
Égető probléma. A napelemes cégek attól tartanak, hogy cserben hagyja őket a román kormány
Fotó: Pixabay
Kudarchoz közelít a Zöld ház program – hívja fel a figyelmet a Megújulóenergia-termelők Romániai Munkáltatói Szövetsége. A programban részt vevő egyik vállalkozás vezetője lapunk megkeresésére elmondta: hatalmas a felháborodás a kivitelezők és a visszautasított magánszemélyek körében, a tapasztalatok szerint a pályázati iratcsomókat felületesen, összevissza bírálták el a Környezetvédelmi Alap munkatársai.
2020. június 22., 09:592020. június 22., 09:59
2020. június 22., 10:052020. június 22., 10:05
Felháborítónak tartják az érintettek, hogy a Környezetvédelmi Alap (AFM) saját szabályzatának ellentmondva, visszautasította a Zöld ház programban pályázók több mint felét.
A programban részt vevő cégek fellebbeznek, a Megújulóenergia-termelők Romániai Munkáltatói Szövetsége (PATRES) pedig Ludovic Orban kormányfőhöz és Costel Alexe környezetvédelmi miniszterhez fordult megoldást sürgetve. Ne hagyják, hogy a programból fiaskó legyen – kéri a szövetség.
A kormányhoz intézett beadványban a PATRES aggodalmának és elégedetlenségének ad hangot, és leszögezi, kudarchoz közelít a Zöld ház program. Aláhúzzák: bár a program nagy népszerűségnek örvend, a Környezetvédelmi Alap a kezdetektől „minősíthetetlen módon” kezeli. Rámutatnak,
A többség fellebbez, és készek az igazságszolgáltatáshoz fordulni – fogalmazzák meg a beadványban. Véleményük szerint nincs magyarázat a visszautasított dossziék nagy számára, és elfogadhatatlannak tartják a Környezetvédelmi Alap közleményében felsorolt indokokat, miszerint a kivitelezők hiányos iratcsomókat töltöttek fel, a csatolt bizonylatok hibásak voltak, vagy lejárt érvényességűek.
Felháborítónak tartják ugyanakkor, hogy iratcsomók százait utasítottak vissza arra hivatkozva, hogy az adóhatóság által kibocsátott bizonylaton nincs pecsét és aláírás, mert azt elektronikus formában állították ki, vagy ha van rajta pecsét, nem látszik jól. „A hatóság figyelmen kívül hagyja, hogy az érvényben levő törvények szerint a pecsét nem kötelező, nem bátorítja, hanem ellenkezőleg bünteti a digitalizációt” – áll a munkáltatói szövetség beadványában.
Tájékoztatásuk szerint a legtöbb kérést arra hivatkozva utasították vissza, hogy lejárt a dokumentumok érvényessége, holott ezek az iktatáskor még érvényesek voltak.
– szögezi le a PATRES. A munkáltatói szövetséghez csatlakozott vállalkozók szerint az AFM gúnyt űz az emberekből és a cégekből. „Hosszas késlekedés, akadozás után, melyekért a hatóság nem vállalt felelősséget, több ezer ember arra ébredt, hogy visszautasították a pályázatát. Mintha csak azért találnák ki ezeket a mondvacsinált indokokat, hogy a program ne működjön.
– hívja fel a figyelmet a szövetség. Követelik, hogy sürgősen bírálják el újra a visszautasított iratcsomókat, mert a jelenlegi helyzet kompromittálhatja az egész Zöld ház programot, sőt a zöldenergia felhasználásának támogatottságát is az országban.
Abból a több mint 25 ezer pályázóból, akinek az iratcsomóját a szeptemberi és novemberi jelentkezési időszakban sikerült feltölteni, több mint a felét elutasították – erősítette meg a Krónika megkeresésére András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója. Rámutatott, az AFM márciusban, áprilisban és májusban is közzétett listákat a jóváhagyott pályázatokkal, de akkor a visszautasítottakról nem lehetett tudni semmit. Aztán a napokban rengeteg elutasított pályázatot tettek közzé, ez hatalmas felháborodást váltott ki. A székelyudvarhelyi cégnél több mint harminc feltöltött pályázatot utasítottak vissza.
„Tartjuk a kapcsolatot az ország kivitelezőivel, azt tapasztaljuk, hogy felületesen zajlott az elbírálás, formailag hibás iratcsomók átmentek a szűrőn, viszont nagyon sokat azzal az indokkal utasítottak vissza, hogy a novemberi feltöltési időszakban lejárt a dokumentumok érvényessége. Holott még most is fenn van az ügynökség honlapján, hogy azokat a dokumentumokat, melyek szeptemberig 10-ig bekerültek a kivitelezőcég iktatási nyilvántartásába, érvényesnek tekintik” – részletezte a vezérigazgató.
Ugyanakkor amikor március végén közzétették a programban jóváhagyott pályázatok első listáját, akkor a székelyudvarhelyi cég a szükségállapottól függetlenül elkezdte a visszatáplálási engedélyek beszerzését. Ennek ellenére azóta sem nyílt lehetőség, hogy megkössék a finanszírozási szerződést a hatóság, a kivitelező és a pályázó között. Emiatt még mindig nem tudják elkezdeni a szerelést. A program szabályzata szerint a finanszírozási szerződés megkötése után nyolc hónap áll kivitelező rendelkezésére, hogy beszerelje a rendszert, és el is számolja a pályázatot.
„A kezdetektől összevisszaság jellemezte a Zöld ház programot: a jelentkezés, a pályázatok feltöltése késlekedett, akadozott, a napokban pedig kiderült, hogy az elbírálásánál a saját, korábban kiadott közleményének ellentmondva járt el a hatóság” – összegezte András Lehel. Hozzátette: ilyen előzmények mellett a kivitelezőcégeknek hatalmas aggályai vannak a pénzügyi elszámolás kapcsán is.
A programban a pénzügyi kockázatot a cégek vállára terhelték, előbb el kell végezniük a munkálatot, és utólag kapjuk meg a pénzüket” – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai uniós pénzt hívott le a bukaresti kormány, ebből 27 ezer napelemrendszer telepítését lehet finanszírozni. Egy magánszemély legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhat le, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelemrendszert lehet vásárolni és felszerelni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!