Hirdetés

Fiaskó árnyékában a napelemprogram: a pályázatok több mint felét elutasították

Égető probléma. A napelemes cégek attól tartanak, hogy cserben hagyja őket a román kormány •  Fotó: Pixabay

Égető probléma. A napelemes cégek attól tartanak, hogy cserben hagyja őket a román kormány

Fotó: Pixabay

Kudarchoz közelít a Zöld ház program – hívja fel a figyelmet a Megújulóenergia-termelők Romániai Munkáltatói Szövetsége. A programban részt vevő egyik vállalkozás vezetője lapunk megkeresésére elmondta: hatalmas a felháborodás a kivitelezők és a visszautasított magánszemélyek körében, a tapasztalatok szerint a pályázati iratcsomókat felületesen, összevissza bírálták el a Környezetvédelmi Alap munkatársai.

Bíró Blanka

2020. június 22., 09:592020. június 22., 09:59

2020. június 22., 10:052020. június 22., 10:05

Felháborítónak tartják az érintettek, hogy a Környezetvédelmi Alap (AFM) saját szabályzatának ellentmondva, visszautasította a Zöld ház programban pályázók több mint felét.

A kérések nagy részénél azzal indokolták a visszautasítást, hogy a novemberi feltöltési időszakban lejárt a csatolt dokumentumok érvényessége, holott éppen a hatóság közölte korábban, hogy a kivitelezőnél az iktatás pillanatában érvényes aktákat nem kell megújítani.

Hirdetés

A programban részt vevő cégek fellebbeznek, a Megújulóenergia-termelők Romániai Munkáltatói Szövetsége (PATRES) pedig Ludovic Orban kormányfőhöz és Costel Alexe környezetvédelmi miniszterhez fordult megoldást sürgetve. Ne hagyják, hogy a programból fiaskó legyen – kéri a szövetség.

„Mondvacsinált indokok”

A kormányhoz intézett beadványban a PATRES aggodalmának és elégedetlenségének ad hangot, és leszögezi, kudarchoz közelít a Zöld ház program. Aláhúzzák: bár a program nagy népszerűségnek örvend, a Környezetvédelmi Alap a kezdetektől „minősíthetetlen módon” kezeli. Rámutatnak,

a hatóság a feltöltött iratcsomók közül 12 718-at fogadott el, és több mint felét – 13 337-et – elutasította.

A többség fellebbez, és készek az igazságszolgáltatáshoz fordulni – fogalmazzák meg a beadványban. Véleményük szerint nincs magyarázat a visszautasított dossziék nagy számára, és elfogadhatatlannak tartják a Környezetvédelmi Alap közleményében felsorolt indokokat, miszerint a kivitelezők hiányos iratcsomókat töltöttek fel, a csatolt bizonylatok hibásak voltak, vagy lejárt érvényességűek.

Felháborítónak tartják ugyanakkor, hogy iratcsomók százait utasítottak vissza arra hivatkozva, hogy az adóhatóság által kibocsátott bizonylaton nincs pecsét és aláírás, mert azt elektronikus formában állították ki, vagy ha van rajta pecsét, nem látszik jól. „A hatóság figyelmen kívül hagyja, hogy az érvényben levő törvények szerint a pecsét nem kötelező, nem bátorítja, hanem ellenkezőleg bünteti a digitalizációt” – áll a munkáltatói szövetség beadványában.

Tájékoztatásuk szerint a legtöbb kérést arra hivatkozva utasították vissza, hogy lejárt a dokumentumok érvényessége, holott ezek az iktatáskor még érvényesek voltak.

Idézet
Nem az állampolgárok hibája, hogy a jelentkezést felfüggesztették, mert éppen a hatóságnál merült fel a visszaélés gyanúja. Sőt közleményt is kiadtak arról, hogy a csúszás miatt elfogadják azokat a bizonylatokat, amelyek időközben kifutottak a határidőből”

– szögezi le a PATRES. A munkáltatói szövetséghez csatlakozott vállalkozók szerint az AFM gúnyt űz az emberekből és a cégekből. „Hosszas késlekedés, akadozás után, melyekért a hatóság nem vállalt felelősséget, több ezer ember arra ébredt, hogy visszautasították a pályázatát. Mintha csak azért találnák ki ezeket a mondvacsinált indokokat, hogy a program ne működjön.

