
Szorosabb kapcsolat. Oana Țoiu külügyminiszter jónak tartja az Egyesült Államok és Románia közötti viszonyt
Fotó: Facebook/Oana Țoiu
Donald Trump amerikai elnök bejelentése, miszerint 5000 amerikai katonát vonnak ki Németországból, aggodalmat kelt, és következményekkel jár a NATO egész szövetségi rendszerére nézve – jelentette ki Oana Țoiu külügyminiszter.
2026. május 04., 11:002026. május 04., 11:00
2026. május 04., 11:142026. május 04., 11:14
Țoiu vasárnap este a román közszolgálati televízióban elmondta: ezt a bejelentést csak aggodalommal lehet fogadni, mivel a NATO erős transzatlanti kapcsolatra épül.
A román diplomácia vezetője kiemelte, hogy
„Természetesen Európa, Németország, Románia, Lengyelország, a keleti szárny országai, Olaszország, Franciaország, mindannyian döntő lépéseket tettünk az elmúlt években saját védelmi és elrettentő képességeink növelése érdekében” – tette hozzá Țoiu.
Szerinte
„Románia, Lengyelországgal, Hollandiával, Olaszországgal és más országokkal együtt, azok közé tartozik, akik szerint fontos a saját védelmi és elrettentő képességünk növelése, a költségvetési források elkülönítése, a védelmi ipari platformok fejlesztése, hogy növelhessük azt a részarányt, amelyben saját magunk vagyunk a beszállítók, és másoknak is értékesítünk” – jelentette ki.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez
„De nagyon fontos, hogy tegyünk meg mindent, ami tőlünk telik, a transzatlanti partnerség fenntartása és újbóli kiegyensúlyozása érdekében, ami azt jelenti, hogy ezt a hírt semmiképpen sem lehet pozitívumként értelmezni” – nyilatkozta a miniszter.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön jelezte, hogy fontolóra veszi az amerikai csapatok részleges kivonását Olaszországból és Spanyolországból, nem sokkal azután, hogy Németország kapcsán is felvetette a létszámcsökkentés lehetőségét.
Beszélt a washingtoni találkozókról is, amelyeken az Egyesült Államok Kongresszusának védelmi bizottságainak vezetőivel találkozott.
„A Kongresszusban tartott találkozóink, különösen a védelmi bizottságok elnökeivel, megerősítik az amerikai politikai színtéren, hogy ők
– hangsúlyozta a miniszter.
Hozzátette, hogy ez az amerikai jogszabályokban is megmutatkozik.
„Ez tükröződik az amerikai Kongresszus által az Egyesült Államok európai jelenlétével kapcsolatban hozott döntésekben is, valamint abban a tényben, hogy a jelenlét jelentős csökkentésére vonatkozó bármely döntést a Kongresszussal közösen kell meghozni. Ez Románia szempontjából pozitívum” – mutatott rá Țoiu.
A miniszter úgy vélte, hogy Románia kedvező helyzetben van a Washingtonnal fennálló kétoldalú kapcsolatait illetően.
„Jó helyzetben vagyunk az Amerikai Egyesült Államokkal való kapcsolataink tekintetében. Azután a döntés után, amely a Romániában és más két-három európai országban rotációs rendszerben állomásozó csapatok kivonásáról szólt, az elmúlt hónapokban az USA jelentős újbóli szerepvállalását láttuk” – mondta.
Rámutatott:
„Nőtt a légvédelmi kapacitás, például a Merops rendszerrel, és ez a jövőben is folytatódni fog. Közös beruházásokról tárgyalunk velük, hogy gyártósorokat tudjunk létrehozni. A drónok egy ilyen példa” – tette hozzá a miniszter.
Említést tett a katonai gyártással kapcsolatos, amerikai tisztviselőkkel folytatott legutóbbi megbeszélésekről is.
„Nemrég Driscoll titkár járt Romániában, mind Radu Miruță védelmi miniszternél, mind a külügyminisztériumban, és a vele folytatott megbeszélés során a hangsúly az iparágak, a magán- és állami szereplők közös piacára helyeződött a drónok és alkatrészek gyártása tekintetében. És itt is gyors előrelépést látunk a közös fejlődés irányában” – hangsúlyozta a külügyminiszter.
Mint arról beszámoltunk, Donald Trump választási győzelmét kövegtően hűvössé vált az Egyesült Államok és Románia közötti viszony, elsősorban azért, mert Washingtonban gyanakodva fogadták, és a demokrácia alapelvei megsértéseként értékelték a 2024-es elnökválasztás eredményének megsemmisítését.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!