
Fotó: Mediafax
2008. november 18., 09:352008. november 18., 09:35
Az idei év végéig több mint 70 ezer építőipari alkalmazott válik munkanélkülivé - mutat rá az Építőipari Munkáltatók Országos Egyesületének (ARACO) összesítése. Tavaszig még az építőipari szociális pénztár 75 százalékos bért fizet további 35 ezer személy számára, ám ha az ingatlanpiac addig nem áll helyre, akkor valamennyien állás nélkül maradnak. Laurenţiu Plosceanu, az ARACO elnöke a NewsIn hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a Romániában tevékenykedő építőipari vállalkozások legalább egyharmadának tevékenységét nagyon nagy mértékben befolyásolja a lassanként globális méreteket öltő pénzügyi válság, számuk pedig 2009-ben tovább gyarapodhat. Plosceanu szerint az egyetlen kiutat az jelentheti, ha a kormány megfelelő megoldásokat talál a válságból való kilábalásra. Szerinte életképes lépés lenne európai uniós pénzek lehívása infrastrukturális fejlesztésekre.
\"A bankoknak is új hozzáállásra van szükségük az építőipari vállalkozások finanszírozásával szemben, mivel jelen pillanatban igen nagy bizonytalanság jellemző\" - fejtette ki az ARACO elnöke.
Arról, hogy néhány hónappal korábban még munkaerőhiánnyal küzdöttek az építőipari munkáltatók, Plosceanu kifejtette, a külföldön dolgozók hazatérésével legtöbb hat hónapon belül már nem lesz munkaerőhiány, és a fizetésemelésekért gyakorolt nyomás is alábbhagy. Ugyanakkor a szakember szerint pozitív hatása is van a válságnak, ugyanis a vendégmunkások hazakényszerülésével jobb minőségű ingatlanok épülnek, és a termelékenység is nőni fog. Mint hangsúlyozta, a bérek az év elején elővetítettnél viszont jóval kisebb mértékben nőnek jövőre, átlagosan alig 10 százalékos béremelésekre lehet számítani. \"Miközben alig két hónapja még 15-25 százalékos bérnövekedést vetítettünk elő a 2009-es évre, most a legoptimistább forgatókönyvek is csak 10 százalékról szólnak. Nem tartom viszont kizártnak, hogy a bérek szakaszokban nőnek, annak függvényében, hogy mennyire válik egyszerűbbé a bankhitelek megszerzése\" - magyarázta Plosceanu, aki szerint az már biztosan borítékolható, hogy a legalacsonyabb építőipari bérek már januártól 570 lejről 640-re nőnek.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a múlt szerdán Mariana Câmpeanu munkaügyi miniszter úgy nyilatkozott, 2009 tavaszáig 29 ezer romániai alkalmazott marad munka nélkül. A szaktárca adatai szerint a legtöbben a készruhagyártásban, fémfeldolgozásban, illetve az autóiparban válnak majd munkanélkülivé. Azonban már másnap a mezőgazdasági munkáltatók szövetsége, az Agrostar bejelentette, hogy csak a mezőgazdaságban 50 ezer alkalmazottat kénytelenek kényszerszabadságra küldeni, mivel a pénzügyi válság miatt több vállalkozó is kénytelen beszüntetni tevékenységét.
Sokkal pesszimistábbak azonban a nagy szakszervezeti tömbök vezetői: becsléseik szerint az 1,2 milliót is elérheti jövőre a romániai munkanélküliek száma, ami által a munkanélküliségi ráta 8 százalékra ugrik a jelenlegi 3,9 százalékról. Számításaik szerint - a világszerte eluralkodott pénzügyi válság miatt közel 500 ezer külföldön dolgozó román állampolgárnak szűnik meg az állása a jövőben, akik hazatérni kényszerülnek. Eközben Romániát sem kíméli a válság, itthon is szerintük legalább 350 ezer ember kerül utcára. A hivatalos adatok szerint 353 ezer munkanélküli élt az országban szeptember végén, a munkanélküliségi ráta pedig 3,9 százalék volt.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.