
Nem haraptak rá a székelyföldi és Bihar megyei hegyvidéki vendéglátók az országos turisztikai szervezetek által meghirdetett akcióra, nem bíznak abban, hogy eléri a célját, és fellendíti a forgalmukat, sőt sokak szerint ezek a kedvezmények nem helyettesítik az üzleti stratégiát, a jól irányzott marketinget.
Amint arról korábban írtunk, a hegyvidéki kedvezményes üdülést a Romániai Turisztikai Vállalkozások Szövetsége (FPTR), valamint az Utazási Irodák Országos Egyesülete (ANAT) hirdette meg.
A turisták november 2. és december 19. között 160–370 lejért foglalhatnak szállást öt éjszakára, a gyermekek számára pedig ingyenes az üdülés. Az akciós csomagok vasárnaptól péntekig szólnak: a kétcsillagos szálláshelyeken 161 lejt kell fizetni öt éjszakáért, míg a négycsillagos hotelekben, panziókban 368 lejbe kerül az ellátás, családonként pedig két, 7 évesnél kisebb gyermek számára ingyenes a szállás.
A csomagokat az FPTR-rel partnerségben álló ügynökségeknél lehet igényelni. Az ANAT honlapján közzétettek szerint eddig mindössze 16 cég csatlakozott, zömmel Brassó megyei és Prahova-völgyi háromcsillagos szálláshelyek, valamint két panzió a bánsági Herkulesfürdőről.
Nem így kell turistát fogni
„Senki nem megy el csak azért üdülni, mert az olcsó” – szögezte le megkeresésünkre Szabó Tibor. A Háromszéki Panziósok Szövetségének elnöke úgy látja, a turisták ma már körültekintően megtervezik az üdülést. Ebben az időszakban, amikor az emberek a decemberi ünnepekre készülnek, kevesen utaznak el öt napra valahova csak azért, mert kedvezmény van.
Szabó Tibor szerint a hétvégekre késő ősszel is foglalnak szállást, ám szombat-vasárnapra nem vonatkozik a kedvezmény. „Azok az idegenforgalmi vállalkozók, akik tudják, mit akarnak, jó marketingtervük van, nem szorulnak az ilyen akciókra, a hétvégeken ki tudják adni a szálláshelyeiket, és nem arra várnak, hogy a programban résztvevő ügynökségek irányítsanak hozzájuk turistákat” – összegzett a Kovászna megyei panziótulajdonos.
Nem hoz a konyhára
A Romániában elterjedt úgynevezett szociális turizmus ellen fakadt ki Kalamár Andor, a tusnádfürdői Írisz panzió tulajdonosa, amikor arról kérdeztük, szerinte miért nem csatlakozott egyetlen székelyföldi szálláshely sem a programhoz. A Hargita megyei turisztikai vállalkozó elmondta, ezeknek a programoknak semmi közük a valódi üzlethez.
„Ezek az egységesen meghirdetett kedvezmények a nyugdíjas beutalók elvén működnek: növelni a szálláshelyek kihasználtságát, mindegy, hogy milyen áron” – fejtette ki a vállalkozó. Emlékeztetett, a nyugdíjas beutalók is a sikertelenül magánosított mamutszállodákban érvényesíthetők, amelyekben sok szoba van, de alacsony a komforthányadosuk, hiszen az elmúlt években keveset költöttek a felújításukra.
„A piacról élő turisztikai vállalkozások számára ezek az akciók nem kifizetődőek, hiszen a reggelire elmegy a pénz egy része, és a közvetítő ügynökségek is leveszik a nekik járó jutalékot” – ecsetelte Kalamár Andor, aki szerint a tömegturizmus, a szociális üdültetés csak zavart okoz a szabadpiacon.
„El kellene már felejteni azt a politikát, hogy mindent az alacsony ár határoz meg. Sok turista hajlandó rendes vagy éppen felárat fizetni az elvárt körülményekért. A szociális turizmus különben is kevés pénzt hoz, hiszen aki így üdül, nem nagyon költekezik” – tapasztalta a tusnádfürdői szakember.
Pádison a fűtésre sem elég a pénz
A programban résztvevő nagyváradi utazási ügynökség menedzsere, Alexandru Lăcătuș eközben sajnálatosnak tartja, hogy a Bihar megyei idegenforgalmi egységek nem csatlakoztak ehhez a kezdeményezéshez. „Valószínűleg nekik nem éri meg két-három turista miatt, ilyen alacsony áron nyitva tartani és fűteni az egész panziót. Jól látszik, hogy főleg a népszerű, nagyobb forgalommal bíró üdülőhelyekről csatlakoztak” – magyarázta a szakember.
Tapasztalatai alapján ugyanakkor a turisták részéről van igény az ilyen kedvezményes kikapcsolódásra, mert bár a program csak három napja indult, már adtak el üdülőcsomagokat Prahova-völgyi vakációzásra.
Lăcătuș sejtését erősítette meg az egyik panzió lapunk által megkérdezett illetékese is. Az idegenforgalmi szempontból jelentős Pádison található szállójukban nem tolonganak a turisták, így a programban rögzített ár még a fűtés költségeit is alig fedezné, anyagilag tehát egyáltalán nem érné meg a programban való részvétel.
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
szóljon hozzá!