
Fotó: Rostás Szabolcs
Két és fél-, háromszorosára emelik a földgáz árát júliustól a legnagyobb romániai energiaszolgáltatók, többnyire az ukrajnai háborúval indokolva a drágítást. Ágazati illetékesek szerint lehetetlen megjósolni, miként alakul az energiahordozók ára a következő hónapokban.
2022. május 30., 07:432022. május 30., 07:43
Bukaresti kormányzati illetékesek lakosság-nyugtatásnak szánt nyilatkozatai ellenére feltartóztathatatlan az energiahordozók tavaly elkezdődött meredek drágulása Romániában. A hazai szolgáltatók a tavalyi év elején fogtak neki az áremelésnek, ami többek között azzal állt összefüggésben, hogy 2020 júliusától a földgáz, 2021 januárjától a villamos energia lakossági árát is liberalizálták, vagyis megszűntek az államilag szabályozott árak. A társaságok a világpiaci árak felfelé ívelésére hivatkozva előbb 15-20, majd 100-200 százalékos drágulást foganatosítottak, akadnak ugyanakkor szolgáltatók, amelyek jelenleg négy-ötszörös áron értékesítik a földgázt és a villamos energiát a másfél évvel ezelőtti tarifákhoz képest.
„A földgáz beszerzési árának az elmúlt időszakban tapasztalt folyamatos emelkedésére, a romániai energiapiac feltételeinek változására tekintettel társaságunk nem képes meghosszabbítani az Önnel kötött szerződést a jelenlegi kereskedelmi feltételek mellett” – szerepel az ügyfeleknek kiküldött szerződésmódosításban.
Ennek megfelelően az E.ON 2022 júliusától 0,653 lejes kilowattóránkénti áron (megawattóránként 653 lejért) értékesíti a földgázt, áfával együtt, ami a jelenleg érvényes 0,280 lej/kWh-ás tarifa ismeretében két és félszeres emelést jelent. Tudni kell, hogy a német tulajdonban lévő E.ON tavaly már megduplázta az energiahordozó árát ügyfelei számára.
Más fogyasztók esetében, akik az Engie-nél eddig 0,155 lej/kwh-ás áron kapták a földgázt, ennél is nagyobb, több mint háromszoros lesz az emelés. Ez a gázipari társaság ugyancsak a „piaci feltételek változásával”, a „rekord mértékű beszerzési árral”, továbbá az ukrajnai háborúval indokolja a drágítást, előrebocsátva, hogy egyáltalán nem lehet kiszámítani, lesz-e elegendő mennyiségű energiahordozó a következő télen.
Különben mindkét társaság felhívja ügyfelei figyelmét, hogy a bukaresti kormány jövő áprilisáig meghosszabbította a tavaly októberben foganatosított energiaár-kompenzációt, ennek megfelelően a földgázért legtöbb 0,31 lejt kell fizetniük kilowattóránként a háztartási fogyasztóknak. Ha viszont a kormány nem hosszabbítja meg jövőre is az árkorlátozást, a lakosságnak piaci áron kellene megvásárolnia az energiahordozót, ami rengeteg háztartás számára egyszerűen lehetetlen lesz.
„Olyan gyors változások mennek végbe a piacon, hogy a nemrég tett becsléseknek ma már semmi közük a valósághoz. Jelenleg például senki nem tudja felmérni az ukrajnai háború következményeinek mértékét” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Iuliana Pănescu, a Premier Energy társaság főosztályvezetője. Pănescu szerint „kristálygömb birtokában” sem lehet megjósolni, miként alakul 2023-ban az energiahordozók ára, meggyőződése ugyanakkor, hogy az „olcsó szolgáltatások kora lejárt”.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!