2008. június 24., 00:002008. június 24., 00:00
mivel a megyében az elektronikai ipar egyáltalán nem rendelkezik hagyománnyal – egyre nehezebben találnak megfelelő képesítéssel rendelkező alkalmazottakat. Bár a helyi rádiókban, illetve a nyomtatott sajtóban folyamatosan hirdetnek, és nagyszámú kérvény érkezik hozzájuk naponta, a cég az oktatási intézményekkel is felvette a kapcsolatot, hogy folyamatosan bővülő gyára a jövőben se szenvedjen szakemberhiányban. A Zollner 2001 óta van jelen Szatmár megyében, pálfalvi üzemén kívül pedig egy éve a szatmárnémeti ipari parkban is terjeszkedik. Itt egyelőre ötezer négyzetméteres csarnokban kezdték meg a termelést, a következő öt év során pedig úgy tervezik, hogy gyáruk kinövi magát ennek nyolcszorosára.
Elektronikusokat vár a Zollner
„Elsősorban tévé, rádió, valamint háztartási gépek javításában, illetve az alkalmazott elektronika területén tapasztalattal rendelkező munkásokat keresünk – ecsetelte igényeiket Leitner István. – Az alkalmazottaink számát 370 főről szeretnénk 450–500 fősre bővíteni az idei év végéig. Nem csupán betanított munkásokat keresünk, a hangsúly itt a szakmai jártasságon van, azonban nem könnyű feladat megfelelő számú, hozzáértő alkalmazottat találni.” Az igazgató szerint – bár a kolozsvári egyetemek végzőseivel és doktorandusaival is felveszik a kapcsolatot, hogy a magasabb képzettséget igénylő vezetői gárdájukat bővíteni tudják – főleg a nemeszsuki Nokia-gyár megjelenése óta nehezen lehet hazacsábítani a műszaki karokon végző diákokat. Pedig a cég biztos munkahelyet kínál, fizetéseikkel a munkaerőpiac átlagbéreit követik, és nem áll fenn annak a veszélye, hogy néhány éven belül odébb állnak. „Németországi gyáraink 40, a magyarországiak pedig 20 éve működnek, és még nem tapasztaltunk visszaesést, pedig ott a bérszintek jóval magasabbak, mint nálunk – magyarázta az igazgató. – Cégünkre nem jellemző, hogy a gyors profit reményében áthelyezze a termelőegységeit – egyrészt azért, mert előre megkötött, hosszú távú megrendelések függvényében alapítjuk az új részlegeinket, másrészt pedig nem szalagmunkásokkal dolgoztatunk, hanem szakképesítéssel rendelkező munkaerővel, melynek beszerzése néha nem könnyű feladat.”
Támogatják a szakképzést
Az utánpótlás biztosítása érdekében a Zollner gyakran szervez nyílt napokat, melyre műszaki szakközépiskolák diákjait hívják meg, akik ily módon megismerkedhetnek a cég tevékenységével. Nagy reményeket fűznek továbbá a Kolozsvári Műszaki Egyetem szatmárnémeti kihelyezett karához is, melyek működését jelentős összeggel kívánják támogatni. Reményeik szerint itt a következő tanévtől indítanak alkalmazott elektronika szakot is, melynek diákjai a Zollner gyárában praktizálhatnak majd.
Leitner István elmondta, mivel cégük nem saját termékeket gyárt, hanem szolgáltatással foglalkozik az elektronika területén, tevékenységét a piaci kereslethez igazítja. Jelenleg 13 gyáruk működik, nyolc Németországban, kettő Magyarországon, egy Romániában, egy Kínában, és a közelmúltban egy tunéziai üzemük is megkezdte a termelést. A piaci igényeket figyelembe véve alapították szatmárnémeti gyárukat is, ahol jelenleg tekercseket, transzformátorokat gyártanak, nyáklapok beültetésével, illetve különböző elektronikai modulok öszszeszerelésével foglalkoznak, jövő augusztusra pedig beindítanak egy számítógép-összeszerelő csarnokot is.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?