Hirdetés

Lázadás a bankok ellen

Valósággal megostromolták a napokban a bankok ügyfelei a fogyasztóvédelmi hivatalokat amiatt, hogy ugyan a hét végén hatályba lépett 50-es kormányrendelet értelmében a pénzintézeteknek el kellett volna törölniük az úgynevezett kockázati kamatot, sok helyütt nem tették meg ezt, vagy éppen más név alatt a továbbiakban is belefoglalják a hitel költségeibe.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2010. szeptember 22., 09:412010. szeptember 22., 09:41

A fogyasztók ugyanis azt remélték, hogy a kockázati kamat megszüntetésével csökkenni fog havi hiteltörlesztő részletük, erre azonban a legtöbb esetben nem került sor.

Panaszáradat minden megyében

Közel félszáz Kovászna megyei lakos tett panaszt a megyei fogyasztóvédelmi felügyelõségnél, mert a bankok nem tartották be a hitelszerzõdések kamatfeltételeinek módosításait. Magdalena Rigo, a hatóság vezetõje szerint a mintegy 50 panasz közül 22 megkeresést a bíróság felé továbbítottak. A bankok ügyfelei azért fordultak a fogyasztóvédõkhöz, mert a pénzintézetek továbbra is felszámolták a kockázati illetéket.

A fogyasztóvédõk szerint két eset létezik: a 193-as törvény kimondja, hogy bizonyos esetekben visszaéltek a kockázati illetékkel, például a jelzáloghitelek esetében az ügyfél a garanciaként betáblázott ingatlannal kiküszöböli a kockázati tényezõt, tehát nincs szükség a kockázati illeték kifizetésére. Ez esetben azonban a bíróságnak kell eldöntenie, hogy az alperes pénzintézet valóban alaptalanul rótta ki a kockázati illetéket. A másik eset az 50-es számú sürgõsségi rendeletre vonatkozik, amely június 21. után eltörölte a kockázati illetéket is. Ez esetben a jogszabály teljesen egyértelmû, viszont a bankoknak 90 napos határidõ áll a rendelkezésükre, hogy a sürgõsségi rendeletet alkalmazzák, és ez a határidõ csak szeptember 20-án járt le.

Az elmúlt idõszakban 13 panaszt nyújtottak be összesen öt bank ellen az elégedetlen ügyfelek a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelõséghez az 50-es törvényben elõírtak kapcsán, amelyeknek több mint fele jogos – tájékoztatott Kulcsár Béla, az intézmény vezetõje. Mint részletezte, a legtöbb esetben a panaszosok azt róják fel a pénzintézetnek, hogy nem törölte a kockázati kamatot, de vannak olyan reklamációk is, amelyek szerint a bank a törvény értelmében nem módosította a hitelszerzõdést. Kulcsár szerint amennyiben a panaszok jogosak, a bankok 20–100 ezer lejes pénzbírságra számíthatnak. „Még nem tértünk rá a bírságolásra, azonban a panaszok több mint fele esetében már beigazolódott azok jogossága” – közölte Kulcsár. Hozzátette: más megyékhez viszonyítva nem tûnik magasnak ez a panaszszám, azonban a közeljövõben jelentõs növekedésre számítanak.

Maros megyében eközben már több mint 50 reklamáció érkezett, amelyeket Csomos Miklós, a fogyasztóvédelmi felügyelet vezetõje szerint már csoportosítottak, s elkezdték azok jogosságának kivizsgálását. Közlése szerint itt is alig néhány bank ellen érkezett panasz. Szerinte a fõ ok, hogy egyes bankok nem jól értelmezték az 50-es rendelkezést. Hozzátette: reméli, hogy az illetékesek a közeljövõben orvosolják a gondokat, ellenkezõ esetben ugyanis oda jutnak, hogy a fogyasztóvédelem alkalmazottai csakis a bankok elleni panaszokkal fognak foglalkozni, s nem marad idejük a más jellegû panaszokra. Csomos ugyanakkor arról is beszámolt, hogy nem csak a kockázati kamat miatt reklamálnak a bankok ügyfelei, sokan ugyanis a szolgáltatások minõsége ellen emelnek kifogást, mások szerintük jogtalan költségekre, szerzõdési elõírásokra panaszkodnak.

