
Fotó: Krónika
2008. június 19., 00:002008. június 19., 00:00
A tervek szerint a gyárban először az idén kifejlesztett négyhengeres motorokat gyártják majd, később pedig beindul az autók összeszerelése is.
A német vállalat Magyarországon kívül több lengyelországi és romániai helyszínt is megvizsgált, mielőtt választása Kecskemétre esett volna. A romániai lehetséges helyszínek közül elsőként a Kolozs megyei Nemeszsuk került szóba, a Daimler érdeklődését Emil Boc kolozsvári polgármester is megerősítette.
Sajtóinformációk szerint emellett Temesvár környékén, Nagyszalontán, a Fehér megyei Kudzsiron, illetve Nagyszeben térségében is terepszemléztek a németországi megbízottak.
„Magyarországon a legjobbak a feltételek a Daimler számára a tervezett új üzem létrehozásához” – indokolta a végső döntést Florian Martens, a német vállalat szóvivője. Elmondta, hogy Kecskeméten előreláthatólag két kompakt típus, az A és a B osztály következő generációit gyártják majd, az ezzel kapcsolatos végleges döntés a következő hónapokban várható. Ugyanakkor közvetve megerősítette azokat az értesüléseket, hogy Magyarország mellett más kelet-európai országok is versenyben voltak. „Olyan gyártóhelyszínt kerestünk, ahol biztosítani lehet a márkával szembeni magas követelményeket” – fűzte hozzá Florian Martens, kiemelve: az elnökség úgy értékelte, hogy mindehhez Magyarországon, illetve Kecskeméten adottak a legjobb feltételek. A szóvivő külön hangsúlyozta az infrastruktúrát, a logisztikát, a munkaerő biztosítását és a munkabérek alakulását.
Maximális állami támogatás
„A német Daimler új üzemének építéséhez a befektetőknek adott szokásos támogatási csomagot kapja, amely a beruházáshoz adó jellegű kedvezményt, képzési támogatást, illetve készpénzt tartalmaz” – közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján Budapesten.
A Mercedes-gyár építése Magyarország eddigi legnagyobb külföldi beruházása. Hogy a német cég ehhez mennyi állami támogatást kap, azt egyelőre nem tudni. Gyurcsány erről csak annyit árult el: az EU-n belül adható maximális támogatást kínálta a magyar állam, akárcsak versenytársai. A döntésnél Gyurcsány szerint ezért nem ez számított, hanem az autópálya-hálózat, az eddigi autógyárak sikerei és a befektetőknek nyújtott egyéb minőségi szolgáltatások szóltak Magyarország mellett. Garamhegyi Ábel, a gazdasági tárca szakállamtitkára, befektetésösztönzési kormánybiztos ezt az Index internetes portál kérdésére azzal egészítette ki, hogy ha csak a pénz számított volna, akkor Szerbia nyer, mivel nem uniós tagként a többinél nagyobb összegű támogatást tud ajánlani.
Új kompakt generáció
A gyártelep létesítése összefüggésben áll azzal, hogy a Mercedes meg akarja duplázni kompakt modelljei számát. A vállalat a két új modellről egyéb részleteket nem árult el, azok egyike a különböző sajtójelentések szerint a Mercedes kisméretű hobbiterepjárója (SUV) lehet, amely a BMW tervezett X1 típusának lesz a vetélytársa, a másik pedig várhatóan egy sportosabb modell lesz.
Florian Martens szóvivő azt is közölte, hogy az új modellek bevezetése miatt 600 millió eurós befektetéssel kapacitásbővítést terveznek a németországi Rastattban lévő, hatezer fővel működő gyárban is, ahol jelenleg gyártják a Mercedes A és a B osztályt. Dieter Zetsche, a Daimler AG igazgatótanácsának elnöke hangsúlyozta, a Mercedes a jövőben még több prémium kategóriájú gépkocsit fog kínálni az alacsony fogyasztású kompakt gépjárműosztályban. n Krónika
Románia túl sok hiányossággal küszködik
Az infrastrukturális hiányosságok miatt veszítette el Románia a Daimler 800 millió eurós beruházását – vélik egybehangzóan a The Money Channel gazdasági és pénzügyi hírcsatorna által tegnap megszólaltatott elemzők. Adrian Mihălţianu szerint az ország gyenge pontja, hogy nincsenek megfelelő területek egy olyan kaliberű beruházáshoz, mint amilyent a német vállalat tervez. Hisz egy autógyártó platform kialakításához több száz hektár terület szükséges. Ugyanakkor – tette hozzá az elemző – az utak rossz állapota, a megfelelően kiépített ipari parkok hiánya is Románia ellen szólt. Mihălţianu arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy az infrastrukturális hiányosságok más beruházókat is elrettenthetnek.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?