
Fotó: Bone Ewald
2010. december 10., 09:282010. december 10., 09:28
„A tegnap esti – utolsó? – variáns a kiskeresetű nagy többség és a gazdag pár ezer érdekeit szolgálja – jelentette ki csütörtökön a Krónika kérdésére Boros Kinga csíkszeredai kismama, az egy nappal korábban a hargitai megyeszékhelyen megszervezett kismamatüntetés egyik résztvevője. – Azt látom, hogy az intézkedés cserbenhagyja azt a réteget, amely a szakmája gyakorlását és a gyermeknevelést szeretné harmonikus párhuzamban művelni.
Azokat a nőket, akik 8-10 év egyetem, mesteri, doktori, szívós pályakezdő munka után úgy szeretnének gyermeket szülni, hogy közben ne essenek ki teljesen a szakmájukból. Akik feltornázták maguk egy 2000 lej körüli fizetésre, és most kénytelenek lesznek megelégedni egy 50 százaléknyi gyessel. Akiknek nincs meg a lehetőségük (eddig se volt), hogy részmunkát vállaljanak – ha már bírnák a gyermek mellett –, mert ha akár csak 1 lej keresetük is lenne, megvonnák tőlük a gyest. S akiket ezért az első perctől, amint kerekedni kezd a pocakjuk, leírnak a szakmában.” Elégedetten nyilatkozott eközben a rendelkezésről Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter.
„Már a kezdeményezés bejelentésekor biztosak voltunk abban, hogy az egyéves gyermeknevelési szabadság nem elfogadható a kismamák számára, nem hat ösztönzően a gyermekvállalási kedvre. A koalíciós partnereket hosszas egyeztetés után ugyan, de meggyőztük, szükség van a kompromisszumra, a javasolt változat, a gyes időtartamának egy évre való csökkentése nem vállalható” – reagált az RMDSZ-es politikus arra a kormányhatározatra, hogy végül sikerült kompromisszumra bírniuk koalíciós partnereiket, s mégsem csökken mindenki esetében egy évre a gyermeknevelési szabadság időtartama, hanem a kismamáknak adtak egy második választási lehetőséget is.
Mint ismeretes, a munkaügyi minisztérium által a kormány elé beterjesztett jogszabálytervezet egyéves gyest szorgalmazott. Emellett álltak ki a demokrata-liberálisok és Traian Băsescu államfő is. Az RMDSZ-es politikusok viszont több ízben is leszögezték, hogy nem szavaznak meg egy olyan jogszabályt, amely csökkenti a gyes időtartamát, ha már muszáj megszorító intézkedéseket foganatosítani, akkor ők inkább a gyes maximális összegének csökkentését támogatják.
Mint arról beszámoltunk, az egyik verzió szerint továbbra is 3400 lej a gyereknevelési segély felső határértéke, de a szabadság időtartama mindössze egy év. Ha a szülő az egyéves időszak letelte előtt visszatér a munkahelyére, havi 500 lejt kap addig, amíg a gyerek betölti első életé-vét. Az is választható, hogy a gyerek kétéves koráig a szülő fizetetlen szabadságra megy. A második változat értelmében két év a gyereknevelési szabadság, viszont a segély legfeljebb 1200 lej lehet.
Mindkét verzió esetében a segély minimális határa 600 lej – ebben az összegben azok részesülnek, akiknek fizetésarányosan ez az összeg vagy ennél is kevesebb járna. Újdonság továbbá, hogy a kismama a szülést követően előző évi átlagbére 75 százalékát kaphatja meg gyermeknevelési támogatásként. Mint ismeretes, korábban ez az arány 85 százalékos volt, azonban tavaly júliustól – amikor is érvénybe léptek a kormány megszorító intézkedései – ez az összeg is 15 százalékkal csökkent.
Most Ioan Botiş munkaügyi miniszter úgy fogalmazott, a költségvetés nem teszi lehetővé, hogy visszatérjenek a korábbi értékre, azonban még így is emelték a gyes összegét, hiszen a 15 százalékos lefaragást követően átlagosan a korábbi összeg 72,25 százalékát kapták az arra jogosultak.
A fogyatékkal élő csecsemők szüleinek a gyermeknevelési szabadságáról is rendelkezik a szerdán elfogadott kormányhatározat. Esetükben a gyermeknevelési támogatást három évig folyósítják, s számukra is a szülést megelőző év átlagbérének a 75 százaléka jár, de az összeg nem lehet kevesebb 600 lejnél, sem több 3400 lejnél. Amennyiben a gyermekét nevelő szülő a három év letelte előtt visszatér dolgozni, akkor a 36. hónapig megkapja a havi 500 lejes támogatást.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.