
Fotó: Energiaügyi minisztérium/Facebook
Elindult szerdán a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
2023. július 12., 17:492023. július 12., 17:49
2023. július 12., 17:562023. július 12., 17:56
Az ország legnagyobb energiavállalata az előzetes várakozásoknak megfelelően teljesít: a 104 lejes kibocsátási ár 10 százalékkal, 115 lejre is nőtt részvényenként az első órákban, és a Hidroelectrica papírjaival való kereskedés volumene rövid idő alatt meghaladta a félmilliárd lejt. A Hidroelectrica részvényeinek tőzsdére vezetése alkalmából jóformán a teljes román kormány, a jegybank (BNR) elnöke, a romániai pénzügyi világ képviselői megjelentek a bukaresti börzén.
A vállalat papírjainak 20 százalékát kitevő 9,4 milliárd eurós nyilvános részvénykibocsátás rekord a román értékpapír-piacon, de ennél nagyobb kezdeti nyilvános ajánlattétel (IPO) nem volt még idén más európai tőzsdén sem. Az idei legnagyobb kaliberű európai tőzsdei bevezetés során a Franklin Templeton érdekeltségébe tartozó kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) 8,1 milliárd lejért, azaz 1,8 milliárd dollárért adta el 17,3 százalékos pakettjét, amelynek egyötöde került lakossági befektetők kezébe.

Elindul szerdán reggel a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés, miután Románia eddigi legnagyobb részvényjegyzése keretében egy héttel ezelőtt lezárult a nyilvános ajánlattétel az energiavállalat papírjaira.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a Hidroelectrica tőzsdei bevezetése alkalmából a Bukaresti Értéktőzsdén szervezett eseményen történelmi pillanatnak nevezte Románia számára a Hidroelectrica tőzsdei bevezetését, amely szerinte azt bizonyítja, hogy többségi állami tulajdonban lévő vállalatok is képesek lehetnek kiemelkedő teljesítményre. „A Hidroelectrica tisztességes áron szolgáltat elektromos áramot, és megvédi a polgárokat az energiaválságtól” – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.
Ciolacu szerint a Hidroelectrica tőzsdei bevezetése a külföldi tőke bevonásával hozzájárul a román gazdaság fejlődéséhez, ráadásul a szigorú tőkepiaci szabályok és átláthatóság követelménye szavatolja a társadalmi és környezeti felelősségvállalást. A vilniusi NATO-csúcson tartózkodó Klaus Iohannis levélben üdvözölte a Hidroelectrica tőzsdei bevezetését, amely szerinte újabb mérföldkő a BVB működésében, a román tőkepiac érettségét bizonyítja és növeli a külföldi befektetők bizalmát a román értékpapírokban.
Szinte a teljes kormány, a jegybank vezetősége és a pénzvilág képviselői kivonultak az értéktőzsdén rendezett eseményre
Fotó: Gov.ro
Az államfő emlékeztetett arra, hogy a Bukaresti Értéktőzsde piaci kapitalizációja meghaladta a 200 milliárd lejt, a befektetők száma pedig az elmúlt években több mint 2,5-szeresére nőtt. Emellett a már jegyzett tíz energia- és földgázipari vállalat piaci tőkeértéke meghaladja a 70 milliárd lejt, ami a teljes piac egyharmadát teszi ki.
Borbély Károly, a 182 vízerőművet és nyolc különböző telepen elhelyezett, 108 megawattóra kapacitású napelemparkot működtető társaság felügyelőbizottságának tagja a Krónikának elmondta, a szabályok szerint 12 hónapig a román államnak nem szabad áruba bocsátani további Hidroelectrica-részvényeket a piacon, szerinte ugyanakkor egy év elteltével meg kell megfontolni, miként járjanak el a továbbiakban. Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai eseményen arról beszélt, hogy a Hidroelectrica román tulajdonban marad, vagyis az állam a továbbiakban is megőrzi 80 százalékos tulajdonrészét a vállalatban. Különben a vállalatnak tavaly több mint 9 milliárd lejes bevétele, illetve több mint 4 milliárd lejes nyeresége volt, és 2030-ig több mint 7 milliárd euróra becsült beruházásokat tervez.
Amint azt néhány nappal ezelőtt beharangoztuk, megkezdődött a legnagyobb román energiavállalat, a Hidroelectrica kisebbségi részvénycsomagjának tőzsdére vitele, július 4-éig tart a részvényjegyzési időszak a kis- és intézményi befektetők számára.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!