Hirdetés

Spóroljunk, de hogyan? – Szakembereket kérdeztünk az energiahatákonyabb életvitelről, hasznos praktikákkal szolgáltak

Lejjebb tekerni a hőmérsékletet, vagy sem? A szakember szerint az egy Celsius-fokos csökkentés 5 százalék körüli megtakarítást jelenthet •  Fotó: Haáz Vince

Lejjebb tekerni a hőmérsékletet, vagy sem? A szakember szerint az egy Celsius-fokos csökkentés 5 százalék körüli megtakarítást jelenthet

Fotó: Haáz Vince

A hidegebb időjárás beköszöntével egyre inkább meghatározóvá válnak a családi, baráti beszélgetések alkalmával a téli fűtés- és villanyszámlák, szinte nem is akad ember, aki ne tekintene aggodalommal a következő hónapokra. A Krónika Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterrel és Varga Szabolcs épületenergetikai szaktervezővel járta körül a témát.

Bíró Blanka

Tóth Gödri Iringó

2022. szeptember 24., 12:562022. szeptember 24., 12:56

Bár az egész Európát érintő energiaválság hatásait még épp csak kezdi megérezni a lakosság, az egyre hűvösebb időjárás a legtöbbekben egyre több kétséget és aggodalmat kelt. Az elmúlt időszakban az Európai Unió és Románia vezető politikusai is megfogalmaztak praktikus tanácsokat, miként spórolhatna a lakosság, de sokan szkeptikusak azzal kapcsolatban, elég-e például fogmosás közben elzárni a vizet vagy egy Celsius-fokkal lejjebb tekerni a fűtést, hogy ki tudjuk fizetni a számlákat, illetve ahhoz, hogy elegendő legyen a télre az ország gáztartaléka.

Tánczos: a sokat fogyasztó gépekre kell összpontosítani

Tánczos Barna, Románia környezetvédelmi minisztere az Európai Bizottság azon javaslata kapcsán, hogy akár 10 százalékos árammegtakarításra köteleznék a tagországokat, korábban azt mondta: a romániai társadalom elég érett arra, hogy különösebb erőfeszítés nélkül 10 százalékkal csökkenteni tudja az áramfogyasztást. A Krónika megkeresésére most úgy nyilatkozott, a háztartásokban a leghatékonyabban úgy tudunk a pazarlás ellen tenni, ha sokkal jobban odafigyelünk, a különböző háztartási gépeket mikor és hogyan használjuk

Hirdetés
Idézet
Lehet spórolni azzal is, ha lekapcsoljuk a villanyt, de sokkal könnyebben lehet az elfogyasztott energiamennyiséget csökkenteni, ha a nagyfogyasztókra koncentrálunk

– húzta alá a miniszter. Példaként említette, hogy hatékonyabbá tudjuk tenni a mosást, ha a mosógép teljes kapacitását kihasználjuk egy mosásra, és nemcsak néhány darabért indítjuk el. Nagymértékben csökkenteni tudjuk szerinte a villamosenergia-fogyasztást, ha kevesebbet használjuk a mikrohullámú sütőt, ha csak akkor kapcsoljuk be a fagyasztóládát, ha tényleg szükséges. „Az is segít, ha régi berendezéseinket lecseréljük energiahatékonyabbra, erre van támogatás a környezetvédelmi minisztériumtól a háztartási gépek roncsprogramja révén” – hangsúlyozta egyúttal Tánczos Barna.

A nyílászárócsere sokat segíthet

Megkerestük ugyanakkor kérdéseinkkel Varga Szabolcs épületenergetikai szaktervezőt is, segítségével igyekeztünk utánajárni, melyek lehetnek azok a praktikák, gyakorlati megoldások, amik tényleg segítenek energiát spórolni. A nap mint nap hallott tippek kapcsán – például, hogy a telefontöltőt húzzuk ki, amikor nem használjuk, vagy hogy zárjuk el a vizet fogmosás közben – a szakember kiemelte: ezek tényleg fontosak, sok kicsi sokra megy alapon, de senki ne lepődjön meg, ha ezek gyakorlása után sem fog jelentős csökkenést látni a számláin. Leszögezte, hogy a jelentős eredményekhez többnyire anyagi áldozatra, mondhatni befektetésre van szükség, az energiahatékonyság többnyire nagy léptékű dolgokban rejlik.

