Hirdetés

Meghosszabbított agónia: várhatóan pénteken dönt az alkotmánybíróság a megszorító intézkedésekről

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Csütörtökön ugyan tárgyalt a taláros testület a kormány által javasolt megszorító intézkedéseket tartalmazó két törvénytervezet elleni alkotmányossági kifogásokról, a döntést azonban péntekre halasztotta. Amint arról lapunkban beszámoltunk, az egyebek mellett a közalkalmazotti bérek 25 százalékos, illetve a nyugdíjak és különféle szociális juttatások 15 százalékos csökkentését tartalmazó megszorításcsomagért a kormány felelősséget vállalt a parlament előtt.

Bálint Eszter

2010. június 25., 09:492010. június 25., 09:49

Miután az ellenzéki alakulatok által benyújtott bizalmatlansági indítványt nem szavazta meg a parlamenti többség, az intézkedéseket már csak az államfőnek kellett volna kihirdetnie. Azonban a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék bírái, illetve a nemzeti liberális és szociáldemokrata párti honatyák is az alkotmánybírósághoz fordultak jogorvoslatért, mivel valamennyien úgy ítélték meg, hogy a két jogszabálycsomag az alkotmánynak ellentmondó előírásokat tartalmaz.

Ezekről a jelzésekről tárgyalt csütörtökön az alkotmánybíróság, a döntést azonban csak péntekre ígérik. A megszorítások pedig mindaddig nem léphetnek hatályba, amíg végleges döntés nem születik, hogy az államfő is kihirdethesse a jogszabályokat. Amennyiben pedig a taláros testület alkotmányellenesnek találja valamelyik törvényi előírást, akkor elölről kell kezdeni a jogalkotási folyamatot, kiigazítva az alaptörvénynek ellent mondó pontokat. Ez pedig tovább odázná a megszorítások életbelépését, ami a kormány tagjai szerint akár végzetes következményekkel járhat, hisz amellett, hogy ezeknek az intézkedéseknek a gyakorlatba ültetésétől függ a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által biztosított készenléti hitel soron következő részletének folyósítása, a bérek és nyugdíjak jelenlegi szinten tartása tovább mélyítené az amúgy is igen súlyos költségvetési hiányt.

Újabb tüntetés. Hiábavaló?

Eközben az ellenzék mellett a megszorítások ellen első perctől agresszíven fellépő szakszervezetek sem kívánják egyhamar feladni a harcot. Mint csütörtökön bejelentették, pénteken reggel 9 órakor mintegy 4 ezer tiltakozó szakszervezeti tag vonul majd az államfői rezidencia, a Cotroceni-palota elé tüntetni, követelve, hogy Traian Băsescu államelnök ne hirdesse ki a megszorításokat tartalmazó jogszabályokat. Az érdekvédelmiek egyébként június 25-én, a felelősségvállalást követően lemondtak nagyszabású tiltakozó akcióikról, az alkotmánybírósági döntéstől téve függővé azok folytatását. Most azonban az ítéletre várva még úgy határoztak, hogy utcára vonulnak. Mint csütörtökön is hangoztatták, a megszorítások tragikus hatással lesznek a romániai lakosság millióinak életére.

A tiltakozók várhatóan pénteken egy levelet is átadnak az államelnöknek, amelyben arra kérik, hogy amint hozzákerülnek, küldje vissza a jogszabályokat a parlament elé. Erre azonban viszonylag kevés esély mutatkozik, hiszen – mint ismeretes – az intézkedések mögött maga Traian Băsescu áll. Első ízben ő jelentette be, hogy az adók emelése helyett a költségvetési kiadások, azaz a bérek és nyugdíjak csökkentése mellett döntöttek az IMF-küldötteivel folytatott egyeztetések során, s azóta is több ízben hangoztatta, hogy a megszorítások mielőbbi gyakorlatba ültetésére van szükség, mivel csak így lehet elkerülni, hogy az adókat is emelni kelljen a költségvetési hiány kordában tartása érdekében.

Ezt erősítette meg egyébként csütörtök esti sajtónyilatkozatában Sebastian Lăzăroiu államfői tanácsadó is. Mint fogalmazott, ha a taláros testület alkotmányellenesnek ítéli valamelyik jogszabályt, akkor a kormány kénytelen lesz alkalmazni az IMF által preferált megoldást, azaz emelnie kell az adókat, s a közalkalmazotti béreket 20 százalékkal kell csökkentenie. „Attól függetlenül, hogy mit dönt az alkotmánybíróság, a költségvetési hiányt nem tudjuk tovább tartani” – mondta az államelnöki tanácsadó.
A szakszervezetek csütörtökön egyébként azt is jelezték, hogy a Nemzetközi Munkaszervezetnél is feljelentést kívánnak tenni a román állam ellen. Amint arról lapunkban beszámoltunk, a héten Corina Creţu, a legnagyobb ellenzéki párt, a szociáldemokraták európai parlamenti képviselője bejelentette, már kérte az Európai Bizottságtól, hogy foglaljon állást a romániai megszorítások ügyében, s állapítsa meg, hogy ezek alkalmazásával sérülnek-e az emberi jogok.

Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke egyébként a pénteki tüntetés bejelentésekor úgy nyilatkozott, nem fűz túl nagy reményt a tiltakozó akcióhoz, azonban azt mindenképp meg kell tartani, hogy ne lehessen majd felróni nekik, nem tettek meg minden lépést a megszorítások érvénybe lépése ellen. „Nem hiszem, hogy akciónk hatásos lesz. De felelősségtudatra kell ébresztenünk az államfőt, rá kell bírnunk, hogy megértse, lehet még javítani a megoldásokon, ezért vissza kell küldenie a törvényeket, hogy egyforma mértékben lehessen megosztani a terheket” – fogalmazott a szakszervezeti vezető.

Széles körű megmozdulások

Hossu ugyanakkor azt is közölte, hogy az intézkedések életbe lépését követően segítséget kívánnak nyújtani valamennyi olyan nyugdíjasnak, aki be akarja perelni a kormányt, vagy a strasbourgi emberi jogi bírósághoz kíván fordulni jogorvoslatért. Hossu szerint a pereskedések özöne augusztus elseje után indul majd be, akkor fogják  megérezni az érintettek a bérek és nyugdíjak csökkentését. A szakszervezetek ugyanakkor várhatóan szintén augusztusban ülnek ismét össze, hogy összeállítsák őszi akciótervüket, amelyet szeptembertől ültetnék gyakorlatba.

Tiltakozó megmozdulásaikba eközben be szeretnék vonni a polgárokat is, arra kérik majd őket, hogy minél nagyobb számban írjanak levelet azoknak a körzetükben élő szenátoroknak és honatyáknak, akik a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítvány ellen szavaztak, s emlékeztessék valamennyiüket, hogy választott tisztségviselők, de ezentúl már nem lesz támogatottságuk a lakosság körében.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés