dacolva a belpolitikai válsággal, csökkenésnek indult az a kamat, amelyen hitelhez jut Románia.

Recesszió, befektetésre nem ajánlott „bóvli” kategória annak minden lehetséges következményeivel – ilyen súlyos következményekkel járhat Nagy Bálint Zsolt közgazdász szavai szerint a kormányválság.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!