Idézet
Egy már meglévő ház, lakás esetében a leghatékonyabb eszköz az energiatakarékosságra minden külső elem hőszigetelése, a falak, adott esetben a mennyezet, földszinti lakás esetében a pince szigetelése, valamint a nyílászárók cseréje.

De tény, hogy ezek többnyire tízezer lejes nagyságrendű munkálatok, és épp ezért a lakosság nagy részének eléggé elérhetetlenek” – fejtette ki Varga Szabolcs. Hozzátette: a nyílászárócsere az egyik leghatékonyabb módszer az energiatakarékosságra, így érdemes komolyan fontolóra venni, hogy ebbe fektessen az ember, hiszen az összeg megtérül. Azt is elmondta, hogy ha régi ablakainkat új hármas hőszigetelő üvegezésű nyílászárókra cseréljük, fontos tudatosítanunk, hogy ezzel megváltozik a lakás addigi „működése”, hiszen az a légcsere, ami a rossz nyílászárók miatt megvolt, megszűnik, így megnő a lakásban a páratartalom, penészedés léphet fel.

A nyílászárócsere után sokkal többet kell szellőztetni, télen legalább napi 3–4-szer tíz percre érdemes kereszthuzatot csinálni. Azt is elmondta, hogy a párátlanító készülék nem helyettesíti a szellőztetést, mint ahogy a szobanövények sem termelnek elég oxigént. A szakértő azt is elmondta, hogy a földszinti vagy pincelakások esetében a pince felől érdemes szigetelni. A régi fapadlót nem érdemes abban a hitben lecserélni, hogy az új műanyag padló jobb szigetelést jelentene.

A gépcsere is lefaraghat a számla összegéből

A lakásban található fogyasztók kapcsán Varga Szabolcs elmondta, amennyiben van lehetőség rá, a régi hűtőket, mosógépeket mindenképp érdemes lecserélni.

Idézet
Egy új hűtőszekrény olyan 300 kilowattóra áramot fogyaszt egy évben, míg egy régi körülbelül 600 kilowattórát, ami azért jelentős különbség. Ugyanígy a mosógépeknél is, és a szárítógépeknél is vannak már teljesen energiatakarékosak

– mutatott rá, hozzátéve, hogy a szárítógép önmagában nem ökomegoldás, viszont egy tömbházlakásban sokat segíthet abban, hogy ne legyenek párásodási problémák.

Jó befektetés. Ha van rá anyagi fedezet, megéri újra cserélni a régi mosógépet, a többi háztartási gépet •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Jó befektetés. Ha van rá anyagi fedezet, megéri újra cserélni a régi mosógépet, a többi háztartási gépet

Fotó: Haáz Vince

A mosogatógép kapcsán elmondta, hogy bár jelentős vízmennyiséget lehet vele spórolni, az is tény, hogy mosogatási ciklusonként egy-két kilowattóra áramot használ, azaz ha mindennap egyszer elindítjuk, akkor havi 30–60 kilowattórát, ami havi 30–60 lejt jelent. Ez pedig jelentősen több, mint a megspórolt víz ára.

Ami a LED-es izzókat illeti, a szakember kérdésünkre közölte: ezek körülbelül ötször kevesebb energiát használnak, mint a hagyományos izzók, és kétszer kevesebbet, mint az előző generációs energiatakarékos izzók.

Egy 100 négyzetméteres lakás kivilágítása LED-es izzókkal havi 10 lej körül van, tehát mindenképp megéri lecserélni a régi körtéket.

Hogyan takarékoskodjunk a gázzal?

A lakás fűtése kapcsán a szakértő elmondta, ha a fűtésköltség az elsődleges szempont, akkor mindenképp a gázt érdemes előnyben részesíteni a villanyárammal szemben, a kondenzációs gázkazánok jelentik a legolcsóbb megoldást például egy tömbházlakás kifűtésére.

