A szakember szerint a hazai cégek idén még az érvényben levő szerződések alapján dolgoznak külföldre, de ezeknek a megrendeléseknek a többségét a világválság miatt jövő év elejétől nem újítják meg. Háromszéken elsősorban kis cégek a munkaadók, de mivel ezek általában nagyvállalatok beszállítói, valamenynyien megérzik a rendelések hiányát, és kénytelenek lesznek csökkenteni alkalmazottaik számát.
A válság megállíthatatlanul begyűrűzik hozzánk is, foglalta össze az igazgató. Kovászna megyében a nemzetközi helyzet első jelei, hogy érkeznek haza az eddig külföldön dolgozók, és itthon próbálnak munkahelyet találni. Kelemen szerint a megye húzóágazatának számító készruhagyártásban is elbocsátások várhatók. A sepsiszentgyörgyi Leineweber nadrággyár például átszervezésre hivatkozva már megvált 20 alkalmazottjától, és bejelentette, hogy további 40 személyt készül elbocsátani.
Hanyatlik
A sepsiszentgyörgyi cigarettagyár is megválik alkalmazottainak egynegyedétől. „Beszűkült a piac, nincs kereslet a termékeinkre, így elkerülhetetlen a létszámcsökkentés” – nyilatkozta Sándor Csaba, a vállalat alkalmazottait tömörítő szakszervezet vezetője.
A száztíz éves múltra visszatekintő sepsiszentgyörgyi üzem az egykor egyedáruságként működő romániai dohánytársaság utolsó gyára a valamikori tizenegyből. A több ezer dohányipari alkalmazott közül mára már csak Sepsiszentgyörgyön dolgoznak 140-en, közülük novemberben negyvenen maradnak állás nélkül. A kollektív munkaszerződés alapján valamennyien 12 havi fizetéssel és két minimálbérrel egyenértékű végkielégítést kapnak, részletekben.
Elbocsátások
Kovászna városában a SIF Transilvania befektetési alap jelentette be, hogy január 1-jétől megválik 123 alkalmazottjától. Ez esetben nem a hanyatlás, hanem a fejlesztés miatt veszítik el a kovásznaiak a munkahelyüket. Mihai Fercală, a SIF Tran-
silvania elnöke már két évvel ezelőtt megígérte, hogy a pénzügyi befektetőcsoport összesen 15 millió eurót fordít a tulajdonában levő három szálloda és gyógykezelőközpont: a Szarvas, az Őzike és a Kovászna korszerűsítésére. A Szarvas és az Őzike szállodákban még lebonyolítják a szilveszteri mulatságot, majd az átalakítás idejére bezárják őket. A közel harmincéves szállodákat az európai elvárásoknak megfelelő háromcsillagos vendéglátói egységgé alakítják át, két év múlva korszerűen felszerelt gyógykezelőközpontokkal adják majd át. Addig azonban a két hotel 123 alkalmazottja állás nélkül marad. A SIF Transilvania alkalmazásában csak a Kovászna Szálloda 52 fős személyzete marad.
Magas munkanélküliség, alacsony bérek
Kovászna megyében jelenleg is magasabb a munkanélküliség, mint az országos mutató: 7,17 százalékos megyei rátához képest az országos átlag 5,6 százalék. Az átlagfizetések is alacsonyabbak: míg az országos átlag nettó kereset havi 1300 lej, a háromszékiek átlagban havi 1100 lejt kapnak kézbe. Kovászna megyében több mint 91 ezer munkaképes személy van, közülük 43 ezernek van munkakönyves állása, ők 52 ezer munkahelyet töltenek be, mivel többen vállaltak másodállást is. A többségnek, 13 500 alkalmazottnak ezer és kétezer lej között alakul a bruttó keresete.
Háromszázan keresnek kevesebb mint 300 lejt – ez úgy lehetséges, hogy ha nem teljesítik a tervet, a minimálbérből is levonnak. Ötvenegy háromszéki alkalmazott kap tízezer lej felett. Augusztusban a nyári prémiumokkal együtt egy közszolgáltatásban dolgozó vezető kapta a legnagyobb fizetést: közel 44 ezer lejt.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.