
2008. november 26., 18:372008. november 26., 18:37
1998. és 2008. között több mint 4,5 millió külföldi érkezett Spanyolországba lakni és dolgozni, akik közül a legnagyobb számban a románok vannak. A román állampolgárok főként 2001. után érkeztek tömegesen munkát vállalni. Jelenleg 720 ezer román él Spanyolországban, akik a 17 százalékát teszik ki a tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldieknek. Közülük 448 ezren állnak alkalmazásban valamely cégnél, míg 99100-an munkanélküliek. További 154900 nem tevékeny, többnyire gyermekek, háziasszonyok és idősek.
Az elemzés készítői egyebek mellett arra a következtetésre jutottak, hogy az idei év első hat hónapjában kevesebb román érkezett, ami azt mutatja, hogy már nem annyira vonzó a spanyolországi munka a román állampolgárok számára. Nemi lebontásban a román emigránsok között szinte megegyező a nők és férfiak aránya, kor szerint többségük 25 és 39 év közötti.
Ha abból indulunk ki, hogy hivatalosan mennyi fizetést vettek fel a románok, akkor 8 ezer millió euróval járultak hozzá eddig a spanyol költségvetéshez, ami az ország bruttó termékének (GDP) a 0,71 százalékát teszi ki. Egy Spanyolországban dolgozó román állampolgár egyébként átlagosan évi 17369 eurót vagy havi 1447 eurót keres.
A vendégmunkásokra nem úgy hat ki különben a munkanélküliség növekedése, mint a hazaiakra. Spanyolországban a tömegesnek mondható elbocsátások 2007 nyarán kezdődtek el, amikor a munkanélküliek száma 117 ezerrel nőtt. Mára az állástalanok száma elérte a kétmilliót, amelynek közel fele idegen, 60 ezer pedig román állampolgár.
Bár a román kormány eltökélt szándéka, hogy hazacsábítsa a külföldön dolgozó főként szakképzett munkásokat, ajánlatuk mostanáig nem járt sikerrel. De az idén globálissá bővült gazdasági és pénzügyi válság azonban változtat a helyzeten, és a szakemberek szerint vendégmunkások ezrei fognak a jövőben hazatérni. Sokan veszítik el ugyanis külföldi munkahelyüket, emellett pedig távozásuk időpontjához képest Romániában is nőttek a bérek, egy szakképzett személy akár az ezer eurót is megkeresheti immár itthon. Azok nyakán szorul igazán a hurok, akik biztos külföldi bérük tudatában Romániában jelzálogalapú ingatlanvásárlási hitelt vettek fel, amelynek törlesztőrészlete meg is haladhatja az ezer eurót. Számukra az elemzés készítői szerint a hazatérés bizonyulhat a legjobb döntésnek.
Megteremtődik a lehetőség, hogy a hazatérők Romániában munkába állhassanak – nyilatkozta tegnap Lazăr Comănescu. A külügyminiszter újságírói kérdésre válaszolt, amelyben azt firtatták, van-e a román államnak stratégiája arra nézve, hogy tömegesen jönnek haza a közeljövőben a külföldön dolgozók. Comănescu a nemzetközi válság kapcsán megjegyezte, hinni kell Mugur Isărescu jegybankelnöknek, amikor azt mondja, hogy szolid alapokon áll a román bankrendszer, s nem kell félni a csődöktől. A külügyminiszter szerint pedig ez a tényező, illetve a Románia rendelkezésére álló európai uniós alapok elég okot adnak a derűlátásra. “Optimistábbak lehetünk, mint a hozzánk közel vagy távolabb fekvő országok lakói. Ezek a derűlátásra vagy másokénál kisebb mértékű borúlátásra okot adó tényezők kell arra késztessenek, hogy olyan programokat dolgozzunk ki és ültessünk gyakorlatba, amelyek révén folytatható lesz a gazdasági növekedés” – szögezte le.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.