Egy központi hőmérséklet-szabályzó, azaz termosztát, vagy akár a fűtőtestekre szerelt hőmérséklet-érzékelő csapok – amiket be lehet állítani egy fokozatra az adott helyiség kifűtésére – nagyon hasznosak tudnak lenni,

ha a fogyasztásunkat akarjuk csökkenteni. Továbbá ha vannak a lakásban nem használt helyiségek, azokban érdemes leállítania fűtést úgy, hogy a szellőzésre is figyelmet fordítunk, a penészedés elkerülése érdekében.

A szakértő kérdésünkre arra is kitért, hogy az általános vélekedéssel ellentétben nincs jelentős különbség az öntvény vagy az alumínium fűtőtestek hatékonysága között. „Sőt, én az alumíniumot, az újabbakat választanám, mert azoknak van egy úgynevezett konvekciós hatásuk, mivel a belsejükben található hajlított lemezek által felmelegítik a levegőt, és az úgynevezett kürtőhatás segítségével felfelé nyomják. Ez sokkal jobb hőérzetet ad, mint a régi öntvény fűtőtestek, amelyek csak sugárzással adták át a hőt” – magyarázta.

Az sem mindegy, hogy a kazán használatakor hány fokra állítjuk a víz hőmérsékletét,

hiszen a hő előállítása sokkal hatékonyabban tud megvalósulni alacsonyabb hőmérsékleten. A konkrét számok kazántól is függenek, de például egy kondenzációs gázkazánnál 50 Celsius-fok körüli a fűtővíz ideális hőmérséklete. „Ha felvisszük 70 Celsius-fokra a víz hőmérsékletét, akkor nagyot csökken a kazán hatékonysága, így ugyanazért a hőmérsékletért a lakásban, amit az 50 Celsius-fokos vízzel is elérhetünk, többet fogunk fizetni akár néhány százalékkal” – részletezte.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Míg egy tömbházlakásban nincs jelentős különbség a műanyag és fémcsövek között, egy lakóház esetében, ahol a kazán gyakran nem a lakótérben, hanem például egy fűtetlen pincében van, fontos a csövek minősége, illetve még fontosabb azok szigetelése, ami a nyugati standardok szerint olyan vastag kellene hogy legyen, mint a cső átmérője.

Varga Szabolcs azt is elmondta, hogy ha az eddigiekhez képest egy Celsius-fokkal csökkentjük azt a hőmérsékletet, amire felfűtjük a lakást, akkor az nagyságrendileg mintegy 5 százalék körüli megtakarítást jelent.

Hozzátette, ennél konkrétabb összegeket nem lehet mondani, hiszen ez soktényezős kérdés, a kívánt hőfoktól, a terek méretétől és attól is függ, hogy mennyire hideg a kinti időjárás, illetve vonatkoztatni is nehéz, hiszen az árak is folyton változnak. „Nem mondhatjuk azt, hogy öt százalékkal kisebb lesz a számla, mint tavaly vagy előző hónapban. Azt mondhatjuk, hogy öt százalékkal kisebb lesz annál, mint amekkora lenne, ha egy Celsius-fokkal melegebbre állítanánk a termosztátot” – összegezte.

Azt is megtudtuk, hogy a tűzhely esetében nem feltétlenül érvényes a „gáztüzelésű az olcsóbb megoldás” kijelentés, mivel a gázláng melegíti a levegőt is, azaz nem annyira hatékony a fűtőanyag felhasználása, miközben az elektromos, indukciós főzőlapok sokkal koncentráltabban és gyorsabban melegítik csak az ételt, az edényt.

korábban írtuk

Iohannis: nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság, de nem árt a takarékosság
Iohannis: nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság, de nem árt a takarékosság

Nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság – jelentette ki kedden New Yorkban Klaus Iohannis államfő, aki szerint ugyanakkor a jelenlegi helyzetben helyénvaló és egyben a szolidaritás jele a takarékosság.

korábban írtuk

Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk
Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk

Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán. Marcel Ciolacu sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják azt kérni, hogy kapcsoljuk le a villanyt.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés