
Haszonnal kecsegtetnek, de ki tudja, mit hoz a jövő. A gyerek életkorán is múlik, hogy megéri-e befektetni a román babakötvénybe
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem népszerű a romániai lakosság körében az úgynevezett babakötvény, a két éve útjára indított gROwth – Junior Centenar iránt alig mutatkozik érdeklődés. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint a program „több sebből vérzik”. Elmondása szerint a program rövid távon biztonságos, és a hozamok is tisztességesek; hosszú távon viszont már sok a bizonytalanság és az ismeretlen tényező.
2021. december 07., 08:202021. december 07., 08:20
Decemberben még el lehet helyezni 1200 lejt az Államkincstárnál nyitott számlán a kormány által két évvel ezelőtt indított előtakarékossági program keretén belül, hogy az állam erre az évre hozzátegye a 600 lejt. Mint ismeretes,
A befizetett pénzre 3 százalékos a kamat, amit az évi 600 lejes állami bónuszra már nem számolnak.
Ha minden naptári év végén a befizetett összeg kevesebb mint 1200 lej, úgy a számla tulajdonosa abban az évben nem kapja meg az állami támogatást, de a számla egyenlegére jár a kamat. Az egy év leforgása alatt letétbe helyezett összeg nem haladhatja meg a 100 ezer eurót, de bármekkora az összeg 1200 lejen felül, az állami támogatás értéke 600 lej. A kamat és a támogatás adómentes, nem képezheti kényszervégrehajtás tárgyát.
A pénzügyminisztérium idei legutolsó kimutatása szerint a romániai gyerekek mindössze 1,5 százalékának a nevére helyeztek el pénzt az állam által nyitott megtakarítási számlán. Ebből 0,6 százalék állami gondozott, akiknek a nevére a Munkaügyi és Szociális Minisztérium utalja a pénzt, tehát elenyésző azon családok száma, amelyek ezen a számlán gyűjtik a pénzt a gyerekeiknek. Elemzők szerint
Ugyanakkor ha a szülők már a gyerek születésétől befizetik az összegeket, nehéz a különböző tényezőket figyelembe véve megbecsülni, hogy 18 év alatt mekkora hozamot generál. A Finzoom.ro szerint idén 4725 tizennyolc évet betöltött fiatal vette fel a pénzt a kincstári számláról, számukra az állam összesen 5,6 millió lejt fizetett ki bónuszként és kamatként.
A megtakarítási számlára a pénzt az Államkincstár RO17 TREZ 7014 6010 1XXX XXXX számlájára lehet letenni, utalással, postai pénzküldeménnyel vagy személyesen, készpénzben – magyarázta a teendőket a Krónika megkeresésére Mátis István, az Országos Adóhatóság (ANAF) Kovászna megyei kirendeltségének igazgatóhelyettese. A fizetési dokumentumokban kedvezményezettként a gyerek nevét és személyi számát kell kötelező módon feltüntetni.
A szakember kérésünkre egy számítást is végzett, amely szerint
Ha addig a szülei minden évben befizetnek a számlára 1200 lejt, az első évben betett összegre a kamat 18-szor 3 százalék, plusz a 600 lej támogatás, a második évben a kamat 17-szer, plusz a 600 lej, és így tovább 18 éven keresztül. Ezzel a számítással évi 1200 lejes befizetéssel 2039-ig 39 742 lej gyűl össze, ami a befektetett pénzre évi átlag 6,1 százalékos hozamot eredményez.
Érdemes számolgatni. Szakemberek szerint a nagyobb gyerekek esetében már jó hozamot produkála gROwth – Junior Centenar nevű állami program
Fotó: 123RF
A megtakarításnak mindig van értelme, de a Junior Centenar program rövid távon biztonságos, és a hozamok is tisztességesek; hosszú távon viszont már sok a bizonytalanság és az ismeretlen tényező – szögezte le megkeresésünkre Miklós Zoltán közgazdász, az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa. Mint részletezte,
„A program másik előnye, hogy a hozam adómentes. Még két-három év alatt is meg lehet annyi pénzt takarítani, hogy a gyerek iskola utáni első évének költségeit fedezze” – mutatott rá a képviselő, aki szerint hosszú távon, 18 év alatt már több a bizonytalanság, így érthető, hogy a bizalmatlanság is nagyobb, és kevesen élnek ezzel a lehetőséggel.

Számos kérdést felvet a Krónikának nyilatkozó szakember szerint a Junior Centenarnak elnevezett babakötvényprogram, amely ugyanakkor nemhogy csökkentené, hanem tovább mélyítheti a társadalmi szakadékot.
Miklós Zoltán ugyanakkor a program több hibájára is rámutatott. Mint magyarázta, bár az eredeti elképzelés szerint minden gyerek nevére folyószámlát nyitottak volna az államkincstárban, ez a gyakorlatban nem történt meg, és egy közös számlára kell befizetni az összegeket.
Az sem bizalomkeltő, hogy az állam mindent – kamatot és támogatást – a program végén fizet ki, ezeket az összegeket nem utalják minden évben.
– fejtette ki a szakember. Idén októberben például 7,9 százalékos volt az infláció, ami nemcsak a 3 százalékos kamatot vitte el, hanem a támogatás egy részét is. „A másik hátrány, hogy a pénzt nem lehet kivenni, ha a család megszorul, még akkor sem, ha lemondanak a 600 lejes állami támogatásról. Ilyen körülmények között, hogy nincs saját folyószámlád, az infláció ellen nem tudsz védekezni, a pénzedet nem veheted vissza, amikor akarod, nem is csoda, hogy nem népszerű ez a program” – összegezte Miklós Zoltán.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!