2008. június 23., 00:002008. június 23., 00:00
A tanácskozáson 36 ország, 7 nemzetközi szervezet és 22 olajtársaság vett részt. Az üzemanyagárak emelkedésétől legjobban sújtott nagy olajfogyasztók, mint például az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia a termelés felfuttatását kérték, de erre a legnagyobb exportőrnek számító Szaúd-Arábia is csak gesztusértékű lépéssel reagált: Rijád bejelentette, a kitermelt olajmennyiség napi 9,45 millió hordóról 9,65 millióra történő növelésére készül. Emellett a rövid távú cél mellett Szaúd-Arábia hosszabb távra azt is tervezi, hogy a jövő év végére kilátásba helyezett napi 12,5 millió hordós kitermelését is megnöveli. Az olajárak egy év alatt több mint a duplájára, a hordónkénti 140 dollár körüli szintre emelkedtek, világméretű tiltakozáshullámot váltva ki a dráguló üzemanyagárak miatt.
Átláthatósággal a spekulációk ellen
Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb olajtermelő országa ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a kínálat bővítésétől nem lehet várni a mostani ártendenciák módosulását, mivel azokat – más olajtermelő országok által is osztott vélemény szerint – nem a kereslet-kínálati viszonyok, hanem egyéb tényezők, köztük a spekuláció befolyásolja. Erre kívántak reagálni az OPEC-tagországok, amikor a csúcsértekezlet zárónyilatkozatában a pénzpiacok átláthatóságának javítását sürgették, és egyben javasolták az olajipari folyamatokra vonatkozó információk intenzívebb cseréjét. A cél ezzel az, hogy jobban meg lehessen érteni a nemzetközi pénzpiacoknak az olajárakra, illetve azok ingadozására gyakorolt hatását. A befektetési alapok milliárdokat fektettek a nyersolajba, hogy diverzifikálják tőkeállományukat, és biztosabbnak tűnő eszközökbe helyezzék át a tőkét a gyengébben teljesítő eszközökből. Az amerikai tőkepiacot szabályozó CFTC a washingtoni képviselők nyomására elhatározta, hogy bizottságot hoz létre a nyersanyagpiaci tőzsdei mozgások kiértékelésére, és szándékában áll a londoni olajtőzsdével, az ICE-vel együtt a határidős olajügyletek korlátozása. Szaúdi álláspont szerint a kormányzatoknak úgy kell „megszervezni” a piacot, hogy elkerülhetők legyenek a spekulációs áremelések. Szaúd-Arábia javaslatot tett egy 1 milliárd dolláros OPEC-alap létrehozására is, amely – egy 500 millió dolláros szaúdi hitelkeret mellett – a fejlődő országok megsegítését szolgálná, enyhítene a magas olajárak okozta anyagi gondjaikon.
Zöld út a Robin Hood-adónak?
Az üzemanyagárak növekedése az Európai Unió brüsszeli csúcsértekezletén is kiemelt fontosságú téma volt. Egyes tagországok arra készülnek, hogy az energiacégek megnövekedett profitjára kiszabott, sajtónyelven Robin Hood-adónak nevezett illetéket vezessenek be, vagy csökkentsék bizonyos termékek jövedéki adóját, hogy mérsékeljék a növekvő olajárak okozta hatásokat. Az Európai Bizottság szerint az EU nem akadályozza majd meg ezeket e lépéseket. Ám továbbra is többségi álláspont, hogy az adóeszközök nem alkalmasak az üzemanyagárak befolyásolására. Több tagállam – köztük Németország, Dánia és Svédország – állítólag kereken elutasította az adócsökkentés lehetőségét. Az uniós tagállamok vezetői mindenesetre azt várják el a bizottságtól, hogy októberre állítson össze jelentést arról, hogy alkalmasak lehetnek-e az adóeszközök az energiaárak emelkedésének megfékezésére.
Hírösszefoglaló
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?