
Fotó: Krónika
2007. augusztus 10., 00:002007. augusztus 10., 00:00
A vezérigazgató újságírói kérdésre válaszolva, annyit mondott: a két cég „kombinációjának” számos lehetősége van, de a piac a tőkepiaci megoldást részesíti előnyben. Az, hogy ennek egy készpénzes ajánlat vagy részvénycsere vagy bármilyen más technika a módja, a tárgyalások eredményének függvénye. A vezérigazgató a nyilvános vételi ajánlatot firtató kérdésekre azt válaszolta, hogy most ilyen döntés nincs az asztalon. Magyarázatként hozzáfűzte: a helyzet dinamikusan változik, és nehéz megjósolni, mi történik a következő időszakokban. Az OMV-t nem sürgetik sem a részvényesei, sem az idő. Az OMV-t két tényező hajtja előre a MOL-lal kapcsolatban: az egyik az, hogy a piaci verseny az ilyen elképzelések mellett szól, „ha tetszik, ha nem”, a másik pedig a részvénytulajdonosok döntése. Az osztrák állam 31,5 százalékban tulajdonos az OMV-ben, a másik nagytulajdonosa pedig a IPIC. Ez stabil részvényesi struktúrát jelent, míg a MOL esetében ez nem mondható el – mondta a vezérigazgató. A következő két-három évben erősödik az iparági konszolidáció, és ha nem az OMV, akkor más tesz hasonló lépéseket. Az OMV képes egymaga is szembenézni a piaci kihívásokkal – hangsúlyozta a vezérigazgató. Wolfgang Ruttenstorfer arra a kérdésre nem kívánt válaszolni, hogy szerinte a MOL menedzsmentje miért fogadta ellenségesen a „közeledést”. Annyit mondott, hogy még Csák Jánossal kezdték meg 2000-ben a tárgyalásokat, és szerinte a MOL jelenlegi menedzsmentje érzelmi okokból elutasító. „Remélem, hogy a tárgyalásokon bemutatott tervek változtatnak ezen. Már a MOL-részesedésünk növelése előtt számos tárgyalást folytattunk az együttműködés különböző lehetőségeiről, de folyamatosan az volt a benyomásunk, hogy a MOL vezetőinek mások a célkitűzései. A mi célunk változatlan: „kombinált vállalatot létrehozni a két cégből” – hangsúlyozta a vezérigazgató. A részvényhányad növelése nyomán a Mol-lal szembeni ellenséges kivásárlási kísérletnek minősített eseményekkel kapcsolatban az osztrák olajcég vezetője azt mondta: „...ott követtük el a hibát, hogy – a MOL iránti lojalitásból – a két cég ötvözésére vonatkozó elképzelésről csak a MOL menedzsmentjével tárgyaltunk, és nem fordultunk a publikumhoz. Ha nem mi vesszük meg a Rahimkulov család tulajdonában lévő MOL-részvényeket, megvette volna más.” A vásárlás racionális lépés volt, és jó befektetésnek bizonyult – tette hozzá. A vezérigazgató magyarázata szerint egy kombinált vállalkozás nagyobb projektekre, beruházásokra lenne képes a régióban, és ez növelné az osztrák és a magyar energiapiac ellátásának biztonságát is, és a magyar és osztrák cég helyzetét erősítené a piaci versenyben. Az OMV-vezérigazgató bejelentésére egyébként a MOL-részvények árfolyama esni kezdett a Budapesti értéktőzsdén.
MTI
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.