2008. augusztus 28., 00:002008. augusztus 28., 00:00
A tartalék olajtermelő-kapacitás 2010-ig várhatóan napi 4 millió hordóra nő a mostani napi 2 millió hordóról a világon, de 2013-tól ismét szűkösebb lesz, mert a jövő évtized közepe táján az OPEC-en kívüli országok termelőképessége túljut a csúcson, jósolta tegnap a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezérigazgatója, Tanaka Nobuo egy nemzetközi tanácskozáson a norvégiai Stavangerben. „2013-tól ismét csökken a tartalék kapacitás, ami azt jelenti, hogy a kőolaj ára nem fog visszatérni a néhány évvel ezelőtti szintekre” – mondta a szakember. A világ kőolajkereslete idén várhatóan napi 86-87 millió hordó között alakul, az IEA, az OPEC és a befektetési bankok előrejelzéseinek átlagában.
A drágulás ellenére
A kőolaj szabadpiaci árát a fizikai keresleti-kínálati viszonyok és a piacon rendelkezésre álló pénzek határozzák meg. A tényleges keresleti-kínálati viszonyok közül a befektetők hosszú távra már évek óta elsősorban a tartalék kitermelőkapacitások alakulását figyelik, mert csakis ezektől várható segítség valamilyen szükséghelyzetben. Többéves távlatban a kőolaj ára alapjában a tartalékkapacitásoktól függ. Az utóbbi években a kőolaj drágult, de az ebből finanszírozott új beruházások nem egyik napról a másikra állnak termelésbe. A drágulás ellenére rohamosan nőtt a világfogyasztás, így a tartalékkapacitások arányosan csökkentek. Ezt használhatta ki a piaci spekuláció az első félévi, soha nem látott ütemű árfelhajtásra, különösen, mert a befektetők menedéket keresve jelentős tőkét vittek át a nyersanyagpiacokra a zuhanó dollárból és a szintén zuhanó nemzetközi értékpapírpiacokról.
Mióta hírek érkeznek a világfogyasztás csökkenéséről vagy legalább lassuló növekedéséről, a piac a tartalék termelőkapacitások relatív növekedését érzékeli, lényegében ez okozta az áresést július közepe óta. A júliusi rekordokhoz képest továbbra is mérsékelt árakat valószínűsít, hogy az új termelőkapacitások most és egy-két éven belül már egymás után kezdenek termelni az OPEC-országokban és másutt, vagyis a tartalékkapacitás abszolút értelemben is nő. A termelési csúcsok kifutása után azonban, valamikor a következő évtizedben, ismét árcsúcsok várhatóak, az IEA vezetője szerint. „Az OPEC-en kívüli termelés várhatóan a következő évtized közepén éri el a csúcsát, és a termelés zöme néhány nagy termelőtől fog származni” – mondta Tanaka.
Energiatakarékosságra
Az IEA vezetője figyelmeztette a fogyasztókat is az energiatakarékosság fontosságára, és arra is, hogy egyes felzárkózó piacokon – például Kínában, Indiában és a Közel-Keleten – az üzemanyagok ártámogatása eltorzítja a piacot. Kínában júniusban 18 százalékkal emelték az üzemanyagok árát, de az ártámogatás még nem szűnt meg. „Hacsak meg nem változnak a kormánypolitikák, a világ energiakereslete 55 százalékkal nőhet 2030-ig” – véli az IEA vezetője. Mindazonáltal nem hagyott kétséget afelől, hogy egyelőre nem lehet bízni az alternatív energiaforrásokban – a szél-, a bio-, a nap- és a többi energiaforrásra fordított minden figyelem ellenére továbbra is ásványi jövő elé nézünk, a növekmény 84 százaléka olajból, gázból és szénből fog származni 2030-ig – fejtegette az IEA vezérigazgatója.
Úgy vélte, hogy a Nyolcak (G8) terve a szén-dioxid-kibocsátás 50 százalékos csökkentésére megvalósítható, de nehéz lesz. Azt mondta, ehhez 2050-ig 45 billió dollár beruházás, durván a világ-GDP 1 százaléka szükséges, egyebek között úgy, hogy évente 17 ezer nagy szélturbinát és 32 atomerőművet kellene építeni világszerte.
Hírösszefoglaló
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?