Kolozs megyében 17 bank ellen több mint 80 kifogás érkezett a megyei felügyelõséghez. Mircea Radu, az intézmény vezetõje elmondta, még javában folyik a dokumentumok vizsgálata, s csak ezt követõen döntenek majd az esetleges bírságokról. Közlése szerint a legtöbb panasz azzal kapcsolatos, hogy a pénzintézetek nem értesítették írásban ügyfeleiket az új jogszabállyal járó módosításokról, illetve az ellen emelnek kifogást, hogy továbbra is kell kockázati kamatot fizetniük.

Biharban 36-an tettek panaszt, és több százan kértek tanácsadást. Szatmár megyében eddig 17 banki ügyfél élt törvényes jogával, s emelt panaszt valamely pénzintézet ellen. Valentin Breban, a fogyasztóvédelmi felügyelõség igazgatója elmondta, itt is az írásbeli jelzést hiányolják a legtöbben. A fogyasztóvédelmiek vizsgálatot indítottak, az eredményekrõl a késõbbiekben tájékoztatnak. Szilágy megyében eddig 70 bankellenes panaszt regisztráltak, igaz, a legtöbb esetben nem az 50-es törvény be nem tartása ellen reklamáltak, hanem egy olyan zilahi pénzintézet ellen emeltek szót, amely állítólag ügyfelei megkérdezése nélkül emelt kamatot – közölte Claudiu Silaghi fõfelügyelõ. Hozzátette: itt is vannak panaszok a kockázati kamat megtartása miatt. Arad megyében fõként az immár törvénytelen kamatokra panaszkodik a több mint 30 reklamáló, aki a pénzügyi szektor tevékenysége ellen tett feljelentést. Ioan Hârlãu felügyelõ szerint valamennyi esetet egyenként megvizsgálnak, s nem zárta ki a pénzbírságok lehetõségét sem.

Temes megyében több mint 50 reklamáció érkezett az 50-es rendelet be nem tartása miatt. Marinela Iliaş, a fogyasztóvédelmi felügyelõség igazgatója tegnap arról számolt be, hogy eddig négy bank ellen indítottak vizsgálatot, s valamennyi esetben átlag 60 ezer lejes pénzbírság kirovásáról határoztak. Tájékoztatása szerint egyes bankok már elkezdték a hibák kiküszöbölését, mások azonban pert indítottak a fogyasztóvédelem ellen.

Mint arról beszámoltunk, a Capital című gazdasági napilap információi szerint a nagyobb hitelintézetek közül a Volksbank, a Bancpost és a Román Kereskedelmi Bank számíthat perek sorozatára amiatt, hogy nem tartotta be az 50-es rendelkezés elõírásait.

A rendelet miatt mélyülhet a válság

Egy neve elhallgatását kérõ banki szakember a Krónikának elmondta, veszélyes játszma zajlik. Mint részletezte, az a tény, hogy a kormány beavatkozik a banki ügyletekbe, elmélyítheti a válságot, és késleltetheti a krízisbõl való kilábalást. „A kamatokat a piac határozza meg, a kormány viszont hozhat olyan intézkedéseket, amelyek hatása a kamatok elmozdulásában nyilvánul meg. Ha gazdaságserkentõ intézkedéseket hoz, a kamatok csökkennek. Amint az 50-es számú kormányrendelet miatt felvetõdött az esetleges banki veszteség, a kamatok azonnal növekedni kezdtek” – magyarázta a szakember. Szerinte egy banki hitel költségeit elsõsorban a szabad piac, a konkurencia elve vezényli.

A bankok egyénileg dolgozták ki az árstratégiát. Az effektív éves kamat értékét kötelezõ feltüntetni a hitelreklámokban, a kamatlábak szintjérõl pedig minden esetben tájékoztatják a létezõ és potenciális ügyfeleket, de a hitel valós költségei több tételbõl állnak össze, és ezt minden bank másként állítja össze. „A valós költséget egyetlen pénzintézet sem csökkentheti.

Most azok vannak nehezebb helyzetben, amelyek korábban az 50-es határozat által megszüntetett illeték rovására csökkentették az effektív éves kamatot vagy a kamatlábat, hogy az jól mutasson a reklámokban” – ecsetelte a szakember, aki szerint természetesen voltak olyan kérdések, amelyeket tisztázni kellett, de „megfelelõen megválasztott pillanatban, jó elõre egyeztetve kellett volna ezeket az európai elvárásokat bevezetni”.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés