Hirdetés

Lehetőségek a borvizek hazájában

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Kovászna és Hargita megyében palackozzák a romániai ásványvizek 60 százalékát. Az országban évente másfél milliárd liter ásványvizet töltenek üvegekbe, ennek több mint fele a két székelyföldi megye forrásaiból származik – tájékoztatta a Krónikát a hétvégén a Kovászna megyei Sugásfürdőn megrendezett Aquarius Borvízfesztiválon Nagy József, az Országos Ásványvíztársaság vezérigazgatója.

Bíró Blanka

Bíró Blanka

2008. szeptember 15., 00:002008. szeptember 15., 00:00

A fesztivált a tavalyi mikóújfalusi rendezvény sikerén felbuzdulva idén már második alkalommal szervezte meg a Sepsiszentgyörgy mellett fekvő fürdőtelepülésen a Kovászna Megyei Tanács turisztikai egyesülete.

Albert Zoltán, a megyei önkormányzat szakértője úgy fogalmazott, a rendezvény célja a háromszéki ásványvizek, források népszerűsítése, hiszen a térséget a borvizek országának is hívják. A hivatalos adatok szerint Kovászna megyében jelenleg 351 borvízkút van, szakértők szerint azonban a források száma ennél jóval több.

Ki kell törni a külföldi piacokra

A fesztiválon Nagy József, az Országos Ásványvíztársaság vezérigazgatója úgy nyilatkozott, Székelyföldön nincs kellőképpen kiaknázva az ásványvizek gyógyturisztikai potenciálja. „Világviszonylatban kiváltságos helyzetben vagyunk, hiszen Kovászna és Hargita megyében településenként akár 60–80 ásványvízforrás is van, azokat kiválóan lehet értékesíteni a turizmus fejlesztésében” – véli Nagy József. A palackozott vizek esetében is akkorák a tartalékok, hogy jelenleg csak 50 százalékát hasznosítják. Ha modernebb technológiával szerelnék fel az üzemeket, meg lehet kétszerezni az értékesített ásványvíz mennyiségét. „Meg kell szervezni a kitörést a külföldi piacra, hiszen jelenleg az országban palackozott ásványvizek mindössze 3 százalékát értékesítik a határon kívül, holott a hazai borvizek minősége semmivel sem rosszabb, mint a világhírű Perrier vagy a többi elismert márka” – hangoztatta a szakember.

Nagy József azonban optimista, szerinte a hazai vállalkozók most értek meg arra, hogy valóban népszerűsíteni tudják termékeiket. A lakosság kultúrája és jövedelme fogja az ásványvízfogyasztás növekedését is meghatározni, állítja a szakember. Általában az éves növekedés 5–10 százalék, a legjobb mutatója a 2007-es évnek volt, akkor 15 százalékkal növekedett az országos ásványvízfogyasztás. Azonban Nyugat-Európában a palackozott ásványvíz fogyasztása egy személyre 200 liter évente, míg Romániában alig 60 liter. Vidéken még mindig ritkán vásárolnak palackozott ásványvizet, saját kútjaikból isznak, pedig ezek vize nem mindig megfelelő minőségű.

„Minden önkormányzatnak fel kell térképeznie ásványvízforrásait, a vegyi elemzéseket pedig az Országos Ásványvíztársaság ingyenesen elvégzi az igénylőknek. Így kiderülhet, hogy melyik víz milyen betegség kezelésére javallott. Átfogó adatbázisnak kell készülnie annak érdekében, hogy egy lehetséges befektetőnek be lehessen mutatni, hogy milyen források vannak, milyen azoknak a vize, és mekkora a hozama” – szögezte le Nagy József. Kovászna megyében jelenleg Málnáson, Kovásznán, Előpatakon, Bodokon és Bibarcfalván palackoznak ásványvizet. 

Van potenciál

Manole Silviu, az előpataki Wega Invest Kft. igazgatója szerint az általuk palackozott gyógyvíz, az Apă medicinală de Vâlcele a legértékesebb az országban. Mint hangsúlyozta, a víz emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatását évszázadok óta ismerik, nagy magnéziumtartalma miatt is ajánlják. Korunk divatos betegsége a magnéziumhiány, holott a szervezetben 328 reakció nem jöhet létre magnézium nélkül. Pánikbetegséget, szív- és érrendszeri megbetegedéseket tulajdoníthatunk hiányának. Naponta egy liter előpataki gyógyvíz elfogyasztása biztosítja a szervezet magnéziumszükségletét. Manole Silviu szerint az emberek még nem tudják, mit jelent pontosan a gyógyvíz, elterjedt az a tévhit, hogy a gyógyvíz büdös vagy kotlóstojásízű. Az előpataki gyógyvíz jó híre azonban szájról szájra terjed, így lassan, de biztosan nő iránta a kereslet. Egyik nagy ütőkártyája, hogy nincs semmi ellenjavallata. Előpatakon átlagban 25–30 ezer liter vizet palackoznak havonta.

Bibarcfalván ennek tízszeresét töltik üvegekbe és pillepalackba: havonta 3-4 millió liter ásványvizet palackoznak a nyári hónapokban. Már 1875-ben is palackozták a bibarcfalvi Borhegyi-forrás vizét. A hozam másodpercenként hat-hét liter, ezt nem is tudják mind hasznosítani: bár korszerű technológiával dolgoznak, egy óra alatt 12 ezer palackot töltenek, és hatezer pillepalackot gyártanak. Veress Gábor, az eladási osztály vezetője lapunknak elmondta, egyre nagyobb a kereslet a pillepalack iránt, mert könnyebb a szállítása, és nincs gond a visszaváltandó üvegekkel.

Bodokon is már több mint száz éve palackozzák a borvizet, és ezt a címkén is feltüntették. Ütő Béla, a Favorit Rt. gazdasági igazgatója arról tájékoztatott, hogy a bodoki forrásnak évente 10–12 millió liter a stabil hozama, és ezt maximálisan kihasználják. A borvízpalackozás általában nyereséges, bár a sok illeték és a megemelt szállítási költségek terhelik a vállalkozókat. Az erdélyi ásványvizekkel nehezebb kijutni a külföldi piacra, mert vulkanikus kőzetekből erednek, ezért nagyobb az ásványianyag-tartalmuk, és „csípősebbek”, mint amihez a nyugat-európaiak szoktak. A hűséges bodoki ásványvízfogyasztók azonban dús szénsavval szeretik kedvencüket, észreveszik és reklamálnak, ha nem csíp eléggé, jegyezte meg Ütő Béla.

Nyáguly Vilmos, Mikóújfalu polgármestere, a tavalyi borvízfesztivál házigazdája „borvíznagyhatalomnak” titulálta a Székelyföldet, hozzátéve, „balneológiai puskaporos hordón ülünk”. A polgármester arról álmodozik, hogy a mikóújfalusi borvizet is palackozni fogják. Elmondta, hat forrást már megvizsgáltattak, ám sok pénz kellene, hogy beindítsanak egy töltőt. Kisgyörgy Zoltán geológus arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy a mikóújfalusi Hunnia-forrást 1919-ben már palackozták, ezt már ezen a héten a Fiatal Mikóújfalusi Egyesület tagjainak a segítségével újra feltárják, kitakarítják, és az oda vezető utat is járhatóvá teszik.

A Sugásfürdő a 19. század egyik népszerű gyógyfürdője volt, ahol moffetta, meleg borvízfürdő működött, ásványvízforrásai különböző gyomorbántalmak kezelésére alkalmasak. Az Aquarius-fesztiválon Sugásfürdőt fénykorában ábrázoló fénykép- és képeslaptárlat is megnyílt. Tizenkét háromszéki településről több mint 30 nem palackozott forrásból hoztak borvizet kóstolásra. A szavazás után a megye legjobb, nem palackozott ásványvizének idén a kézdiszentkereszti Vénusz-forrás vize bizonyult. A tervek szerint jövőre is lesz Aquarius, és újra egy „borvizes település” ad helyet a rendezvénynek.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
Hirdetés