Idézet
A fellebbezés, a pereskedés elvesztegetett pénz és idő, miközben a kedvezményezettek használhatnák a megújuló energiát”

– hívja fel a figyelmet a szövetség. Követelik, hogy sürgősen bírálják el újra a visszautasított iratcsomókat, mert a jelenlegi helyzet kompromittálhatja az egész Zöld ház programot, sőt a zöldenergia felhasználásának támogatottságát is az országban.

Fellebbeznek és várnak

Abból a több mint 25 ezer pályázóból, akinek az iratcsomóját a szeptemberi és novemberi jelentkezési időszakban sikerült feltölteni, több mint a felét elutasították – erősítette meg a Krónika megkeresésére András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója. Rámutatott, az AFM márciusban, áprilisban és májusban is közzétett listákat a jóváhagyott pályázatokkal, de akkor a visszautasítottakról nem lehetett tudni semmit. Aztán a napokban rengeteg elutasított pályázatot tettek közzé, ez hatalmas felháborodást váltott ki. A székelyudvarhelyi cégnél több mint harminc feltöltött pályázatot utasítottak vissza.

„Tartjuk a kapcsolatot az ország kivitelezőivel, azt tapasztaljuk, hogy felületesen zajlott az elbírálás, formailag hibás iratcsomók átmentek a szűrőn, viszont nagyon sokat azzal az indokkal utasítottak vissza, hogy a novemberi feltöltési időszakban lejárt a dokumentumok érvényessége. Holott még most is fenn van az ügynökség honlapján, hogy azokat a dokumentumokat, melyek szeptemberig 10-ig bekerültek a kivitelezőcég iktatási nyilvántartásába, érvényesnek tekintik” – részletezte a vezérigazgató.

Akkor jóhiszeműen tájékoztatták a pályázókat, hogy nem kell új bizonylatokat kiváltaniuk, most ezek a személyek felháborodva kérik számon, hogy mégis elutasították a kérésüket. A cégek a szűk ötnapos határidőben megfellebbezték a visszautasítást, most várják ennek az eredményét.

Helyben topognak az elfogadott pályázatokkal

Ugyanakkor amikor március végén közzétették a programban jóváhagyott pályázatok első listáját, akkor a székelyudvarhelyi cég a szükségállapottól függetlenül elkezdte a visszatáplálási engedélyek beszerzését. Ennek ellenére azóta sem nyílt lehetőség, hogy megkössék a finanszírozási szerződést a hatóság, a kivitelező és a pályázó között. Emiatt még mindig nem tudják elkezdeni a szerelést. A program szabályzata szerint a finanszírozási szerződés megkötése után nyolc hónap áll kivitelező rendelkezésére, hogy beszerelje a rendszert, és el is számolja a pályázatot.

A végkifejlet miatt is aggódnak

„A kezdetektől összevisszaság jellemezte a Zöld ház programot: a jelentkezés, a pályázatok feltöltése késlekedett, akadozott, a napokban pedig kiderült, hogy az elbírálásánál a saját, korábban kiadott közleményének ellentmondva járt el a hatóság” – összegezte András Lehel. Hozzátette: ilyen előzmények mellett a kivitelezőcégeknek hatalmas aggályai vannak a pénzügyi elszámolás kapcsán is.

Idézet
Attól tartunk, hogy sikerül végre tető alá hozni a beszerelést, benyújtjuk az elszámolást a hatósághoz, újabb akadékoskodással szembesülünk, és nem kapjuk vissza a pénzünket.

A programban a pénzügyi kockázatot a cégek vállára terhelték, előbb el kell végezniük a munkálatot, és utólag kapjuk meg a pénzüket” – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.

Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai uniós pénzt hívott le a bukaresti kormány, ebből 27 ezer napelemrendszer telepítését lehet finanszírozni. Egy magánszemély legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhat le, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelemrendszert lehet vásárolni és felszerelni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés